KİŞİSEL DERS DUYURULARI

======================================================= 02.12.2021 Perşembe

Eski mezunlarımızdan bir İŞ İLANI gelmiştir. İstanbul'da özel bir meslek lisesinde Mekatronik Öğretmeni olarak çalışmak isteyen olursa (hudaikavakli@gmail.com) ile iletişime geçebilir.

======================================================= 30.11.2021 Salı

NOT: Vize not girişlerinin son tarihi 10 Aralık olarak akademik takvimde geçmektedir. O nedenle bu ödev için süre uzatımı olmayacaktır. Sistem zamanında kapatılacak. Ödevin süresine dikkat ediniz.

ÖDEV 4: (Son Teslim: 8.Aralık 2021-Çarşamba 24:00 )

Bilg.Destekli TEKNİK RESİM: I5 VE I6 yapraklarında bulunan 6 tane parçanın önce katı modelini çizin, ardından katı modelden görünüşlerini otomatik olarak oluşturun, ön görünüşler Kesit şeklinde olsun. Ardından ölçülendirin. (Dikkat her sayfada 3 parça vardır. Resimlerden ikincisi parçanın farklı bir açıdan görüntüsüdür).
R1 ve R2 yapraklarındaki 4 tane parçanın görünüşlerini okuyarak, katı modelini çizin. Ardından katı modelden görünüşlerini otomatik çıkarın. Sorudaki örneklere bakarak hangi görünüş kesit halinde ise sizde ona benzeterek aynı görünüşü kesit yapın. Ölçülendirin.

İnt. Tab. PROGRAMLAMA: Master sayfa kullanarak bir öğrenci otomasyonu hazırlayın. Sayfanın en üstünde Slider olsun. Altında navigasyon linkleri olsun. Sol taraftada da linklerin bir benzeri liste şeklinde gözüksün. Alt kısımda ise siteye ait bilgiler bulunsun. Bütün bunlar Master sayfa içinde olsun (Sınıfta yaptığımız örneğin bir benzeri).
Daha sonra 4 tane link hazırlayın. Öğrenci yeni kayıt, Listeleme, Güncelleme ve Silme işlemleri olsun. Bir öğrencinin en az 10 tane bilgisini alın. Vize ve final notları olmasın. Öğrencinin kimlik ve ileşim bilgileri şeklinde olsun. Bu kayıtta öğrencinin kullanıcı adı ve şifresini kaydedin. (Fotograf ekleme olacak, son derste kayıt şeklinde anlatıldı)
Bu kayıtta üyelik tipini "Öğrenci/ personel" şeklinde kaydedin. Eğer personel şifre ile giriş yaparsa 4 tane link aktif olsun. Öğrenci şifre ile giriş yaparsa sadece listeleme linki aktif olsun.
Otomasyona bunlar haricinde kendinizden eklemeler yaparak daha da geliştirin. Ne kadar uygulama eklerseniz o kadar yüksek puan alırsınız. Estetik ve güzel gözükmeli. Boostrap kullanın.

NOT: 03.12 tarihinde derste fotograf ekleme, ders kaydı alınarak anlatılmıştır. Team üzerinden konuyu öğrenerek ödeve Fotograf ekleme uygulamasını da yapın. (Ekip Kodu: dw003cv )

WEB TASARIM: Üstteki int. Tab. Prg. dersindeki ödevin bir benzerini sizde yapın.

Bil.Dest. MEKANİK SİSTEM TAS: Şu adreste bulunan dökümandaki 3 nolu (yukarıdan 3.resim) resimdeki köprünün benzer modelini sadece Kiriş modellemesi ve Yüzey modellemesi kullanarak analizini yapın. Köprünün ana kirişleri profilden kemer şeklinde olacak, halatları yine kiriş modeli olacak (çizgi ve kesit kullanarak modellenecek), yol ise yüzey modeli olacak (et kalınlığı atanacak). Bu modeldeki tüm elemanlar birbirine yapışık olacak. Köprünün açıklığı 50 metre olacak. En yüksek gerilme 250 MPa geçmeyecek. Buna göre köprünün kaç ton yükü taşıdığını bulunuz. Yükü gittikçe artırırsanız sınır yükü bulursunuz. Uygulamayı Solidworks de yapın.
http://www.ibrahimcayiroglu.com/Dokumanlar/BilgisayarDestekliTasarim/Odev34-CelikKemerKopruTasarimi.pdf


ÖDEV YÜKLEME LİNKİ

======================================================= 29.11.2021 Pazartesi

Duyuru: Bölüm başkanlığını bıraktım. Yeni Bölüm Başkanı Prof.Dr. Ahmet Demir'dir.

======================================================= 10.11.2021 Çarşamba

Kariyer merkezinden gönderilen bir yazı. Staj ve iş başvuruları için değerlendirebilirsiniz. Detaylarını inceleyip sosyal hesaplarını takip etmeniz tavsiye edilir.

Değerli Hocamız; Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi ile ortak çalışmalar yürüten Kariyer Merkezi Koordinatörlüğü olarak amacımız ve çalışmalarımız hakkında sizin aracılığınızla öğrencilerimizi bilgilendirmek istiyoruz. Danışmanı olduğunuz / dersine girdiğiniz öğrencilerinize merkezimizden bahsetmeniz; öğrencilerimizin okurken staj yeri, mezun olurken iş bulma konusunda resmi ve organize bir adım olarak öğrencilerimizin menfaatine sonuçlanması çabasına katkı sağlayacaktır. Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi tarafından hazırlanan Kariyer Kapısı, istihdamda liyakat ve yetkinliğin artırılması, iş / staj ilanlarının kamuoyu ile etkin, şeffaf ve güvenilir bir şekilde paylaşılması için e-Devlet entegrasyonu ile geliştirilen dijital kariyer platformudur. Bu oluşumun tüm öğrencilerimize duyurulması ve öğrencilerimiz tarafından etkin olarak kullanılması gerekmektedir. Öğrencilerimizin sisteme kaydolmalarını sağlamak noktasında yardımınıza ihtiyacımız var. Aşağıdaki iki sayfaya kaydolarak güncel iş ve staj duyularından haberdar olmalarını sağlamak istiyoruz.
https://kariyerkapisi.cbiko.gov.tr/ https://www.yetenekkapisi.org/
Etkinlikler için de bizim sosyal medya hesaplarımızı takip edebilirler
https://www.facebook.com/kgo.kgo.5243
https://www.instagram.com/unikarmer/
https://twitter.com/unikarmer
https://www.linkedin.com/in/un%C4%B1karmer/
Ayrıca; Mezunlarımızla ‘Başarı Öyküleri’, İş insanları ile ‘Girişimcilik Akademisi’, Üniversitemizin personeli ile de ‘İşin Uzmanı’ söyleşileri düzenlemek isterlerse imkân ve desteklerimizle öğrencilerimizin yanında olduğumuzu bilmeleri isteriz. İyi çalışmalar dileriz.

Kariyer merkezi – Öğrenci İşleri Merkezi Binası 3. Kat kgo@karabuk.edu.tr

======================================================= 09.11.2021 Salı

VİZE de benim derslerden sadece Makine Elemanlarında sınav yapılacaktır. Diğer tüm derslerde (Teknik Resim, İnt.Tab.Prog, Web Tasarımı, Mek.Sis.Tas.) vize notu ÖDEVLERDEN verilecektir. Finalde durum değişir. O zaman açıklarız.

======================================================= 08.11.2021 Pazartesi

ÖDEV 3: (Son Teslim: 14.Ekim 2021-Pazar 24:00)

Bilg.Destekli TEKNİK RESİM: Dersin sayfasındaki K16 ve K17 yapraklarındaki 16 adet parçanın önce Katı modelini çizin (görünüşler eksik verilmiştir, eksik görünüşlerden katı modelin nasıl olması gerektiğini çıkarın) sonra bu katı modelden otomatik olarak 3 görünüşü çıkarın ve Ölçülendirin. 4. köşeye katı model resmini koyun. Elde ettiğiniz otomatik görünüşler kağıtta verilen görünüşlerle uyumlu olmalıdır. Yoksa katı modeli yanlış çizmişsiniz demektir. Otomatik görünüş çıkarırken eksen çizgileri, kesikli çizgilere oluşturun. Ana çizgiler kalın olacak. Ölçülendirirken üç görünüşten en iyi nerde görünüyorsa oranın ölçüsünü orda verin. Eksik ve fazla ölçülendirme yapmayın. Ölçülendirdiğiniz görünüşler size başkası tarafından verilse, o çizime bakarak tekrar katı modeli çizebilir misiniz, bu şekilde kontrolünü yapın.

İnt. Tab. PROGRAMLAMA: Web Tasarım dersinin sayfasında verilen
a) CSS notlarınının içindeki uygun bulduğunuz 20 tane uygulamayı kendinize uyarlayarak (kendi düşündüğünüz sayfalarda kullanabileceğiniz şekilde yazı ve resimlerini değiştirerek) yapın.
b) Aynı yerdeki Boostrap uygulamalarına yada boostrap sitesindeki 20 tane uygulamayı kendi sitenizde kullanabileceğiniz şekilde değiştirerek (resim ve yazılar değişecek) yapın.
c) Bu uygulamalardan konuyu öğrendikten sonra önemli gördüğünüz uygulamaları konusu belli olan bir sitenin ana sayfasını tasarlayarak (konu serbest, alış veriş, kişisel sayfa, bir kurumun ana sayfası vs olabilir), birbiri içinde uyumlu hale getirebildiğinizi gösterin. Hazır şablonlar kullanmayın. Uygulamalarda öğrendiklerinizi bir araya getirin.

WEB TASARIM: Üstteki İnt.Tab. Prg. Dersinin sayfasındaki aynı ödevi sizde yapın. Ö3 yükleyin. (not: size 2. ödev verilmedi. Bu ödev sizin için 2. ödev şeklinde ama o ödev kapandığından Ö3'e yükleyin.)

Bil.Dest. MEKANİK SİSTEM TAS: Aşağıdaki linkte verilen "22-Damgalama Presinde verilen parçaların herbirini çizin. (Mukavemete etki etmeyen gereksiz küçük parçaları çizmeyin, analize dahil etmeyin. Analizlerde tasarım basitleştirilir). Sonra bu parçaların montajını yapın. El Tutamacından tepeden 20 kgf (200N) uygulayın. Bu yük altında a) Lineer Statik Analiz yapın. b) Non Lineer Statik analiz yapın (Belirlediğiniz malzemelerin akma sonrası NonLineer Gerilme-Uzama grafiklerini programa vermelisiniz). c) Dinamik olarak kırılmaya müsaait olan El Tutamacının yorulma analizini yapın. Tasarladığınız parça kaç yük tekrarına dayanabiliyor gösterin.
http://www.ibrahimcayiroglu.com/Dokumanlar/BilgisayarDestekliTeknikResim/A-Proje22.pdf


ÖDEV YÜKLEME LİNKİ

======================================================= 05.11.2021 Cuma

MAK.ELM. dersinde gündüz ve gece gruplarında öğrenci sayıları iyice düştüğünden ek puan için yoklama alınmaya başlanmıştır. Sadece ek puan olarak katkı yapacaktır. Bu nedenle ek puan düşünenler derslere katılsınlar.

======================================================= 26.10.2021 Salı

Bu haftaki (5.Hafta) Perşembe ve Cuma günkü dersler 28-29 Ekim CUMHURİYET BAYRAMI TATİLİ nedeniyle Teams üzerinden Uzaktan Eğitim olarak Cumartesi ve Pazar günleri (30-31 Ekim) AYNI SAATLERDE işlenecektir. Ekip Kodlarınız (oys.karabuk.edu.tr) adresinde dersler içine kaydedilmiştir. Oradan ekip kodlarınızı alıp Teams üzerinden derse katılabilirsiniz..

Haftaya Teknik Resim dersini alanlar örgün eğitime geldiğinizde sınıf ortamında Bu dersteki videoda anlatılan çizimi sınıf ortamında siz çizeceksiniz (Uygulama dersinde). O yüzden artı puan alabilmek için videoya bakarak önceden çalışıp gelin.

MEM107-Bilg.Des. TEKNİK RESİM-5.Hafta-GECE Grubu (Video ya Teams üzerinden ulaşabilirsiniz). Ekip Kodu: (bw4lq5f)

======================================================= 21.10.2021 Perşembe

ÖDEV 2: (Son Teslim: 31.Ekim 2021-Pazar 24:00)

Bilg.Destekli TEKNİK RESİM: Dersin sayfasındaki E2 (10 tane parça), F2 (6 tane parça) F3 (6 tane parça) sayfalarındaki toplam 22 parçanın üç görünüşünü çizin ve ölçülendirin. (Parçaların Katı modeli çizilmeyecek, sınıfta yaptığımız gibi sadece görünüşler ve ölçüler çizilecek). PDF olarak tek dosya halinde Ö2 Yükleyin.

İnt. Tab. PROGRAMLAMA: Dersin sayfasındaki Geçmiş Ödevler Listesi içindeki 40 numaralı, mekanizma hareket ettirme ödevini yapın. Herkes başkalarından farklı ödev vermeye çalışsın. Birbirinin benzeri ödevler kopyadır.

WEB TASARIM: 2. nolu ödev bu derste verilmeyecektir.


Bil.Dest. MEKANİK SİSTEM TAS: Derste anlatılan parçanın en hafif tasarımını bulun. Halatın bağlantı noktası duvardan 100 mm olsun. Her iki yönde çalışacak şekilde 3 ton yük yükleyin.


ÖDEV YÜKLEME LİNKİ

======================================================= 07.10.2021 Perşembe

ÖDEV 1: (Son Teslim: 17.Ekim 2021-Pazar 24:00)

Bilg.Destekli TEKNİK RESİM: Dersin sayfasındaki B17, B24, B28 sayfalarındaki çizimleri yapın. PDF olarak tek dosya halinde Ö1 Yükleyin.

İnt. Tab. PROGRAMLAMA: Derste anlatıldığı şekilde 4 fonksiyonlu bir masaüstü programı yazın. İçerisinde şu fonksiyonlar olsun. a) Fotograf albümü, b) Dijital saat uygulaması (Analog saati de ekleyenler daha yüksek puan alacak) c) Sayı tutma oyunu d) Birim Dönüştürme (20 tane Metrik ve İngiliz birim dönüşümünü uygulamaya ekleyin). Herkes kendine göre programı geliştirsin. Birbirinin benzeri programlar gelmesin. Çalışan ekran görüntüleri ve kodları ödev dosyasına koyun. (Not: ödevin daha detaylı içeriği için dersin sayfasındaki Geçmiş Ödevler listesinde parça parça bulunmaktadır. Farklı ödev başlıkları altında vardır)

WEB TASARIM: Bu derste, üstteki (İTP) dersindeki ödevi yapın. Detay açıklamaları derste anlatılmıştır. Ayrıca dersin sayfasında geçmiş ödevler listesinde benzer açıklama detaylarını bulabilirsiniz.

Bil.Dest. MEKANİK SİSTEM TAS: Bu derste şu linkteki El matkabınının komple katı model ve montajını Solidworks da çizip Ö1 yükleyin. ( http://www.ibrahimcayiroglu.com/Dokumanlar/BilgisayarDestekliTeknikResim/A-Proje10.pdf )

ÖDEV YÜKLEME LİNKİ

======================================================= 04.10.2021 Pazartesi

a) Bu hafta benim derslerimde GÜNDÜZ dersleri çok kalabalık (sınıflar full doluydu) gece dersleri ise sakin idi. (Ortalama 10 kişi civarı). Bu nedenle hem sağlık açısından hemde derslerin daha verimli geçmesi için öğrencilerin gece derslerine katılımını tavsiye ediyoruz. Gündüz eğitiminde kapasite dolduktan sonra ayakta kalanlar tamamen geceye yönlendirilecektir. Desler aynı işlenmektedir. Sınıfların aşırı kalabalık olmaması için yoklama alınmamaktadır. Bir dersi kaçırdığınızda o desin gece grubuna girebilirsiniz.
Kişisel Haftalık DERS PROGRAMI

b) Bölümümüzde KULÜP YÖNETİCİsi olan öğrenciler benimle ileşime geçsinler. İlgili bir yazı gelmiştir kendilerine iletilecek.

c) Benden Yüksek Lisansda MKT705-Bilgisayar Destekli Mekanik Sistem Tasarım dersini alan öğrenciler iletişime geçsinler. Dersler Uzaktan Team üzerinden işlenecektir. Ekip Kodu gönderilecektir.

======================================================= 29.09.2021 Çarşamba

Haftaya Çarşamba (05.Ekim.2021) Saat 13:00 de Microsoft Teams üzerinden bölümümüze YENİ KAYDOLAN 1. sınıflar için Oryantasyon (Tanıtma ve yönlendirme) TOPLANTISI yapılacaktır. Bölümümüze kaydolan tüm 1. sınıf öğrencilerinin toplantıya katılması gerekmektedir. Aşağıdaki linkten toplantıya katılabilirsiniz..

1. Sınıflar için Oryantasyon Toplantısı Linki

======================================================= 13.09.2021 Pazartesi

YAZ DÖNEMİ tamamlandı.. GÜZ DÖNEMİ duyuruları burdan ve BÖLÜM SAYFASINDAN verilmeye devam edilecektir (Bağlayıcı Resmi duyurular bölüm sayfasından verilir. Öncelikle orayı takip edin). Mezuniyetler ile ilgili olarak sizlerin bir şey yapmasına gerek yoktur. Öğrenci işlerine biz karar alıp göndereceğiz. Gerisini öğrenci işleri ile halledeceksiniz. TEK DERS le ilgili bölüm sayfasındaki duyuruyu okuyun. Detayları oradadır.

Dönem içerisinde yapılacak işlerle ilgili AKADEMİK TAKVİMi incelemeyi ve takip etmeyi alışkanlık haline getirin. Sizleri ilgilendiren bir çok konunun zamanı akademik takvimde yazılıdır.

Ayrıca sizi ilgilendiren bir çok konu Öğrenci işleri sayfasındaki YÖNETMELİK ve YÖNERGELER de yazılıdır. Neyi nasıl yapacağınızı bu yönetmelikleri okuyarak karar verebilirsiniz. Sizlerle ilgili bir hususta yönetim de bu yönetmelikleri uygulamak durumundadır.

======================================================= 09.09.2021 Perşembe

Azami Süre sonunda MEZUN OLAMAYAN öğrenciler için önemli Duyuru: 2014-2015 *BAHAR* Yarıyılından sonra kayıt yaptırıp 7 yıllık azami süreyi dolduran öğrenciler, duyuru ve yönetmelikleri dikkatli bir şekilde okusunlar. Sınıra yaklaşmayan öğrenciler de konu hakkında bilgi sahibi olsunlar ve önceden tedbirlerini alsınlar.. DUYURU METNİ VE YÖNETMELİK LİNKLERİ

======================================================= 27.08.2021 Cuma

Müdek müfredatı kapsamında 7 ve 8 yarıyıllarda "İŞ YERİ EĞİTİMİ ve Uygulaması" na göre Fabrikalarda çalışmanız gerekmektedir. Bu konuda işleyiş ve bilgilendirme Bölüm sayfasında yapılmıştır. İş Yeri Eğitimi Duyurusu Dersi alacak öğrenciler önceden çalışacakları yerleri ayarlamaları gerekir. Duyuru içerisinde verilen bilgileri dikkatlice okuyunuz. Detay sorularınızı Arş.Gör. Ali Tahir hocaya sorun.

======================================================= 31.07.2021 Cumartesi

* STAJLA ilgili sorularınızı Ali Tahir hocaya sorun. Belgelerinizi benim siteden kendisi indirip, sigorta işlerinizi takip ediyor. Bu konuda sorularınıza cevap veremiyorum, direk olarak kendisine sorun..

Mekatronik Mühendislerine yönelik İŞ İLANLARI ve STAJ ilanları için, ilgili derneğin Kariyer sayfasını takip edebilirsiniz. Bunun için Linke Tıklayın

======================================================= 15.02.2021 Pazartesi

Üniversitenin resmi SOSYAL HESAPLARını takip ederek, güncel duyuruları görebilirsiniz. https://www.facebook.com/krbkuni/
https://twitter.com/krbkuni
https://www.instagram.com/karabukuniv/?hl=tr
https://www.linkedin.com/in/karabuk-universitesi-2007/
https://www.youtube.com/user/kbu3nisantv

ÖDEV YÜKLEME LİNKİ