KİŞİSEL DERS ve BÖLÜM BAŞKANLIĞI DUYURULARI


======================================================= 24.Eylül.2018 Pazartesi

Kişisel Ders PROGRAMI

======================================================= 13.Eylül.2018 Perşembe

GÜZ dönemi STAJ DEFTERİ teslim tarihi: 28.Eylül Cuma akşamı olarak belirlenmiştir. Staj Defterleri elektronik olarakda sisteme yüklenecektir. Elektronik olanında imzalar olmayabilir. Belirtilmemişse her zaman açık olan ilk numaraya yükleyin.

Staj Defteri Yükleme Linki

======================================================= 12.Eylül.2018 Çarşamba

DUYURU (Önemli): Yeni Öğrenci Otomasyonunda (OBS) Öğrencilerin transkriplerini ve mezuniyet durumlarını göremediğimizden, Mezuniyet kararlarını alamıyoruz. Bu nedenle Yaz Okulu FİNAL ve TEK DERS sınavları sonucu Mezun durumuna gelen öğrencilerin kendi ekranlarından notlarını gösterir TRANSKRİPlerinin çıktısını alıp, dilekçe ile bölüme başvurması gerekiyor. Tek Ders notları aşağıdaki linkde verilmiştir. Uzaktaki öğrenciler ise Dilekçelerini ve ekini arkadaşlarından yada Düzgünce tarayıp maille (eakkaya@karabuk.edu.tr) 13.Eylül Perşembe Akşamına kadar göndersinler. Mezuniyet Karar yazısıda Cuma günü gönderilecektir.

TekDersNotlari-YazOkulu-2018

======================================================= 13.Ağustos.2018 Pazartesi

FİNAL PROJELERİ (Son teslim tarihi final not girişleri sonundan 3 gün önce. 31.Ağustos Cuma son)

BİLG. DES. TAS. 1) (ÖDEV 5 e yükleyin) Üniversite kampüsünde bulunan Jet uçağının boyutlarını birebir Ansys'de modelleyerek 1000 km/h hızda uçağın gövde kanatlarının ne kadar kaldırma kuvveti ve ne kadar sürtünme kuvveti oluşturuyor bulunuz. Sürtünme kuvvetinden uçağın bu hızda gidebilmesi için gerekli olan motor gücünü kw olarak bulunuz.

2) (ÖDEV 6 ya yükleyin)1 m çapında bir gemi pervanesini modelleyiniz. Bu pervane suyun içerisinde 10 rd/s hızla dönerken ne kadar itme kuvveti oluşturur. Pervaneyi bu hızda çevirebilmek için ne kadarlık bir Moment uygulamak gerekir. Buna bağlı olarak gerekli motor gücünü bulunuz.

3) (ÖDEV 7 ye yükleyin)Bir mobil vinç kolunu iki adet hidrolik silindir-pistonla kaldırın. Vincin kolu 20 m olacak. Kaldıracağı yük 20 ton olacak. Silindir çaplarını uygun bir şekilde seçip, piston hızı 100 mm/s hızda iken bu yükü kaldırmak için ne kadarlık bir motor gücü (BG) gerekir bulunuz .

İNT. TAB. PROG.

Proje 1: (ÖDEV 5 e yükleyin) Oyun Programı: Ekran üzerinde uçan bir uçak ile atış yapan bir oyun programı geliştirin. Oyun içerisinde uçak uçuşu tuşlarla kontrol edilecek. Space tuşu ile atış yapacak. Karşısına gelen nesneleri vurduğu zaman oyun bitsin yada aşama geçsin. Geri kalan özellikleri kendiniz ekleyin.

Proje 2: (ÖDEV 6 ya yükleyin)Otobüs bilet satış programı. Siteye kullanıcı adı ile giriş yapılsın. Session ve çerez kullanımı olsun. Giridview listesinde o güne ait seferler karşımıza gelsin. Listeden herhangi bir sefere tıkladığımızda yeni bir sayfa açılsın o sefere ait otobüsün koltuklarında boş ve dolu yerleri görebilelim. Boş koltuk işaretlendiğinde koltuk dolsun ve o kultuğa ait altta formdan kişi adı ve bilgileri alınsın.

======================================================= 07.Ağustos.2018 Salı

ÖDEV 4: (Son Tarih 17.Ağus.Cuma 24:00)

İNT. TAB. PRG. Sınıfta anlatıldığı şekilde bir Kayıt sitesi oluşturun. Açılış sayfasında Yeni Kayıt, Kayıt Güncelleme, Listeleme linkleri olsun. Kayıt formunda bir kişinin TC Kimlik No, Ad, Soyad, Doğum Tarihi, Web Sitesi bilgilerini alın. Bu bilgileri kaydetsin. Güncelleme sayfasında Kimlik numarası ile kişiyi bulun ve bilgilerini güncelleyin. Listeleme sayfasında listeleme yapın. Web adresine tıklandığında o siteye gitsin. Doğum tarihine tıklandığında Açılır Pencerede kişinin yaşını görüntülesin. Fazladan uygulama ve süslemeler yapın.

BİLG. DES. TAS. Bir tank namlusu ve haznesini modelleyin. Önce Static Structural ile basınç testine tabi tutun ve namlunun yırtılacağı en yüksek basıncı bulun. Ardından Bu modeli Explicit Dynamics ile çok kısa bir patlama testine tabi tutun. Merminin namuludan çıkış hızını tespit edin. Buna göre mermi kaç km uzağa düşer. (Açı ve kütlesinin kendiniz alın.)

======================================================= 24.Temmuz.2018 Salı

ÖDEV 3: (Son Tarih 07.Ağustos.Salı 24:00)

BİLG.DES.TASARIM: Desin sayfasında verilen 12 numaralı Traktör Arka Kepçe tasarımını yapınız. Detayları orada yazılıdır.

======================================================= 30.Temmuz.2018 Pazartesi

Bu hafta VİZE HAFTASI olması sebebiyle Dekanlık tarafından derslerin işlenemeyeceği bildirilmiştir. Sınıflarda sınavlar yapılacaktır.

======================================================= 24.Temmuz.2018 Salı

ÖDEV 3: (Son Tarih 29.Tem.Pazar 24:00)

İNT. TAB. PRG. Sınıfta anlatıldığı gibi İçerisinde MasterPage, Cookie ile Kullanıcı oturum açma işlemi olan ve bir iş fikri olan ürün satış sitesi hazırlayın. Sitede şu sayfalar bulunsun. Anasayfa, Ürünler, Satış, İletişim. Anasayfa firmayı en iyi anlatan tanım şeklinde olsun. Ürünler sayfasında arama bulma, listeleme olsun. Bu sayfadan kişi ürün seçerse, seçtiği ürünler Sepetim uygulaması şeklinde Satış sayfasında karşına gelsin ve en altında ürünlerin toplamını göstersin. İletişim sayfasında bir form doldurulsun. Bu forma yazılan mesajlar mailinize gelsin. Gerçek manada çalışsın.

======================================================= 17.Temmuz.2018 Salı

ÖDEV 2 (Son Tarih 22.Tem.Pazar 24:00):

İNT.TAB.PRG. Sınıfta anlatıldığı gibi bir Traktör kepçenin ön kepsini klavyeden hareket ettirin. Kolu yukarı aşağı ve traktörü ileri geri hareket ettirin. Bunun için önce basit bir çizgiyi klavye tuşları ile döndürmeye (yukarı-aşağı tuşu), hareket ettirmeye (sağ-sol tuşu) çalışın. Formun KeyDown, KeyUp olaylarını araştırın. Benim sitede uygun kodlar olabilir bakın. Yoksa araştırın. Bunu geliştirip en sonunda Traktör şeklindeki bir kepçenin önündeki kollar ve detayları hareket etsin. Yürürken komplesi gitsin. Herşeyi çizgi ile yapmaya çalışın. İstiyorsanız sadece traktör gövdesinde resim kullanıp onu hareket de ettirebilirsiniz.

BİL.DEST.TASARIM: Karabük belediyesi tarafından Yenişehir-Kartaltepe arasında çelik konstrüksiyondan yaklaşık 100 metrelik bir köprü inşa edildi. Bu köprüde kullanılan profil demirlerin kesitlerini ve açıklıklarını birebir Ansys kiriş modelleme ile simule ederek köprünün orta kısmının ne kadar yük taşıyacağını bulun. Köprünün kendi ağırlığını da analize ekleyin (standart earth gravitiyi uygulayın). Analizinizde köprünün kaç ton geldiğini de gösterin. Emniyet gerilmesini en fazla 150 MPa alın (insan taşıyorsunuz). Direct stresler bu gerilmeyi geçmesin (Kiriş modellemede (çizgi ve kesit modeleme tekniği) Direct stresleri görebilirsiniz). Bu durumda köprü kaç ton taşıyor (Tüm zemine yayılı olarak dağıtın). Köprü üzerinden insanlar yayılı olarak yürüyeceği için zeminin tamamının ölçüsü çıkınca her metrekareye 100 kg uygularsanız köprü taşıyabiliyor mu? görün (Tabii sizin hesaplamanızla köprü statiği eleştirilemez!). Köprünün ölçülerini ister fotograflardan çıkarmaya çalışın, isterseniz gidin yerinde ölçün. Karabük merkez saat kulesinin biraz yukarısı. Modeli Katı modelleme ile oluşturursanız Von Mises gerilmeleri ile emniyet gerilmesini karşılaştırmalısınız. İsteyen katı modelde yapabilir ama program ne kadar sağlıklı sonuç verir bakmak lazım.

======================================================= 09.Temmuz.2018 Pazartesi

ÖDEV 1 (Son Tarih 15.07.2018 Saat 24:00):

İNT.TAB.PRG: İçerisinde Analog ve dijital saat bulunan (sistem den okuyacak) bir sınav hatırlatma programı yazın. Sınav adı ve Saati textboxlardan alınıp listeye eklensin. Hangi sınavın saati gelirse o saatte program alarm versin. Programı kendiniz detaylandırıp daha da geliştirin.

BİLG.DES. TASARIM: Gemilerde daha çok yükleri dengeli kaldırmak için kullanılan çift taraflı bir gemi KANCASI tasarlayın. Kaldırılacak yükün ağırlığı 100 ton olacak. En fazla gerilme 250 MPa geçmeyecek. En HAFİF tasarımı bulmaya çalışın. Kancanın her tarafında gerilme dağılımı yakın olsun. Bir yer 10 MPa iken başka bir yer 250 MPa olmasın. Renklere bakarak aldanmayın. Program bulduğu en yüksek renkleri Kırmızı, en düşük renkleri Mavi tonlara boyar. Bu değerler bazen 200 MPa ile 150 MPa da olabilir. Bulduğunuz en hafif kancanın Ağırlığını belirgin bir şekilde gösterin.

ÖDEV YÜKLEME LİNKİ

======================================================= 04.Temmuz.2018 Çarşamba

STAJ DEFTERLERİ nin son teslim tarihi: Yaz okulunda dersini alıp geçmek isteyenler için Final notlarının girişinin son tarihinden 1 hafta önce teslim edilmelidir. Buna göre 24 Ağustos Cuma günü son teslim tarihidir.

Yaz okulunda staj dersini almayanların notları Güz dönemi girilecektir. Güz dönemindede Ekle-sil haftasından bir hafta sonra sıdır (28.Eylül.2018 Cuma son tarihtir)

======================================================= 04.Temmuz.2018 Çarşamba

Yaz Okulunda PROJE VE TEZ alan öğrencilerin notları benim tarafımdan girilecektir. Öğrenciler konularını daha önce diğer hocalar ile yıl içinde çalışmaya başladı ise notlarını getirirlerse o not girilir. Getirmezlerse çalışmaları benim tarafımdan değerlendirilecektir. Bunun için şu adımları takip edin.

Yaz okulu VİZE notu girişi öncesi (ilan edilir) Ne yaptıklarını gösteren döküman yükleyecekler, Vize notu döküman üzerinden verilecektir.

Yaz okulu FİNAL öncesi herkes çalışır projesini ilan edilen bir tarihte ve yerde sınıf ortamında sunacaklardır. Ardından dökümanı (Tez dersi ise Tez formatında ve imzalı) siteye yükleyeceklerdir.

Eğer KONULARınızı belirleyemediyseniz, benim ders programına bakarak ders çıkış saatlerinde yanıma uğrayınız, konularınızı belirleyelim.

======================================================= 02.Temmuz.2018 Pazartesi

Ders TELAFİ saatleri:
Daha önceden belirlenen Tübitak Firma ziyareti nedeniyle bu hafta Perşembe dersler telafi ile işlenecektir. Ayrıca isg dersi ile çakışan Mekanizma Tekniği dersinin yeri değişmiştir.

Pazartesi bu akşam işlenecek olan MEKANİZMA TEKNİĞİ dersi yarın Salı günü aynı saatte işlenecektir. Bu Perşembe işlenen MAKİNA ELEMALARI VE BİLG.DES.TAS. dersi bir sonraki gün Cuma aynı saatlerde işlenecektir. Perşembe işlenen MEKANİZMA TEKNİĞİ bir dahaki hafta ders sonlarına ek süre verilerek telafi edilecektir.

======================================================= 01.Temmuz.2018 Pazar

Yaz okulu kişisel HAFTALIK PROGRAMI

======================================================= 26.Haziran.2018 Salı

Tek Ders notları mezuniyeti gönderilenler.

======================================================= 23.Haziran.2018 Cumartesi

TEK DERS sınavına gireceklerin listesi

======================================================= 21.Haziran.2018 Perşembe

Bütünleme Sonuçlarına Göre MEZUNLARIN Listesi. Bugün gönderildi.

======================================================= 12.Haziran.2018 Salı

Final Sonuçlarına Göre MEZUNLARIN Listesi. Bugün gönderiliyor.

======================================================= 04.Haziran.2018 Pazartesi

MEZUNİYET TÖRENİ bilgilendirmesi


======================================================= 04.Haziran.2018 Pazartesi

Mekanizma Tekniği ve Görüntü işleme derslerinin FİNAL ÇÖZÜMLERİ derslerin sayfasında yayınlandı.

======================================================= 31.Mayıs.2018 Perşembe

Staj Sigorta Belgelerinizi Dekanlık Sayfasındaki linkten indiriniz...

======================================================= 29.Mayıs.2018 Salı

BİTİRME TEZLERİ:Bitirme tezini alan öğrenciler aşağıdaki hususlara dikkat etsinler.

a) Bitirme tezleri dersin sayfasında verilen FORMATA göre doldurulacaktır. Anlatırken tüm detayları veriniz. Tezi okuyan bir kişi hiç soru sormadan tüm işlemleri yapabilmeli. Malzemeleri nereden ve hangi fiyata alındığını dahi detaylandırabilirsiniz.

b) SERGİYE katılmayan öğrenciler tez dersinden geçemez. Posterle, Proje ile yada her ikisi ile katılanların değerlendirmesi farklı olacaktır. Sergiye katılmak tezi jüri önünde sunmak anlamına gelmektedir.

c) Tezlerinizi öncelikle danışmanınıza imzalatın. Ardından herhangi bir hocaya (Arş.Gör. dahil)Jüri olarak imzalatabilirsiniz. İmzalayan hocalar tezinizi görmek isterlerse kendilerine sunun.

d) Tezlerinizi (tüm öğrenciler için) bölüm olarak arşivde saklıyoruz. Ciltli olarak istemiyoruz. Pdf olarak imzalı bir şekilde SİSTEME YÜKLEMENİZ gerekir. Diğer türlü hocanız notunuzu girse bile, mezuniyet işlemleriniz başlatılmaz.

e) Her öğrenci tezin yanında çalışan projelerinin VİDEOSUNU çekip Bölümün Video kanalına videoların yüklemek zorundadır. Yüklemeyenler için dersin hocası düşük not vererek yaptırım uygular. (Video kanalın şifresini Arş.Gör. Ömer Kartaltepe'den isteyin)

https://www.youtube.com/channel/UCSUGhqfJShc_za7Ole6520Q

======================================================= 29.Mayıs.2018 Salı

Yarın (Çarşamba günü) Milli eğitimin okullarının birinde etkinlik vardır. Etkinlik teknoloji içerikli olduğundan bizden projelerini sergileyebilecek bir kaç tane öğrenci istenmektedir. Bu konuda 2 saatlik (10:00 dan 12:00 ye kadar)PROJELERİNİ SERGİLEYEBİLECEKLER bana isimlerini ve telefonlarını gönderiversinler. Rektörlük arabayla götürüp getirecektir.

======================================================= 27.Mayıs.2018 Pazar

Yarın (Pazartesi) 13:00 de MEKANİZMA TEKNİĞİ sınav öncesi hazırlık için soru çözülecektir. Yer olarak Katta boş bir sınıfa bakılacak. DİKKAT: 17 ve 19 da sınıfın sınavları olması nedeniyle 13:00 alındı.

Yeni Eklenen Notlar Vize Sınavı Çözümü
Ansys uygulaması
Vizeden sonraki Tahta Görüntüleri
Vizeden sonraki konuların çözümleri yarına yetiştirilmeye çalışılacak. Yetişmeyen kısımlar sınıfta tekrar anlatılacak.

======================================================= 22.Mayıs.2018 Salı

Bilg. Destekli Tasarım Fin/Büt PROJELERİ

1) Köprü Tasarımı (Ö6 ye yüklenecek):
Üniversitemizin Rektörlüğünün önünden karşı taraftaki Medikar Hastanesi önüne bir Asma Köprü tasarlayın (Mesafeyi 100 metre alın) Kule yükseklikleri, halat kalınlığı, Tabyaların şekillerini belirleyin. Köprüden sadece yaya geçecektir (araç geçmeyecek, ona göre mantıklı genişliği vs belirleyin). Sizin kendi düşüncenizi gösteren kabul edilebilir iyi bir tasarım ortaya koymaya çalışın. Mühendislik yaklaşımınızın ne kadar gerçekçi olduğunu sorgulayın. Tabyaların ve Kulleri profillerden (içi boş demir)oluşturun. Halatlar çok daha mukavemetlidir. Emniyet dayanımını 600 MPa alabilirsiniz. Kule ve Tabyalar için ise 300 MPa alın. Gerilme değerleri bu sınırı geçmesin. Köprünün toplam tonajını da gösterin. Ortaya çıkan tasarım ile bir yarışmaya girseniz kazanabilir misiniz, sorgulayın. Herhangi bir yönlendirme olmasın diye örnek resimler vermiyoruz.

2) Hidrolik Lift (Ö7 ye yüklenecek):
Aşağıda örnek videolardakine benzer bir lift tasarımı yapın. Üzerine konulan bir aracı kaldırmak için ne kadar motor gücü gerekiyor hesaplayın (Üzerine konulan sabit ağırlığı kaldırmak için her açıda pistona gelen kuvvetin grafiğini çizdirmelisiniz. Bu grafikteki kuvvet ile pistona verdiğiniz ilerleme hızının çarpımı gerekli motor gücünü verecektir). Hangi açıda en fazla kuvvet istemektedir, görmeye çalışın. Kullandığınız profillerin içi boş olsun. Sistemin kendi ağırlığının düşük olmasına dikkat edin. En alt noktada iken videolarda olduğu gibi tamamen kapanabilsin.
https://www.youtube.com/watch?v=mkQzqhMibvU https://www.youtube.com/watch?v=WKn3A27xXYw https://www.youtube.com/watch?v=HBRrwjDPKUc https://www.youtube.com/watch?v=n69-gk9DuTQ

3) Milli Muharip Uçağının Tasarımı(Ö8 ye yüklenecek):
TAI tarafından tasarımlarına başlanan Milli Muharip Uçağına olabildiğince yakın bir tasarımı yapmaya çalışın. Uçağın 2 Mach hızında (detayını öğrenin) uçabilmesi için ne kadar bir motor gücü gerekiyor hesaplayın (Bu analiz için Fluent akış analizi yapılacak) Çizim için detaylar ve tasarım estetiği önemlidir. İnternetten hazır indirilmiş modelleri yükleyenler direk kopya olarak değerlendirilir. Kopya olmaması için ÇİZİM AŞAMALARINIZI gösterin.
https://www.tai.com.tr/urun/milli-muharip-ucak

Ödev5 de Fin/Büt etki edecektir.
Projelerin SON TESLİM tarihi: 10 Haziran Pazar gününüdür. Bu tarihten itibaren sırayla kapatılarak okunmaya başlayacaktır. Finalde geçmek isteyenler Not girişinden 3 gün önce yüklesinler.

======================================================= 21.Mayıs.2018 Pazartesi

İMAL USULLERİ dersinin Final sınavı hocanın isteği ile diğer sınıflar ile ortak yapılması zorunluluğu nedeniyle 22 Mayıs Salı gününe çekilmiştir. Öğrencilerimizin mağdur olmamaları için tarihe dikkat etmeleri gerekmektedir.

======================================================= 17.Mayıs.2018 Perşembe

KBÜ Teknoloji transfer ofisinden proje fikir ve çalışmalarının etkisini ve görünürlüğünü artırmak için ekdeki formun doldurulması istenmektedir. Tüm öğrencilerimiz projeleri forma işlerlerse iyi olur. Teknoloji Transfer Ofisi proje yükleme linki

======================================================= 17.Mayıs.2018 Perşembe

Bugünkü 19:00 da başlayacak olan Bil.Des.TASARIM dersi yarınki 17:00 başlayacak olan dersle birleştirilmiştir. Eksik artısı olanlar mutlaka katılsın. Bütünlemede sınava gelmek durumunda kalmasınlar.

======================================================= 16.Mayıs.2018 Çarşamba

TEBRİK: Bölümümüzde ilk defa düzenlediğimiz Bitirme Projeleri Sergisi, Rekor sayılabilecek proje sayısı ile (~80 adet), teknolojik içeriği ve projelerin yenilikçi ve inovatif olması sebebiyle tüm katılımcılardan (ziyaretçiler, yöneticiler ve basın) büyük takdir görmüştür. Bu konuda emeği geçen tüm Öğrencilerimizi ve Hocalarımızı tebrik ediyoruz..

Külliye Dergisi Linki
HaberTürk Linki
Milliyet Linki
Kanal78 Linki

======================================================= 10.Mayıs.2018 Perşembe

GÖRÜNTÜ İŞLEME Fin/Büt projeleri
1)(Ö7 ye yükleyin) Görüntü işleme kullanarak kişi tanımaya yönelik algoritmalarından bir tanesini programlayın (Göz İrisi, Parmak izi, Avuç içi, Yüz Tanıma). Algoritma sonucunu değerlendirirken YSA (Yapay Sinir Ağları)ndan faydalanın. YSA yı öğretirken en az 5 kişinin verisi üzerinden işlem yapsın.

2) (Ö8 e yükleyin) PHOTOSHOP benzeri bir program hazırlayın. Program içerisinde istenilen alanı mouse ile tıklayarak seçim yapılabilsin. Seçilen bu alan üzerinde tüm filtre uygulamalarını gerçekleştirebilsin. Ayrıca seçim işlemi otomatik olarak Alan tanıma algoritması ile de yapılabilsin. Ders notlarındaki tüm uygulamaları bir şekilde kodlamış olun.

Projelerin SON TESLİM tarihi: 10 Haziran Pazar gününüdür. Bu tarihten itibaren sırayla kapatılarak okunmaya başlayacaktır. Finalde geçmek isteyenler Not girişinden 3 gün önce yüklesinler.======================================================= 08.Mayıs.2018 Salı

Dekanlıktan yeni gelen bilgilendirmeye göre yaz okulunun İLK HAFTAsı STAJ yapılabilecek. Tarihlerinizi ona görede belirleyebilirsiniz.

======================================================= 07.Mayıs.2018 Pazartesi

Not Girişleri Cuma günü (11.May) sondur. Sisteme yüklenecek Tezler ve Projeler için en son tarih Çarşamba akşamıdır. Perşembe günü notlar önce Excel olarak ilan edilecek. Cuma günüde sisteme girilecektir.

======================================================= 03.Mayıs.2018 Perşembe

ÖDEV 6 (Finale etki edecek)
GÖRÜNTÜ İŞLEME: Kenar belirleme algoritması olarak kullanılabilecek tüm algoritmaları (Bulanıklaştırma, Netleştirme, Sobel, Aşındırma, Genişletme) farklı 3 resim üzerinde belirleyin. Bunların en iyi netice verenlerini iyiden kötüye doğru sıralayın.
======================================================= 03.Mayıs.2018 Perşembe

4 Haziran 2018 tarihinde STAJa başlayacak öğrencilerin Ek 2 belgelerini 15 Mayıs 2018 tarihine kadar bölüm sekreterliğine teslim etmeleri gerekmektedir.

======================================================= 26.Nisan.2018 Perşembe

DUYURU: Üniversitemiz tarafından 30 Nisan 2018 tarihinde saat:14:00'da Tıp Fakültesi Konferans Salonunda, TÜBİTAK programlarının tanıtımına yönelik olarak “BİDEB Akademik Personel, Lisansüstü ve Lisans Öğrencileri Bilgilendirme Toplantısı” yapılacaktır. Söz konusu bilgilendirme toplantısına konuşmacı olarak katılan, Ayşegül ÇABUK AKSOP tarafından BİDEB aracılığı ile sağlanan desteklerin tanıtımı ve istatistiki bilgiler verilecektir. Toplantıya Bilim İnsanı Destek Programları Başkan (BİDEB) Yardımcısı V. Neslihan AYAN ÇEBER’de katılacaktır.

======================================================= 26.Nisan.2018 Perşembe

DUYURU: Kahramanmaraş Teknokent ve Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenecek olan ve her yıl daha da geliştirmeye çalışacağımız etkinliğimize, Türkiye’nin çeşitli illerinden farklı düzeylerde okullara bağlı veya herhangi bir kurumdan bağımsız robot sevdalısı yarışmacı ve yarışmacı grupları katılabilecektir. Bu amaç doğrultusunda gerçekleştirdiğimiz çalışmalar sonucunda ülkemizin dört bir yanından çoğunluğu lise ve üniversite öğrencilerinin oluşturduğu yaklaşık 300 yarışmacı ve toplamda yaklaşık 1500-2000 ziyaretçinin etkinliğimize katılımı beklenmektedir. Bu yarışmacılar robotik alanındaki çalışmalarını ortaya koyacak, kendi aralarında fikir paylaşımında bulunacak ve etkinliğimize katılan akademisyenler ve firma yetkilileriyle buluşma fırsatı yakalayabileceklerdir. Aynı zamanda etkinliğimize katılım gösteren yarışmacı, akademisyen ve firma yetkilileri sayıları her yıl artacak ve etkinliğimize ilgi gün geçtikçe büyüyecektir.

Mekatronik Mühendisleri Derneğinin de desteklediği robot yarışmasının kayıtları uzatılarak siz değerli katılımcılarını beklemektedir.

http://ksuteknorob.com/

======================================================= 19.Nisan.2018 Perşembe

ÖDEV 5: (Son Teslim Tarihi: 29 Nisan Pazar, 24:00 )

Bilg. Destekli TASARIM Dersi: Kamyon şeklindeki bir aracın aynı marka ve tipte başka bir araçla çarpışma testini yapmak için aşağıdaki uygulamaları yapıp ortaya çıkan durumları gözlemleyin. Araçların her ikiside aynı tipte olacak, kopyasını çıkaracaksınız. Katı model yada Yüzey model hangisi ile yapabilirseniz geçerlidir. Araç kaporta, şase krişleri, ve ağır kütle olarak motordan ve kasadan oluşacak. Diğer şartlar şunlardır.

a) Araçların şekli kamyon yada kamyonet olacak. En az 5 tonluk bir araç olacak. Ona göre demir kalınlarını mantıklı bir şekilde ayarlayın.
b) Çarpışma hızı 80 km/h alınacak.
c) 1. deneyde Araçların birisi duracak diğeri tam karşıdan çarpacak.
d) 2. deneyde Araçların birisi duracak diğer ona karşıdan ve köşeden çarpacak.
e) 3. deneyde iki araçta hareket halinde olacak birbirine çarpacak.
f) 4. deneyde iki araçta aynı hızda fakat bu sefer kasalarında aracın ağırlığı kadar sabitlenmemiş bir yük varken çarpışacaklar. Yükün fırlaması ve önündeki engelleri ezmesi gözlemlenecek.

Bu dört tane deneyin sonuçlarını gözlemlerinizide yorumlayarak yükleyin.

GÖRÜNTÜ İşleme Dersi: Kamera ile uzaktan zoom yapıldığında bakılan kısım net, arka planda kalan kısımlar bulanık görünür. Ödevde bulanık kısmı net kısımdan ayıracak bir algoritma mantığı geliştirin. Buna göre arka taraftaki bulanık kısmı resimden çıkarıp bu bölüm üzerinde Netleştirme yapın. Daha sonra resmin hem ön hemde arka planının daha net olarak göstermeye çalışın. Netleştirme işlemi için 2 algoritmayıda kullanın. İkisi arasındaki kalite farkını da gösterin.

ÖDEV YÜKLEME LİNKİ

======================================================= 17.Nisan.2018 Salı

PROJE dersleri D350 de işlenmektedir. Proje dersini alan her grup Finaller öncesine kadar en az bir kez projelerini anlatması gerekmektedir. Her hafta atılan imzalar çift imza olarak değerlendirilecek, ortalamaya 2 puan olarak etki edecektir.

======================================================= 12.Nisan.2018 Perşembe

STAJ yapılacak TARİHLER
A-YAZ OKULUNA katılacaklar için:
a) İş yeri hafta sonu çalışıyorsa 4 Haziran-29 Haziran tarihleri arasında b) İş yeri hafta sonu çalışmıyorsa 4 Haziran-3 Temmuz (Yaz okulunun ilk iki günü staj yapabilir) c) BÜTÜNLEMESİ olanlar en fazla 2 gün Stajdan kullanabilir. B-Yaz okuluna GELMEYECEK öğrenciler içinde; a) Staj başlama tarihi en geç 30 Temmuz olmak şartıyla istediği zaman yapabilir.

======================================================= 10.Nisan.2018 Salı

Üniversitemiz tarafından düzenlenen ROBOT YARIŞMASI ve Sergisine elinde projeleri hazır olan ekipler katılsınlar. Detaylarını linkten öğrenin. Link

======================================================= 09.Nisan.2018 Pazartesi

ÖDEV 4: (Son Teslim Tarihi: 15 Nisan Pazar, 24:00 )

Bilg. Destekli TASARIM Dersi: Dersin sayfasındaki Hurda kancasını Tasarlayın. Orada verilen resimlerde olduğu gibi 3 yada 4 kollu olmayacak. Sadece 2 kollu olarak tasarlanacak. Yani Ağaç ve Tomrukları kaldırmak için kullanılabilecek. Bu şarta dikkat edin. Eski ödevler gelmemesi için bu şart konulmuştur.

GÖRÜNTÜ İşleme Dersi: Bir resim üzerinde çok sayıda tıklanan noktaların arasında kalan alanı resimden ayıran algoritmayı geliştirin. Alan belirlendikten sonra, bu kısımları (pikselleri) resimden ayırın. Ayırdığınız bu resim parçası üzerinde Döndürme, Taşıma, Aynalama ve Bulur Ekleme (Mean ve Median algoritmaları) uygulamasını gösterin.

======================================================= 06.Nisan.2018 Cuma

Bölümümüz öğrencilerinin İHA yarışması için yaptıkları Çalışma

======================================================= 04.Nisan.2018 Çarşamba

Bilg.Dest.TASARIM ve GÖRÜNTÜ İşleme Derslerinde VİZE SINAVI yapılmayacaktır. Sadece Mekanizma Tekniği dersinde Vize Sınavı yapılacaktır. İlan edilen sınav saatlerinde gelmenize gerek yoktur.

======================================================= 22.Mart.2018 Perşembe

ÖDEV 3: (Son Teslim: 25 Mart Pazar, 24:00 )
Bilgisayar Des. TASARIM: Önceki Ödevde tasarladığınız D.Vinci köprüsünü 200 Çay çubuğu ile modelini yapın. Köprü açıklığı 30 cm olacak. Ortasına yükler asarak fotograflayın. Kaç kilogramda kırıldığını gösterin. Köprünün yakın çekim fotograflarını koyun.

GÖRÜNTÜ İŞLEME: Resim Büyültme işlemini Tek Piksel Dönüşümü ve Interpolasyon yöntemiyle programlayın. Ardından dönüştürülen resmi Mouse ile merkez noktasını tıklayarak belirleyin ve döndürme açısını yine mouse ile tespit edin. Açıyı bulduktan sonra Matris dönüşümü ve Alias Düzeltme uygulayarak her iki yöntemlede döndürmeyi gerçekleştirin.

======================================================= 15.Mart.2018 Perşembe

Siber Saldırılar ile ilgili "Gazi Siber Güç CTF yarışması" ile ilgili yazı gelmiştir. 20.000 TL ödüllüdür. İlgi duyan varsa bizimle görüşsün.

======================================================= 14.Mart.2018 Çarşamba

ÖDEV 2: (18 Mart Pazar 24:00), (Ödev 1 de aynı tarihte yüklenmiş olacak.)

Bilgisayar Destekli TASARIM Dersi: Leonardo da Vinci nin taslak çizimlerinden esinlenerek tasarlanacak olan Demir, Ahşap, Beton malzemeler kullanılarak tasarlanacak olan en az açıklığı 3 metre, en fazla 30 metre olacak şekilde el yapımı bir köprünün tasarımını gerçekleştirin. Köprü kemerinin çalışma mantığı L.Vinci nin tarzında olacak. Köprü yan korkuluklarınında yük çekmeye yardımcı olması için Çapraz kirişler kullanarak köprüyü sağlamlaştırın. Kullanacağınız profillerin kesit ve boylarını kendiniz belirleyin. Belirlediğiniz açıklıkta en uygun profil boy ve kesitlerini bularak en fazla yük taşıtmaya çalışın. Bir kaç deneme yaparak en iyi olanı en üste diğerlerini altlarda farklı deneler olarak döküman içine atın. Bununla ilgili detay döküman ihtiyaç olursa hazırlanacak. Şu videoları izleyerek nasıl bir mantıkla tasarlanması gerektiğini bulun.
https://www.youtube.com/watch?v=zKJOXe07l0o
https://www.youtube.com/watch?v=ybsIi9h-ROI

Başka videolarda var. Kendiniz inceleyin L.Vinci mantığı ile köprü yapmanın inceliklerini öğrenin. Kendi tasarımınızda kemer kısmında bu mantığı kullanın.

Bu köprünün analizini yapabilmek için KATI MODEL analiz kullanmalısınız. Kiriş modelle her kritik köşeleri göremezsiniz. Ona göre tasarımı gerçekleştirin. Bir sonraki hafta yazılacaktır. Bu tasarladığınınız köprünün aynısını 30 cm açıklıkta en fazla 200 tane tahta kaşık çubuk kullanarak modelinin hazırlayıp yük asacaksınız. Onu ÖDEV 3 olarak yükleyeceksiniz.

GÖRÜNTÜ İŞLEME dersi: Histogram yöntemiyle bir resmin üzerindeki farklı renk bölgelerini çıkarın. Bunun için öncelikle resmi yükleyin. Ardından Renkli resmin 3 kanal histogramını oluşturun. Resmin yan tarafından bu 3 kanalın histogram grafikleri gözüksün. İstenirse Renkli resim tek kanal (Siyah/Beyaz) resme dönüştürülüp onun Histogramıda çizilebilsin. Histogram üzerindeki grafiklerden hangisini ele alıyorsak o grafik üzerinde belirlenen iki tane aralığı sürgü tespit edin. O aralığa ait bölgeyi yani piksellerini Picturebox2 de göstersin.

======================================================= 14.Mart.2018 ÇarşambaÖDEV YÜKLEME LİNKİ açılmıştır. Ödevleriniz kendi numarasına yükleyin. Oradaki açıklama dökümanınıda önce okuyun.

======================================================= 09.Mart.2018 Cuma

Tübitak ÖĞRENCİ PROJELERİ başvuruları başlamıştır.

4.Sınıflardan okulu uzayanlar, 3. sınıf öğrencileri ve kendini yeterli hisseden 2.sınıf öğrencileri bu projelere başvuru yapsınlar. Dördüncü sınıftaki 2 adet proje dersi ile Tez derslerinin notları bu projelerden verilecektir. Bütçe desteği aldığınız için projelerinizi yapmanız kolaylaşır. Başvurular için ekiplerde oluşturabilirsiniz. Danışman olarak çalışmak istediğiniz hocalarınızla da görüşerek yardımlarını alabilirsiniz.

Bu konuda Rektörlüğümüzün yardımlarıda olacaktır. Bu amaçla ekdeki Excel tablosunu doldurup 30 Mart Cuma tarihine kadar tablolarınızı maille gönderin. Excel Tablosu

Başvurunun diğer Web adreslerini incelemek içinde aşağıdaki linkleri inceleyin.

Teknoloj Transfer ofisinin adresi
1- 2209-A Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri Destekleme Programı 2018/1
2- 2209-B Sanayiye Yönelik Lisans Araştırma Projeleri Destekleme Programı 2018/2 (şu an sayfa çalışmıyor)

======================================================= 07.Mart.2018 Çarşamba

MEKATRONİK kulübu duyurusu: WIN OTOMASYON Fuarına gezi.
Afiş
Başvuru Formu

======================================================= 04.Mart.2018 Pazar

TEKNOFEST Yarışması Ödüllü Teknoloji Yarışmaları (Hazırlık sürecinde takımlara malzeme desteği veriliyor)

======================================================= 01.Mart.2018 Perşembe

ÖDEV 1: Ödevlerin teslim tarihi 11.Mart Pazar 24:00- O zamana kadar hazır edin. Yeni sistem açılınca oraya yüklersiniz.

A) Bilgisayar Destekli TASARIM: Fakülte binası içerisindeki Çelik Kontrüksiyon Merdivenin gerçek boyutlarda bir modelini çizin. Bu merdiven üzerinde her basamağa 100 kglık 4 kişinin çıktığını varsayın. Merdivenin dayanıklılığını kontrol edin. Gerilme değerlerine bakarken emniyet sınırını geçmesin. Emniyet gerilmesini 200 MPa alın.
Ardından Merdiven bu seviyede bir yükü taşıyacak şekilde hafifletmeye çalışın. Ölçüleri değiştirin. Gerilmeler emniyetle birlikte 200 MPa geçmesin. Her iki analiz sonucunu pdf olarak sistem yükleyin.

B) GÖRÜNTÜ işleme: Sınıfta anlatılan 4 tane uygulamayı yapın. a) Bir matematik fonksiyonunun altında kalan kısmı siyah, üstünde kalan kısmı beyaza boyatın. b) Kanal renk yerlerini değiştirerek yeni yapay resimler elde edin. c) Her kanal rengi ile aynı değerde üç rengi aynı renk atayarak farklı tonlarda Siyah-Beyaz resimler elde edin. Ders notları 1 bakın detayları orada vardır. d) Sınıfta anlatılan bir uygulama daha yapın

======================================================= 05.Şubat.2018 Pazartesi

GÜZ dönemi tamamlanmıştır. Bahar dönemi ve Yaz okulu duyurularını buradan takip edebilirsiniz.