KİŞİSEL DERS ve BÖLÜM BAŞKANLIĞI DUYURULARI


======================================================= 22.Mart.2018 Perşembe

ÖDEV 3: (Son Teslim: 25 Mart Pazar, 24:00 )
Bilgisayar Des. TASARIM: Önceki Ödevde tasarladığınız D.Vinci köprüsünü 200 Çay çubuğu ile modelini yapın. Köprü açıklığı 30 cm olacak. Ortasına yükler asarak fotograflayın. Kaç kilogramda kırıldığını gösterin. Köprünün yakın çekim fotograflarını koyun.

GÖRÜNTÜ İŞLEME: Resim Büyültme işlemini Tek Piksel Dönüşümü ve Interpolasyon yöntemiyle programlayın. Ardından dönüştürülen resmi Mouse ile merkez noktasını tıklayarak belirleyin ve döndürme açısını yine mouse ile tespit edin. Açıyı bulduktan sonra Matris dönüşümü ve Alias Düzeltme uygulayarak her iki yöntemlede döndürmeyi gerçekleştirin.

======================================================= 15.Mart.2018 Perşembe

Üniversitemiz tarafından düzenlenen ROBOT YARIŞMASI ve Sergisine elinde projeleri hazır olan ekipler katılsınlar. Detaylarını linkten öğrenin. Link

======================================================= 15.Mart.2018 Perşembe

Siber Saldırılar ile ilgili "Gazi Siber Güç CTF yarışması" ile ilgili yazı gelmiştir. 20.000 TL ödüllüdür. İlgi duyan varsa bizimle görüşsün.

======================================================= 14.Mart.2018 Çarşamba

ÖDEV 2: (18 Mart Pazar 24:00), (Ödev 1 de aynı tarihte yüklenmiş olacak.)

Bilgisayar Destekli TASARIM Dersi: Leonardo da Vinci nin taslak çizimlerinden esinlenerek tasarlanacak olan Demir, Ahşap, Beton malzemeler kullanılarak tasarlanacak olan en az açıklığı 3 metre, en fazla 30 metre olacak şekilde el yapımı bir köprünün tasarımını gerçekleştirin. Köprü kemerinin çalışma mantığı L.Vinci nin tarzında olacak. Köprü yan korkuluklarınında yük çekmeye yardımcı olması için Çapraz kirişler kullanarak köprüyü sağlamlaştırın. Kullanacağınız profillerin kesit ve boylarını kendiniz belirleyin. Belirlediğiniz açıklıkta en uygun profil boy ve kesitlerini bularak en fazla yük taşıtmaya çalışın. Bir kaç deneme yaparak en iyi olanı en üste diğerlerini altlarda farklı deneler olarak döküman içine atın. Bununla ilgili detay döküman ihtiyaç olursa hazırlanacak. Şu videoları izleyerek nasıl bir mantıkla tasarlanması gerektiğini bulun.
https://www.youtube.com/watch?v=zKJOXe07l0o
https://www.youtube.com/watch?v=ybsIi9h-ROI

Başka videolarda var. Kendiniz inceleyin L.Vinci mantığı ile köprü yapmanın inceliklerini öğrenin. Kendi tasarımınızda kemer kısmında bu mantığı kullanın.

Bu köprünün analizini yapabilmek için KATI MODEL analiz kullanmalısınız. Kiriş modelle her kritik köşeleri göremezsiniz. Ona göre tasarımı gerçekleştirin. Bir sonraki hafta yazılacaktır. Bu tasarladığınınız köprünün aynısını 30 cm açıklıkta en fazla 200 tane tahta kaşık çubuk kullanarak modelinin hazırlayıp yük asacaksınız. Onu ÖDEV 3 olarak yükleyeceksiniz.

GÖRÜNTÜ İŞLEME dersi: Histogram yöntemiyle bir resmin üzerindeki farklı renk bölgelerini çıkarın. Bunun için öncelikle resmi yükleyin. Ardından Renkli resmin 3 kanal histogramını oluşturun. Resmin yan tarafından bu 3 kanalın histogram grafikleri gözüksün. İstenirse Renkli resim tek kanal (Siyah/Beyaz) resme dönüştürülüp onun Histogramıda çizilebilsin. Histogram üzerindeki grafiklerden hangisini ele alıyorsak o grafik üzerinde belirlenen iki tane aralığı sürgü tespit edin. O aralığa ait bölgeyi yani piksellerini Picturebox2 de göstersin.

======================================================= 14.Mart.2018 ÇarşambaÖDEV YÜKLEME LİNKİ açılmıştır. Ödevleriniz kendi numarasına yükleyin. Oradaki açıklama dökümanınıda önce okuyun.

======================================================= 09.Mart.2018 Cuma

Tübitak ÖĞRENCİ PROJELERİ başvuruları başlamıştır.

4.Sınıflardan okulu uzayanlar, 3. sınıf öğrencileri ve kendini yeterli hisseden 2.sınıf öğrencileri bu projelere başvuru yapsınlar. Dördüncü sınıftaki 2 adet proje dersi ile Tez derslerinin notları bu projelerden verilecektir. Bütçe desteği aldığınız için projelerinizi yapmanız kolaylaşır. Başvurular için ekiplerde oluşturabilirsiniz. Danışman olarak çalışmak istediğiniz hocalarınızla da görüşerek yardımlarını alabilirsiniz.

Bu konuda Rektörlüğümüzün yardımlarıda olacaktır. Bu amaçla ekdeki Excel tablosunu doldurup 30 Mart Cuma tarihine kadar tablolarınızı maille gönderin. Excel Tablosu

Başvurunun diğer Web adreslerini incelemek içinde aşağıdaki linkleri inceleyin.

Teknoloj Transfer ofisinin adresi
1- 2209-A Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri Destekleme Programı 2018/1
2- 2209-B Sanayiye Yönelik Lisans Araştırma Projeleri Destekleme Programı 2018/2 (şu an sayfa çalışmıyor)

======================================================= 07.Mart.2018 Çarşamba

MEKATRONİK kulübu duyurusu: WIN OTOMASYON Fuarına gezi.
Afiş
Başvuru Formu

======================================================= 04.Mart.2018 Pazar

TEKNOFEST Yarışması Ödüllü Teknoloji Yarışmaları (Hazırlık sürecinde takımlara malzeme desteği veriliyor)

======================================================= 01.Mart.2018 Perşembe

ÖDEV 1: Ödevlerin teslim tarihi 11.Mart Pazar 24:00- O zamana kadar hazır edin. Yeni sistem açılınca oraya yüklersiniz.

A) Bilgisayar Destekli TASARIM: Fakülte binası içerisindeki Çelik Kontrüksiyon Merdivenin gerçek boyutlarda bir modelini çizin. Bu merdiven üzerinde her basamağa 100 kglık 4 kişinin çıktığını varsayın. Merdivenin dayanıklılığını kontrol edin. Gerilme değerlerine bakarken emniyet sınırını geçmesin. Emniyet gerilmesini 200 MPa alın.
Ardından Merdiven bu seviyede bir yükü taşıyacak şekilde hafifletmeye çalışın. Ölçüleri değiştirin. Gerilmeler emniyetle birlikte 200 MPa geçmesin. Her iki analiz sonucunu pdf olarak sistem yükleyin.

B) GÖRÜNTÜ işleme: Sınıfta anlatılan 4 tane uygulamayı yapın. a) Bir matematik fonksiyonunun altında kalan kısmı siyah, üstünde kalan kısmı beyaza boyatın. b) Kanal renk yerlerini değiştirerek yeni yapay resimler elde edin. c) Her kanal rengi ile aynı değerde üç rengi aynı renk atayarak farklı tonlarda Siyah-Beyaz resimler elde edin. Ders notları 1 bakın detayları orada vardır. d) Sınıfta anlatılan bir uygulama daha yapın

======================================================= 12.Şubat.2018 Pazartesi

Bahar dönemi HAFTALIK PROGRAMI ı
Ortak Proje dersi için Proje sunumları Vizeden sonraki haftada başlanacaktır. Sınıf çok kalabalık olduğu için 4 hafta içinde herkes sunumlarını tamamlamalıdır. Sınıfta sunum yapamayanların notu düşer.

======================================================= 05.Şubat.2018 Pazartesi

GÜZ dönemi tamamlanmıştır. Bahar dönemi ve Yaz okulu duyurularını buradan takip edebilirsiniz.