KİŞİSEL DERS ve BÖLÜM BAŞKANLIĞI DUYURULARI


======================================================= 20.02.2020 Perşembe

Selçuk SELİMLİ hoca, ameliyat olmuştur. Bu nedeniyle 02 Mart Pazartesi tarihine kadar TERMODİNAMİK derslerine giremeyecektir. Derslerin telafisine geldiğinde bakılacaktır.

======================================================= 09.02.2020 Pazar

Bilgisayar Dest. TASARIM derslerinde Ansys 19.2 ile dersler işlenecektir. Bu programı bilgisayarınıza kurmak için Dersin sayfasında en üstte kurulum detaylarını anlatan döküman konulmuştur. Daha önce eski versiyonlardan birini kurduysanız değiştirmenize gerek yoktur. Kurulum dosyalarını internetten oradan indirebilir yada Flash içinde sekreterliğe bırakılacaktır. Oradan alıp kendi aranızda çoğaltabilirsiniz. Derse gelmeden önce sayfada verilen videoları izleyip gelirseniz daha hızlı öğrenir ve ders esnasında geri kalmamış olursunuz (Artılar ders süresi içinde alınmalı). Ders notlandırmaları tamamen ödev ve projelerden verilecektir, yazılı sınav yapılmayacaktır, bu nedenle ödevleri yapabileceğiniz bilgisayarı temin etmiş olmalısınız.

GÖRÜNTÜ İŞLEME dersi için Bilgisayarlarınıza Visual Studio yu kurun. İnternetten ücretsiz indirebiliyorsunuz. Dersler program yazılarak işlenecektir. Ödev ve Projeler yapılacaktır.

======================================================= 03.02.2020 Pazartesi

Kişisel HAFTALIK DERS PROGRAMI

* Proje dersleri Vizeden sonra sınıf ortamında işlenecektir. O tarihe kadar projelerinizi bitirmeye çalışın. Sınıf içerisinde sunumları yapacaksınız. 15 Mayıs civarında tezlerinizi jüri karşısında sunmuş olmak için Sergiye katılacaksınız. Projelerini tamamlayıp sergiye katılmayanlar jüri karşısında sunum yapmış olmayacağından projeleri geçersiz olacaktır. Bu durum tüm öğrenciler için geçerlidir.

* Tasarım dersinde devamlar ve artılar ek puan olarak değerlendirilecektir. İmzaları benzemeyenlerin imzaları geçersiz olacaktır ve bir o kadarda imzayı götürecektir. 3 artısı olmayanın yapmış olduğu ödev ve projeler geçersizdir. Bu derste yazılı sınav yapılmayacaktır.

* Görüntü İşleme dersinde de yine devamlar ek puan olacak ve ödevler verilecektir. Yazılı sınav yapılıp yapılmayacağı daha sonra kararlaştırılacaktır.

======================================================= 03.02.2020 Pazartesi

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından her yıl düzenlenen Uluslararası İnsansız Hava Araçları Yarışması Etkinlik Kuralları yayınlandı. "5. TÜBİTAK Uluslararası İHA YARIŞMASI" 5 – 20 Eylül 2020 tarihlerinde TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali kapsamında Gaziantep ilinde gerçekleştirilecek. Yarışlar, öğrencileri İHA konusundaki çalışmalara teşvik ediyor ve onlara mühendislik yeteneklerini gösterebilecekleri bir ortam sunuyor. Yarışmaya katılan tüm takımlara 8.000 TL İHA Geliştirme Desteği ile 4.000 TL Katılım Desteği verilirken, ayrıca farklı kategorilerde 30.000 TL’ye kadar ödüller veriliyor. Başvurular bu yıldan itibaren iha.tubitak.gov.tr adresinde yayınlanacak sistem üzerinden çevrimiçi yapılacaktır. Başvuru koşulları ve teknik kurallarla ilgili ayrıntılı bilgi için iha.tubitak.gov.tr adresini ziyaret edebilirsiniz. 5. TÜBİTAK Uluslararası İHA Yarışması başvurusu için son tarih: 23 Mart 2020 / 17.30

TEKNOFEST programına ilişkin detaylı bilgiler http://teknofest.org web sitesinde, TEKNOFEST kapsamında düzenlenecek olan tüm yarışma bilgi ve şartnameleri başvuru linkleri ile birlikte https://www.teknofest.org/yarismalar.html adresinde mevcuttur.

======================================================= 29.01.2020 Çarşamba

TEK DERS SINAVI listesi bölüm sayfasından yayınlanmıştır.

======================================================= 25.01.2020 Cumartesi 09:45

Son sınıflarda 4 tane seçmeli ders açıldı. Robotik 1 ve 2 derslerini Kenan hoca aynı ders içinde işleyecek. Yani daha önceden Robotik 1 almamış olsanızda sorun olmaz.

======================================================= 22.01.2020 Çarşamba

Ara tatilde Memleketlerinize gittiğinizde STAJ BAŞVURULARInızı yapınız. Bunun için sitedeki Ödev Yükleme kısmından Kendinizi kaydederek Ek-1 ve Ek-2 belgelerini indirebilirsiniz.

Staj Belgelerini İndirmek için

======================================================= 30.12.2019 Pazartesi

PROJELER (Son Teslim Tarihi: 19 Ocak 2020 Pazar akşamı)(Finalde teslim etmek isteyenler 12.Ocak Pazar akşamı. Finalde sınava, bütünlemede de projelere odaklansanız daha uygun olur.)

TEKNİK RESİM: Aşağıda verilen 3 tane projeyi yapınız. Final sınavı %50 ve Projeler %50 olarak değerlendirilecektir. Bütünlemede sınav yapılmayacaktır. Finalde aldığınız not bütünlemede de geçerlidir. Yinede sınava girmek isteyen olursa bütünleme sınavından 2 gün önce mail çeksin. 2 kat zor sorulur. Finalde sınava hazırlanın, bütünlemedede sadece projeleri yapın.

1) Proje 1. (Ödev 5'e yüklenecek): Dersin sayfasındaki Proje10-EL MATKABI projesindeki her parçanın imalat resmini çizin (görünüşler, ölçüler ve katı model olacak). Montaj resmini oluşturun. Dişli vs çizimlerinin nasıl yapıldığını araştırarak öğrenin.

2) Proje 2. (Ödev 6'ya yüklenecek): Dersin sayfasındaki Proje 26-PARÇA İMALAT RESİMLERİ uygulamasındaki 10 adet parçanın imalat resimlerini çizin ve katı modellerini oluşturun. Ölçüleri kendiniz verin. Diğer detaylar ordadır.

3) Proje 3. (Ödev 7'ye yüklenecek): Dersin sayfasındaki 27-TOLERANS ÇALIŞMALARI uygulasındaki 3 adet torna parçasının verildiği şekilde imalat resmini çizin. Katı modelini oluşturun. Parçalar üzerindeki verilen tüm ölçülere ait toleransların anlamlarını birer cümle ile açıklayın. son derste toleranslar anlatıldı. Siteye döküman konulacak. Yine kendiniz internetten araştırarak toleransları öğrenmeye çalışın. Konuyu öğrendikten sonra her bir toleransın ne anlama geldiğini yazın.

İNTERNET TABANLI PROGRAMLAMA: Final sınavı %60, 2 adet proje %40 olarak notu oluşturacaktır. Finaldeki sınav notu bütünlemedede geçerlidir. Bütünlemede yine de sınava girmek isteyen olursa 2 gün öncesinden haber versin. 2 kat zor sorulur.

1) Proje 1): (Masa üstü programlama)(Ödev 5'e yüklenecektir). Dersin sayfasında verilen Geçmiş ödevler listesindeki 35 Numaralı Krank Biyel Mekanizmasının Simulasyon programını yazın. Detayları orada vardır.

2) Proje 2): (İnternet Otomasyonu) (Ödev 6'ya yüklenecektir). Geçmiş ödevler listesindeki 38-İngilizce Soru Çözme Sitesi uygulamasını yapın. Detaylar orada verilmiştir.

ÖDEV YÜKLEME LİNKİ

======================================================= 30.12.2019 Pazartesi

Duyuru: TÜRK DİLİ sınavı (online sınav) ile Teknik Resim sınavı çakıştığı için Türk Dili sınavına girecekler TELAFİ SINAVI için 6 Ocak saat 19.00-20.00 saatleri arasındaki sınava girsinler. Bu konuda aşağıdaki duyuruyu okuyunuz.

Online ve Ortak Sınavlar

======================================================= 16.12.2019 Pazartesi

Mekatronik PROJE Uygulaması dersini benden alanlar, Vize notu için yapmış oldukları çalışmaları Makale yada Tez formatında siteye Çarşamba akşamına kadar (18.12.19) yüklesinler.
Proje Konuları

======================================================= 29.Kasım.2019 Cuma

ÖDEV 4: (Son Teslim Tarihi 8 Aralık Pazar, 24:00)

Bilg.Des.TEKNİK RESİM: I5 ve I6, N1 sayfalarındaki toplam 3+3+4=10 tane parçanın ön görünüşlerini tam kesit alarak imalat resmini (yeterli görünüş+ölçüler olacak) ve katı modelini çizin.

İnt.Tab.PROGRAMLAMA: Dersin sayfasındaki Geçmiş Ödevler listesindeki 28 nolu Kurs Kayıt Web Otomasyonu programını yazınız.

======================================================= 28.Kasım.2019 Salı

MAZERET SINAVLARI bölüm sayfasında ilan edilmiştir. Sınava girecek öğrenciler tarih ve saatleri takip etsinler.
Mazeret Sınavları

======================================================= 23.Ekim.2019 Çarşamba

ÖDEV 3: (Son Teslim Tarihi 03 Kasım Pazar, 24:00)

Bilg.Des.TEKNİK RESİM: G5 ve G6 sayfalarındaki toplam 10 parçanın 3 görünüşünü çizin. Ölçülendirin. Ayrıca her parçanın katı modelini çizip Üç görüşünüşün sağ altındaki boşluğa yerleştirin.

İnt.Tab.PROGRAMLAMA: (Uçak Serbest Atış Animasyonu): Dersin sayfasındaki Geçmiş Ödevler listesindeki 37 numaralı bu ödevi yapın. Detayları orada yazılıdır.

======================================================= 13.Ekim.2019 Pazar

ÖDEV 2 (Son Teslim Tarihi 20 Ekim Pazar, 24:00)

Bilg.Des.TEKNİK RESİM: E2 sayfasındaki 10 tane parçanın 3 görünüşünü çizin, Ölçülendirin (yardımcı olması için görünüşler dağınık olarak orada verilmiş). Ana çizgileri kalın çizin. Eksen çizgileri ile görünmeyen kenarların (dashed) çizgilerinin aralıklarını uygun şekilde ayarlayınız. Ölçülendirirken yazıların ve okların büyüklüğüne dikkat edin (Bunu ayarlamak için Annotation yaprağında, Dimension komutlarınının sağ alt köşesindeki düğmeden devam ederek, Oradaki Modify butonu, Fit sekmesindeki Global Scale kısmından ayarlayın)

İnt.Tab.PROGRAMLAMA: (İngilizce Kelime Öğrenme Programı)Bir Listbox'ın içerisine, İngilizce kelimeler ve Türkçe anlamlarını başlangıçta yazın. Türkçe anlamları tek bir kelimeden oluşsun(Ör: Pencil=Kalem) gibi. Daha sonra bir butona tıkladığımızda, buradaki kelimeleri 2 boyutlu bir diziye yüklesin. Birinci kelimenin İngilizcesi ve Türkçesi şeklinde tutabilirsiniz. Form üzerindeki başka bir butona tıkladığımızda (Rastgele butonuna) dizideki kelime sayısı içinden rastgele bir sayı atasın. Örneğin 10 tane kelime varsa, içinden rastgele 6 sayısını atmış olsun. Yani dizideki 6 nolu gözdeki kelimenin ingilizcesini kişiye göstersin. Kişide bu kelimenin Türkçesini tekbox'a yazsın. Üçüncü bir butona tıklandığında (Doğrula butonu olabilir) kişinin kelimeyi bilip bilmediğini belirleyip puanını artırsın. Her yeni kelimeyi bildiğinde puanı artsın fakat kişiye bunu görsel bir Animasyonla sunsun. Örneğin bir insan görüntüsü her bilinen kelimede bir çizgi üzerinde yol alsın, yada bir sütün üzerinde bir nesne yükselsin. Bu mantıkla kişi eğlenirken ingilizce öğrenecek şekilde programı zenginleştirin. Burada her kelimeyi görsel bir resimle eşleştirip kişiye resmide gösterebilir. Bunları seçenekli yapabilirsiniz. Kişi seçenklerde Türkçeyi seçerse, İngilizcesini getirsin. Daha da geliştirin. Programı yazarken herşey aynı anda düşünmeyin. Önce en küçük parçasını deneyin. Örneğin bir butona tıklayınca rastgele sayı nasıl atılır deneyin. Adım adım ekleyin. Hepsini aynı anda düşünürseniz zor gelebilir. Oysa basit bir programdır.

ÖDEV YÜKLEME LİNKİ

======================================================= 10.Ekim.2019 Perşembe

Bölümümüz öğrencileri tarafından yürütülen MEKATRONİK KULÜBÜNE Kayıt olmak için aşağıdaki linke tıklayınız. Öğrencilerimizin kulübümüze destek vermesi önemlidir. Kulübün size sağlayacağı avantajlardan istifade etmek için üye olunuz.

Mekatronik Kulübü Üyelik Formu

======================================================= 03.Ekim.2019 Perşembe

ÖDEV 1 (Son Teslim Tarihi 13 Ekim Pazar)

Bilg.Des.TEKNİK RESİM: Dersin sayfasındaki B8,B18,B25 linklerde bulunan 2 Boyutlu şekilleri AutoCad yada Solidde çiziniz. Her parçayı ölçülendirin. Ana çizgileri daha kalın çizgiyle, eksenleri ve ölçü çizgilerini ince çizgi ile gösterin. Ödevleri Antetli bir kağıd üzerine yerleştirip Pdf olarak sisteme yükleyin.

İnt.Tab.PROGRAMLAMA: Sınıfta anlatıldığı şekilde Mouse ile yakalama yapılan bir oyun programı geliştirin. Ekranın dışından en az üç tane cisim rastgele farklı zamanlarda görüntüye girsin. Başlangıç seviyesinde bu cisimler yavaş hareket etsin. Kişi mouse ile tıklayarak bu cisimleri yakalamaya çalışsın. Yakaladığı cisim kaybolsun ve puanı artısın. İlk grup cisimler yakalandıktan sonra seviye atlanıp daha hızlı hareket eden ikinci grup cisimler sahneye girsin. Bu şekilde gittikçe hızlanan 5 grup cisimler olsun. Bunlar araçlar olabilir, hayvanlar olabilir. Örneğin ilk olarak iş makinaları gelsin yavaş hareket etsin. Daha sonra kamyonlar, otomobiller, helikopterler, uçaklar olabilir. Yada hayvanlar ise ona göre gruplar oluşturulabilir. Oyuna kullanıcı girişi ekleyin. Kullanıcı girişi yapıldığında en son kaldığı seyiden oyuna devam edebilsin ve puanı da ekranda kaldığı yerden gelsin. Kendiniz aklınıza gelen daha başka özelliklerde eklemeye çalışın. Kişinin puanı ve seviyesini gizli bir Listbox içinde tutabilirsiniz. Giriş yapan kişiyi o listbox içinde aratabilirsiniz. Cisimlerin Resimlerini PictureBox içinde gösterin ve PicturBox ları Timer nesnesi ile hareket ettirin. Timerın Interval ve Enabled özelliğini kullanarak programı kontrol edin.

STAJ DEFTELERİ: Yazın staj yapan tüm öğrenciler Staj Defterlerini Pdf olarak Sisteme yüklesinler. Notunuz kağıt kopyalar üzerinden veriliyor, fakat mezuniyet durumunda yada bir arama durumunda defterleriniz Elektronik kopyalar üzerinden bakılıyor. Yine defterlerin uzun süre belge olarak saklanması elektronik olarak yapılıyor. Notlarınız girilirken rastgele bir kaç kişinin defteri yükleyip yüklemediği kontrol edilecektir. Elektronik olarak staj defterini yüklemediği anlaşılırsa, notu K girilecektir. 3 MB geçen defterlerin kalitesini düşürerek (pdf ayarlarında) yükleyin.

ÖDEV YÜKLEME LİNKİ

======================================================= 25.Eylül.2019 Çarşamba

TÜBİTAK Öğrenci Projeleri Başvuruları başlamıştır. Aşağıdaki Linkleri inceleyiniz. Son sınıf öğrencileri başvuru için çalışmalar yapsınlar. 3 sınıf ve daha alt sınıflarda başvurabilir. Tübitak desteğinin alınması hem maddi kazanç sağladığı gibi hemde projenizin referansı olacağından iş hayatında ve özgeçmişinizde size değer katacaktır. Tüm öğrencilerimiz bu projelere başvuru için kafa yorup, gayret etsinler. Yıl sonu Bölüm Sergisine yetişecek şekilde planlamalarını yapsınlar.

2209-B sanayiye yönelik projeler

Ünv.Öğr. Araştırma Projeleri


======================================================= 18.Eylül.2019 Çarşamba

Bölüme YENİ BAŞLAYAN birinci sınıflar için Tanıtım ve Bilgilendirme Dökümanları. Okuyunuz!..;
Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı Bilgilendirme Dökümanı

Mekatronik Mühendisliği Bilgilendirme Dökümanı

======================================================= 18.Eylül.2019 Çarşamba

STAJ Defterlerinin Son Teslim Tarihi: 11 Ekim Cuma Tarihidir.

======================================================= 02.Eylül.2019 Pazartesi

Tek Ders Sınavına Gireceklerin Listesi

======================================================= 02.Eylül.2019 Pazartesi

TEK DERS için bugün (Pazartesi) akşamına kadar dilekçeler alınacaktır. Yarın (salı) saat 11:00 de de Anfi8'de sınav yapılacaktır.
SJAJ-1 lerin notları sistemi açtıkları için listedeki şekliyle girildi fakat STAJ-2 leri açmadılar. Bu listeye sonradan eklenenlerin notları girilemedi. Bu kişilerin notları da yazı ile gönderildi. Öğrenci işleri girdiğinde düzelir. Tek derslik bir durum varsa bu kişiler bu listedeki durumuna göre dilekçelerini versinler.
STAJ NOTLARI

======================================================= 24.Ağustos.2019 Cumartesi

Final PROJELERi (Son teslim:30 Ağustos Cuma 24:00)

Bilg.Des.TEKNİK RESİM: (Ö6 ya yüklenecek) Dersin sayfasında verilen 25 numaralı Masa Tipi MENGENE montaj grubunun her bir parçasının imalat resmini (standart parçaların imalat resmi çizilmez) çiziniz ve montaj resmini montaj anteti ile birlikte oluşturunuz. Gerekli açıklamalar orada verilmiştir.
(Ö7 ye yüklenecek) Dersin sayfasında verilen 3 numaralı Salmastra Kutusunun montaj resmini ve montaj antetini çizin. Herbir parçanın imalat resmini çizin (Yeterli görünüş, ihtiyaçsa kesit olacak, ölçüler olacak, katı modelleri çizilecek).
Teknik Resimde Final notu %60 sınavdan %20+20 de bu projelerden verilecektir.

Bilg.Des.TASARIM: (Ö6 ya yüklenecek) Dersin sayfasındaki 35 numaralı Endüstriyel Robot Tasarımını Transient structural analiz kullanarak yapınız. Detayları oradadır.
(Ö7 ye yüklenecek) Dersin sayfasındaki 17 numaralı Pervaneli Uçak Tasarımını yapın. Burada verilen uçaklara benzer bir modeli çizip motor gücü ve kaldırma kuvvetini hesaplayın. Diğer detaylara oradan bakın.

İnt.Tab. PROGRAMLAMA: Dersin sayfasındaki eski ödevler listesindeki Personel Otomasyonu ile (Ö6 ya yüklenecek) Krank Biyel Mekanizması (Ö7 ye yüklenecek) projelerini yapın.
İnt.Tab.Prg Final notu %60 sınavdan %20+20 de bu projelerden verilecektir.

======================================================= 23.Ağustos.2019 Cuma

NOTLAR SİSTEMe girildi. Artık değiştirilemez.

STAJLAR Finalde girilmek isteniyordu. Bu nedenle Vizede K girildi. Fakat sistem Harf notu girildiği için Finalde not girişine müsaade etmeyecek gözüküyor. Bu nedenle Staj-1 ler herkeste K olarak gözükecektir. Pazartesi resmi yazı ile düzelttirilecektir. Staj-2 lerin notları ise Ramazan beyden geldiği şekliyle girilmiştir.

======================================================= 15.Ağustos.2019 Perşembe

ÖDEV 5: (Son Teslim Tarihi: 21 Ağus. Çarşamba 24:00)

Bilg.Des.TEKNİK RESİM: N9 yaprağındaki ilk 4 parçanın İmalat resmini (görünüşler ve ölçüler olacak) çizin. Görünüşlerden birinde YARIM KESİT uygulaması yapın (Simetrik parçalarda uygulanır) Parçaların KATI Modellerinide çizin ve gösterin. Verilen resimlerde olduğu gibi çeyrek kısmı çıkartılmış olarak gösterilebilir.

N4 ve N5 yapraklarındaki 4 adet parçanın TAM kesit alarak imalat resimlerini çizin. Görünüşler, Ölçüler olacak. Katı model çizilip köşede gösterilecek.

Bilg.Des. TASARIM: Dersin sayfasında verilen 12 numaralı Traktör Arka Kepçe tasarımını 2 kol, 2 piston ve 1 adet kepçe kovası olacak şekilde bir Dinamik bir tasarım yaparak, sistemin hareket edebildiğiğini ve bir pistona verilen hız ile belli bir kilogramı kaldırmaya çalışın. İki pistona aynı anda hareket vermeye uğraşmayın. Orada yazan diğer bilgileride dikkate alabilirsiniz. 2 pistonlu dinamik bir analizi yapmaya çalışın.

İnt.Tab.PROGRAMLAMA: Basit bir ÖDEV YÜKLEME sitesi hazırlayın. Öğrenci kendini Combobox dan seçtiği dersin listesine kaydetsin. Bu kayıt esnasında şifresini de girsin. Ardından O derse ait kayıt yaptıranlar listelendiği zaman GridView de görüntülensin. Ödev yükleme kısmını Gridview den yapmaya çalışın yapamazsanız, başka bir form dan kişi kendisi numarasını ve şifresini girerek seçtiği derse ödevini yükleyebilsin. O ders listelendiğinde ödevini yükleyenler yüklenmiş olarak gözüksün. Yaklaşık şu anda sitede bulunan sisteme benzer yada biraz daha değişiğini yapmaya çalışın.

======================================================= 10.Ağustos.2019 Cumartesi

2019 Yaz okulu FİNAL SINAV tarihleri OBS'den ve http://kbusinav.tk/ adresinden yayınlanmıştır.


======================================================= 01.Ağustos.2019 Perşembe

Bayram haftasındaki 15. ve 16. günlerdeki İNT.TAB.PRG dersleri sınıfın talebiyle bir sonraki hafta 22. ve 23. günleri olan derslerden bir saat önce başlanarak işlenecektir. Dersler 15:30 da başlayacaktır.

Bayram haftasındaki 15 Ağustos Perşembe günü işlenecek MAKİNE ELM. dersi sınıfın isteği ile 23 Ağustos Cuma günü işlenecektir. Cuma günü dersler 09:40-12:05 arası 3 saat, 13:50-16:15 arası 3 saat olarak işlenecektir. Ayrıca 22 Ağustos Perşembe günü olan dersler normal zamanında işlenecektir.

======================================================= 30.Temmuz.2019 Salı

DUYURU:"2019 Yaz okulu vize programı güncellenmiştir. Obs'den kontrol ediniz. Sınavla ilgili diğer bilgileri http://kbusinav.tk/ adresinden öğrenebilirsiniz."

Vize Sınav Programı (Yenilendi)

======================================================= 30.Temmuz.2019 Salı

ÖDEV 4: (Son Teslim Tarihi: 11 Ağus. Pazar 24:00)

Bilg.Des.TEKNİK RESİM: N7 ve N8 yapraklarındaki 7 parçanın İmalat resimlerini çizin. Resimlerde yeterli görünüşler olacak. Görünüşlerden biri Kesit şeklinde olacak. Kesit olarak resme uygun olacak şekilde Tam Kesit, Kademeli Kesit, Döndürülmüş Kesit ve Yarım Kesit uygulamalarından biri olsun. Ölçüler bulunsun. Katı Modeli çizip köşey koyun. Katı Modelde kesit alarak iç kısmı gösterebilirsiniz.

Bilg.Des. TASARIM: Explicit Dynamics analiz kullanarak bir kamyonun çarpışma testini yapınız. Kamyonun ön kaportası 1 mm saçtan, arka kasa 2 mm saçtan yapılmış olsun. alt kısmına 2 tane I profilden kiriş atın. Kirişlerin et kalınlığı en az 5 mm olsun. Kamyonun toplam ağırlığı 5 tonun üzerinde olsun. gerekirse motor kısmına ve kamyon kasasına ek demir koyarak ağırlığı artırın. Kamyon yerden yüksekçe yatay duran bir kirişe çarpsın. kaportanın ezilmesi ve kirişlerin çıkması simulasyon olarak görün. Aracın hızını 80 km/h olarak verin. Birbirine temas eden yüzey modellerini Contact lardan bonded yaparak yapışık yapmaya çalışın. Yada başka yöntemler bulabilirsiniz. Araştırın.

İnt.Tab.PROGRAMLAMA:Web sitesi formatında olacak şekilde, Bir form üzerinde kişinin bilgilerini alın (KimlikNo, Ad, Soyad, DTarihi (Calendar kullanın), Fotograf) kaydedin. Listele butonuna tıkladığımızda kaydettiğimiz herkesi fotograflarıyla birlikte göstersin (Gridview içerisinde). Kişinin bilgilerinin yanında Vize ve Final sutunları gelsin. Sonra Düzenle sutununa tıklandığında Vize ve Final notları girilebilsin. Guncelle değimizde notları güncellensin (Ad ve soyadlar güncellenmesin). Ek bir sutunla kişinin notlarının ortalamasını program hesaplayarak yeni sutunda göstersin. Kişinin fotografına tıkladığımızda başka bir yeni sayfa açsın, fotografın büyük halini orada görebilelim. Küçük hali listede gösterilsin. Eksra bir şeyler daha ekleyin.

======================================================= 22.Temmuz.2019 Pazartesi

Yaz okulundaki derslerin SINAV Detayları şu şekildedir. Buna göre hazırlığınızı yapınız.

1) Bilg.Des.TEKNİK RESİM: Vize notu ödevlerden verilecek (En az 5 tane ödev). Vize Sınavı yapılmayacak. İlan edilen tarihteki sınava gelmenize gerek yok. Final sınavı yapılacak. Ayrıca 2 tane de proje verilecek. Final notu oluşurken Sınav %60, Projeler %40 etki edecek.

2) Bilg.Des.TASARIM: Hem vize, hemde final sınavı yapılmayacak. Vize notu ödevlerden verilecek (En az 5 tane ödev). Final notu da Projelerden verilecek. En az 3 tane proje.

3) İnt.Tab.PROGRAMLAMA: Vize sınavı ödevlerden verilecek (En az 5 tane ödev). Final sınavı yapılacak. 2 tane de proje verilecek. Projeler Dersin sayfasındaki eski ödevler listesindeki personel otomasyonu ve Krank Biyel Mekanizması Simulasyonlarıdır. Final notuna Sınav %60 etki edecek. Projeler %40 etki edecektir.

Her derste YOKLAMA için alınan imzalar +1 ek puan olarak hem vizeye, hemde finale etki edecektir. İmzası benzemeyenlerin bir imzası daha silinecek. Ayrıca sınıf içi ARTI alınan derslerde 3 artıyı tamamlayamayanların ödev projeleri geçersizdir. Bunlar ödevleri kendi yapmamış hükmündedir. Sınıf içi artılar ayrıca ek puan olarak Vize ve Finale eklenecektir.

======================================================= 22.Temmuz.2019 Pazartesi

ÖDEV 3: (Son Teslim Tarihi: 28 Tem. Pazar 24:00)

Bilg.Des.TEKNİK RESİM: Dersin Sayfasındaki G6 ve G7 yapraklarındaki parçaların, 3 görünüşünü çizin, Ölçülendirmeleri yapın. Çizgi kalınlıklarına, eksen çizgilerine ve kesikli çizgilere dikkat edin. Parçanın Katı modelini çizip görünüşlerin köşesine yerleştirin. (Not: Katı model çizimi bu hafta anlatılacaktır)

Bilg.Des. TASARIM: Mekanizma Tekniği dersinin sayfasındaki Animasyon örneklerinden A18 nolu mekanizmayı dinamik analiz olarak modelleyin. Tutma kolundan Aşağıya doğru 5 kg kuvvet uygulandığında baskı ucundan ne kadar kuvvet elde edilir grafiğini çizdirerek bulun (Yani her açıda dikey ne kadar kuvvet üretir). Mekanizmanın hareket ettiğini gösteren ekran görünlerini ekleyin. (Configure kısmına ait görüntüleri) (Not: Ders bu hafta tam olarak işlenecektir. Dersten sonra ödevi yapmaya başlayın)

İnt.Tab.PROGRAMLAMA: Kişisel bir web sayfası hazırlayın. Sayfada üst kısımda banner (afiş) sol tarafta linkler ve Kullanıcı girişi bulunsun. Kullanıcı girişi yapıldığında bazı linkler aktif olsun. Sayfa içeriğini kendiniz geliştirin. İçerisinde C# ile yapılmış mutlaka kodlama olsun (dinamik sayfa). Estetik görünüme dikkat edin. Hazır şablonlar bulup içeriğini ve düzenlemesini de yapabilirsiniz. Sayfalar Asp.net sayfası olsun.

======================================================= 19.Temmuz.2019 Cuma

DUYURU: "Yaz okulu ara sınav programına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz. Sınav günü ve saati çakışan öğrencilerimizin, aşağıda yer alan dilekçeyi doldurduktan sonra en geç 26.07.2019 saat 12.00'ye kadar bölüm sekreterliğine teslim etmesi gerekmektedir. Dersi çakışan öğrencinin ders çakışma dilekçesini sadece bir bölüme vermesi yeterlidir."

Vize Sınav Programı
Sınav Çakışma Dilekçesi

======================================================= 12.Temmuz.2019 Cuma

ÖDEV 2: (Son Teslim Tarihi: 17 Tem. Çarşamba 24:00)

Bilg.Des.TEKNİK RESİM: Dersin Sayfasındaki F2 ve G2 yapraklarındaki parçaların, 3 görünüşünü çizin, köşelere parçanın katı model resimlerini kopyala-yapıştır ile ekleyin. Ölçülendirmeleri yapın. Verilmeyen ölçüleri kendiniz alın. 3 görünüş içinde ölçüler birbiri ile uyumlu olsun. Tekrarlı ve eksik ölçü olmasın. Çizgi kalınlıklarına, eksen çizgilerine ve kesikli çizgilere dikkat edin. Eksen çizgi tipi "Center", kesikli çizgi de "dashed" tipinde olsun. yanında isimlerin başka şey yazmasın.

Bilg.Des. TASARIM: Dersin sayfasındaki 34-CelikKemerKopruTasarimi.pdf uygulamasını yapınız.

İnt.Tab.PROGRAMLAMA: Ekskavatör simülasyonu yapın. Ekskavatörün gövdesi picturebox resmi şeklinde olsun. Kolları ise pixturebox içinde resim yada çizim komutlarıyla çizgiden olsun. Tuşlarla ekskavatörün kollarını hareket ettirin. İstenirse komplesi gövdeyle birlikte hareket ettirilebilsin. Kendiniz daha eklemeler yaparak geliştirin. Gerekli tüm kodlar dersin sayfasında vardır.

======================================================= 10.Temmuz.2019 Çarşamba

Bilgi Notu: Öğrenciler Staj ve yanında bir tane de daha önce alıp kaldığı bir ders varsa TEK ders sınavına giremezler. Tek ders işlemleri de sistem üzerinden yürütüldüğünden ve Stajda ders hükmünde olduğundan, öğrencinin üzerinde iki tane FF dersi olmuş oluyor. Öğrenci işleri bu tür başvuruları kabul etmemektedir. Bilginize...

======================================================= 05.Temmuz.2019 Cuma

ÖDEV 1: (Son Teslim Tarihi: 10 Tem. Çarşamba 24:00)

Bilg.Des.TEKNİK RESİM: Dersin Sayfasındaki B3 ve B12 yapraklarını, çizgi kalınlıklarına, eksenlere ve ölçülere dikkat ederek birebir çizip sisteme yükleyiniz.

Bilg.Des. TASARIM: Dersin sayfasındaki "Jant Tasarımı" isimli projeyi orada anlatılan bilgilere göre yapınız.

İnt.Tab.PROGRAMLAMA: Fizikteki 5 tane konuyu, çözen bir program yazın. Konular ComboBox içerisine girilmiş olsun. Örneğin "Eğik Atış" konusu seçilirse Formun üzerindeki nesneler ona göre değişsin. Atış için gerekli Açı ve İlk hızı kullanıcı texbox'a girip butona basınca merminin kaç km ileri düşeceğini hesaplasın. Bunun gibi fizikteki toplam 5 tane konuyu programa dökün. Tasarımlarınız birbirine benzememesi için fazla detay verilmiyor. Siz kendiniz mantıklı bir şekilde daha da geliştirerek eklemeler yapın. İçerisinde ne kadar uygulama olursa ve estetiğe dikkat ederseniz o kadar yüksek puan olur.

ÖDEV YÜKLEME LİNKİ

======================================================= 27.Haziran.2019 Perşembe

Bölümümüz öğrencilerinden "Onur KALAYCI" "Lazer Markalama ve CNC Tezgahı" isimli proje başvurusu ile Tübitak Üniversite Öğrencileri Araştırma Proje Yarışmasından Bölge birincisi (Ankara ve çevresi) olarak 5000 TL ödüllü 1. lik derecesini kazanmıştır. Kendisini tebrik ediyor başarılarının devamını diliyoruz. 1.lik Belgesi
Basında çıkan haberler;
Külliye haberturk.com Haberler.com BursaTv.com.tr MedyaKarabuk.com YeniMesaj.com KarabukAjans78.com EgeAjans.com KarabukDerinHaber.com BeyazGundem.com Karar.com
======================================================= 27.Haziran.2019 Perşembe

TEK DERS sınav sonuçlarını hocaların yarın Cuma akşamına kadar sisteme girmeleri için süreleri vardır. Sonuçlar buradan ilan edilmeyecektir. Bütünleme sonucuna göre mezun olanlar Öğr.İşlerine gönderilmiştir. Tek ders sonucuna göre mezunlar da Pazartesiye gönderilir.

======================================================= 21.Haziran.2019 Cuma

YAZ OKULUndan ders alıp 17 Ağustos da BEDELLİ ASKERLİğe gidecek olan öğrenciler şu işleyişi takip etsinler:
Askere gitmeden Dekanlığa, Askerde olduğu süreleri gösteren ve İdari izinli sayılması için bir dilekçe versin (ekinde askerliği ile ilgili bir belgeyi eklesin). Bu dilekçede hangi dersler olduğu yazmayacak. Dekanlıkta bu dilekçelere göre Yönetim Kurulu Kararı alacak ve öğrencinin ismi bu karara geçmiş olacak, dersleri Yönetim kuruluna girmez. Askerlik dönüşünde Bu karar yazısını alıp (Bölüm sekreterleriğinden kopyasını alabilir) sınavına girmediği hocalarına karar yazısını gösterip sınavları için ayarlama yapacak. Her öğrenci hocaları ile görüşerek işini kendisi takip edecek. Hocalarda sınavlarını yaptıktan sonra Notlarını Bölüm sekterliğine dilekçe ile bildirip Öğrenci İşlerine gönderilecek.

======================================================= 21.Haziran.2019 Cuma

1) TEK DERS sınavına kalan öğrenciler 24-25 Haziran (Pazt, Salı) tarihleri arasında Öğrenci İşleri sayfasındaki dilekçe formatını kullanarak yazmış oldukları dilekçelerini danışmanlarına onaylattıktan sonra (Son sınıfların danışmanları: M.Zahid ve Ramazan Bey) Bölüm sekreterliğine teslim edecekler. Bir arkadaşları vasıtasıyla dilekçelerini ulaştırabilirler. Maille başvuru kabul edilmeyecek..
Dilekçe Formunun Linki:

2) TEK DERS sınavları 27 Haz. Perşembe günü yapılacaktır. Sonuçları da aynı gün içinde öğleden sonra olabildiğince çabuk duyurulacaktır. Dolayısı ile dersten kalma ihtimali olanlar; Yaz okulu ders seçimleri 27 Haz biteceğinden YAZ OKULU için dersini seçmesi fakat harcını sonuçlar belli olana kadar yatırmaması, kalırsa aynı gün içinde harcını yatırıp dersini aktif edebilir. Bu konuda sıkıntısı olanlara tavsiye olarak bunu söyleyebiliyoruz. Sorumluluk sizlerde işleyişi dikkatli takip ediniz.
Eğer riske girmek istemiyorsanız Tek dersten geçmeme ihtimaline karşılık Yaz okulundan dersi alıp harcını yatırıp sistemden kesinleştirme yapabilirsiniz. Ama harcı geri alabilir misiniz bilemeyiz...

3) "YAZ OKULUndan ders alırken, derslerinizi Otomasyonda KESİNLEŞTİRME yapmayı unutmayınız. Kesinleştire yapmak için harcı yatırmak gerekiyor bilgisi var.."

4) Bölüm SEKRETERi Esma Hanım 24.Haz-05 Tem. tarihleri arasında izindedir. Yerine Metalurji Böl. sekreteri Cennet hanım bakacaktır.

======================================================= 19.Haziran.2019 Çarşamba

2019 Mezunlarımıza Hayatta başarılar ve mutluluklar diler; Vatana, Millete, Ailesine ve İnsanlığa faydalı birer Birey olarak, Mühendis olarak nice hizmetler yürütmesini temenni ederiz..
Toplu Fotograf

======================================================= 15.Haziran.2019 Cumartesi

TEK DERS sınavı ile ilgili Öğrenci İşlerinden Gelen yazının içeriği (13.Haz.):
"2018-2019 Eğitim Öğretim yılı bahar yarıyılından itibaren tek ders sınavı ders açma ve sınav tanımlama işlemlerinin Başkanlığımız tarafından yapılacağı, ders görevlendirmelerinin ise birim ders açma sorumluları tarafından güncelleneceği ve tek ders sınavı not girişlerinin de dersin sorumlu öğretim elemanı tarafından yapılacağı ilgi yazı ile tarafınıza bildirilmiş olup, tek ders sınavı başvuruları 24 Haziran 2019 – 25 Haziran 2019 tarihleri arasında Dekanlığınız/Müdürlüğünüz tarafından alınacaktır.
Ayrıca tek ders sınavı not girişlerinin 28 Haziran 2019 Cuma günü saat 24:00'e kadar tamamlanması ve mezuniyet hakkı kazanan öğrencilerin de 02 Temmuz 2019 Salı günü mesai bitimine kadar Başkanlığımıza bildirilmesi gerekmektedir."

======================================================= 13.Haziran.2019 Perşembe

Ek +1 sınavı için Sınıfta uygulama yapılmayacak. Ek Artı almak isteyenler mail çeksin. Yapmanız gereken bilgileri göndereceğim.

======================================================= 10.Haziran.2019 Pazartesi

Bölümümüze yeni katılan Arş.Gör. Ali Tahir KARAŞAHİN aşağıdaki iki konuda danışmanlık görevi yürütecektir. Bu konularda yardıma ihtiyacı olan öğrenciler kendisiyle irtibat kursunlar.

a) Teknofest ve diğer yarışmalara katılacak öğrencilerin çalışmalarına destek olmak ve danışmanlık yapmak.

b) Bölümümüzde eğitim-öğretim gören uluslarası öğrencilerle yakından ilgilenmek ve eğitim sürelerini daha verimli kullanmaları adına gerekli yönlendirmeleri yapmak.

mail: tahirkarasahin@karabuk.edu.tr

======================================================= 04.Haziran.2019 Salı

Final Notları sisteme girildi. Finalde notunu aldığınız ödevleri tekrar yüklemeyiniz. Excele işlenmiş ödevler tekrar okunursa -2p düşük olarak değerlendirilir. ÖDEV YÜKLEME linki

======================================================= 30.Mayıs.2019 Perşembe

BİTİRME TEZLERİNİN teslimi ile ilgili olarak şu maddeleri takip ediniz.

a) Bitirme tezleri Bölüme teslim edilmeden mezuniyet işlemleriniz yapılamaz. Bu nedenle Bölümde tez yapan tüm öğrencilerin tezlerini Pdf olarak ödev yükleme kısmında Tez yükleme maddesine yüklemelidir (Her zaman açık olan ilk numaraya yükleyin). Tezlerinizin içerisinde imzalar tamam olmalıdır. Jüri önüne çıktığınızı gösteren Sergiye ait fotograf ve Poster resimleri tez sonuna eklenmelidir. Ayrıca tezlerinizin internet üzerinden yayınlanacağı ve yıllarca aramalarda çıkacağını da unutmayınız. Son teslim tarihi Bütünleme not girişlerinin son günüdür.
TEZ Yükleme Linki
b) Çalışır durumda olan PROJE VİDEOlarınızın Bölüm Video Kanalına yüklenmesi gerekiyor. Videlarınızı yüklemek için Ömer Beyle görüşün. Şifreyi kendisinden isteyerek kendiniz yükleyebilirsiniz. Bu kanala yüklenen videolar puanlamayı etkileyecektir.
Bölüm Proje Video Kanalı
c) Bitirme Tezlerin Teknoloji Transfe Ofisinin veritabanına kaydedilmesi gerekmektedir. Bu veritabanı mezuniyet sonrası sanayicilerin eleman ihtiyacı ve işbirlikleri için kullanılmaktadır. Ayrıca Bölümün ve isimlerinizin görünürlüğünün artması, diplomanızın kıymetlenmesi için gereklidir. Herkes proje bilgilerini bu veritabanıa kaydetsin. TTO Veritabanına Kayıt
d) Tübitak Proje yarışmalarına katılan öğrenciler (31 Mayıs Son tarih) başvuru işlemlerini tamamladıktan sonra sonuç raporunu mailime göndersinler. Bu formlar Rektörlüğe sunulacaktır.

======================================================= 22.Mayıs.2019 Çarşamba

19 HAZİRAN Çarşamba günü Mezuniyet Programı yapılacağı için BÜTÜNLEME Tarihleri DEĞİŞMİŞTİR. BÜTÜNLEME Sınav tarihleri

======================================================= 22.Mayıs.2019 Çarşamba

REKTÖRLÜK tarafından sergide bulunan 105 tane projeden en az 10 tanesiyle Tübitak PROJE YARIŞMASINA katılmamız istenmektedir. Bu projelere katılmak için Danışmanların belirlediği projeler ile gönüllü katılmak isteyenlerin bilgileri buradan duyurulacaktır. Proje yarışmasına katılacak ekiplerin dökümanları inceleyelip danışmanları ile görüşerek Başvuru işlemlerini tamamlaması gerekmektedir.

Benden proje alan 5 kişinin projesi yarışmaya katılmak üzere seçilmiştir. Bu kişiler benimle irtibata geçsinler (mail ile).

1) Otonom Uçuş Yapabilen Ambülans Drone (Selami YALÇIN, Abdulvadoud BADENJKA, Hamed SHREİTEH) (Drone kesin koordinatlara uçuş yapabiliyorsa katılmalısınız)

2) Robotik yürüyen el (Ahmad KHABBAZ Abduljavad ALALI) (Medyadada çıktığı için başarı sansı olabilir)

3) Otonom robot (Cafer Abdi) (Yarışma için Proje ismi biraz da geliştirilmeli.)

4) Üç Eksen CNC Kontrol Kartı (Ahmet ÜNLÜ) (Yarışma için Proje ismi biraz da geliştirilmeli.)

5) Lazer Markalama ve CNC Freze Tezgâhı (Onur KALAYCI Sami GÜNGÖR)

DİĞER HOCALAR başvuracak öğrencilerin isimleri geldikçe buraya ekleme yapılacaktır.

======================================================= 22.Mayıs.2019 Çarşamba

BİTİRMA TEZLERİ bölüme Elektronik olarak teslim edilmesi zorunludur. Tezin içerisinde imzalı jüri kağıdını koymayı unutmayınız. Ayrıca sergiden fotograflar ile Poster resmini Tez sonuna ekleyiniz. Doçentliği almış bulunmaktayım. Ünvan olarak "Doç.Dr." olarak kağıtlarda kullanınız.

======================================================= 22.Mayıs.2019 Çarşamba

FİNAL ve BÜTÜNLEME PROJELERİ (Son Teslim: Final için:02 Haziran Pazar, Bütünleme İçin:16 Haziran Pazar)

Bilg.Des.TASARIM: Dersin sayfasındaki
1.Proje: Proje14-Ucan_Araba_Tasarimi (Ödev 6 ya yüklenecek)
2.Proje: Proje15-Greyder_Tasarimi (Ödev 7 ye yüklenecek)
3.Proje: Mekanizma Tekniği (Ödev 8 e yüklenecek), Sayfasındaki A4 mekanizmasına bir uçtan verilen sabit 10 rd/s açısal hıza karşılık diğer uçtan alınan hız ve ivmelerin değişimini bulunuz. Grafik sonuçları ile gösteriniz. Benzer şekilde A33 numaralı mekanizmada da tahrik miline verilen 100 mm/s lik doğrusal hıza karşılık çenelerin kapanma doğrusal hız ve ivmelerini bulunuz. Sonuçları grafikle gösteriniz. Mekanizmaların hareket ettiğini resimlerle ispatlayınız.

GÖRÜNTÜ işleme dersi için tek proje yapılacaktır. Ana konu üretim hattı üzerindeki ürünlerin bozuk olanlarını tespit eden bir program yazın. Programa band üzerinden çekilmiş en az 20 tane ürün görüntüsü rastgele sırayla verildiğinde sağlam olanları ayrı bir listeye, bozuk olanları ayrı bir liste oluşturacak şekilde sınıflayabilen bir program yazın. Bunun için örnek konular şunlar olabilir. (Ödev 6 ya yüklenecek)

a) Band üzerinde ilerleyen ekmeklerden yanık olanları ayıran bir program.
b) Band üzerinde ilerleyen Elma ve Armutları birbirinden ayırabilen bir program.
c) Kamera karşısından geçen Erkek ve Kadınları birbirinden ayırabilen bir program
d) Kamera karşısından geçen Hatcback ve Sedan tipi otomobilleri birbirinden ayırabilen bir program
e) Benzer şekilde 2 farklı durumu içeren başka örneklerde olabilir.

======================================================= 15.Mayıs.2019 Çarşamba

Başarılı bir PROJE SERGİMİZİ daha tamamladık. Emeği geçen tüm öğrencilerimize ve hocalarımıza şükranlarımızı sunarız.

Basında çıkan Haberler

KÜLLİYE , Haberturk.com , Milliyet.com.tr , Cnnturk.com , Hurriyet.com , Sabah.com.tr , Anadolu Ajansı , Haberler.com , Haberler.com 2 , tv.haberler.com , Msn.com , Mynet.com , Youtube.com , Beyazgazete.com , Karabukgundem.com , Karabuknethaber.com , Gercekkarabuk.com , Doğan Haber Ajansı , Memleket.com , Egeajans.com , Karabukderinhaber.com , Kararara.com , Dailymotion.com , Dailymotion.com 2 , news.glonaabot.com , medyakarabuk.com , inegolonline.com , pgnhaber.com , superhaber.tv , 61saat.com , Yenihaberden.com

Önceki Senenin Haberi
Külliye

======================================================= 07.Mayıs.2019 Salı

TÜBİTAK PROJE YARIŞMASI

Değerli Araştırmacılar,
Kurumumuz Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığınca ön lisans ve lisans öğrencilerinin, ülkemizin ihtiyaç duyduğu tüm alanlarda bilimsel çözümler üretmelerini ve bu doğrultuda bilgi ve becerilerini arttıracak projeler geliştirmelerini teşvik etmek amacıyla 2242 Üniversite Öğrencileri Araştırma Proje Yarışmaları düzenlenmektedir. 2019 yılında yedinci kez düzenlenecek olan yarışmamız "Akıllı Şehirler ve Ulaşım", "Bilgi ve İletişim Teknolojileri", "Eğitim", "Enerji ve Çevre", "Gıda ve Tarım", "Makine İmalatı ve Otomotiv", "Sağlık", "Savunma, Uzay ve Havacılık", "Sosyal Yenilikçilik ve Girişimcilik" kategorilerinde başvuruya açılmış olup, 31 Mayıs 2019 tarihine kadar uzatılmıştır. Başvurular e-bideb.tubitak.gov.tr adresinden çevrimiçi olarak alınacaktır. Yarışma çağrı duyurusu www.tubitak.gov.tr/bideb/2242 adresinde yayınlanmıştır.
Başvuru Tarihleri:
14 Şubat – 31 Mayıs 2019 (Başvuruların son gününde sistem 17.30’da kapanır.)
Üçüncü Aşama Değerlendirmesi (Bölge Yarışmaları):
24-27 Haziran 2019
Final Yarışması:
17-22 Eylül 2019
TÜBİTAK Bilim İnsanı Destekleme Daire Başkanlığı (BİDEB)

======================================================= 06.Mayıs.2019 Pazartesi

Ramazan dolayısıyla İFTAR SAATİyle (~20:00) çakışan iki derste aşağıdaki şekilde düzenleme yapılmıştır.

a) Pazartesi işlenen Tasarım dersinin Teorik ve Uygulama kısmı aynı anda Labda işlenecektir. Lab Z46 da derse 20:45 başlanacak ve artı işlemi için hoca ile birlikte çizim yapılacaktır.

b) Cuma günü işlenen Tasarım dersinin Teorik kısmına 18:00 de başlanacaktır. Eğer o saatte D254 dolu ise başka bir sınıfa bakılacaktır. Teorik ders 19:30 kadar sürecektir. Dersin uygulama kısmı yine 20:45 de Lab Z46 da devam edecektir.

======================================================= 05.Mayıs.2019 Pazar

Proje ve Tezleriniz için ikiside aynı konu ise tek döküman olarak, tez formatında yüklemeniz gerekir. Bunun için bu Salı akşamına kadar süre verilmiştir. Sırada ilk açık olan numaraya yükleyin. Grup halinde yapanlarda aynı dökümanı herkes yüklemelidir. Tez formatının son hali imzalar tam olarak bütünlemede istenecektir. Şu anda ne yaptıysanız onu anlatan bir döküman yükleyiniz.

======================================================= 26.Nisan.2019 Cuma

ÖDEV 5:(Son Teslim 05.Mayıs Pazar) Bilg.Dest.TASARIM: Derste anlatıldığı şekilde tüm yüzeyler kalınlık verilerek oluşturulan bir otomobil modeli üzerinde çarpışma testi uygulayınız. Çarpışmada araç sağlam bir duvara çarpsın. Duvar hiç eğilmeyecek şekilde kalın bir malzeme kesiti ile tasarlansın. Bu esnada aracın ağırlığını 1000 kg seviyesine çıkarın ve boyu 5 m yi geçmesin. Saç kalınlığını 1 mm alın. İçerisine motor ve şase destekleri atarak aracın ağırlığını artırın. Aracın duvara çarpma hızı 20 m/s (72km/h) alın. Bu esnada araçta çarpışma boyunca ortaya çıkan ivme değerini bulun. Bu ivme değerini kişinin kütlesi ile çarparak (F=ma) üzerinde oluşacak kuvvetin yaklaşık büyüklüğünü hesaplayın (içerisine kişi çizilmeyecek, sadece hesapla gösterilecek)

GÖRÜNTÜ İŞLEME: Sınır Bulma Algoritmalarından 5 tane örnek algoritmayı programlayarak, farklı 3 tane resimde hangisinin daha iyi netice verdiğini bulunuz. Ders notlarında 3 farklı algoritma verildi. Diğer ikiside araştırılarak bulunacak.
ÖDEV YÜKLEME LİNKİ

======================================================= 18.Nisan.2019 Perş.

TÜBİTAK Öğrenciler için Proje YARIŞMASI: Ön lisans ve lisans öğrencilerinin, ülkemizin ihtiyaç duyduğu tüm alanlarda bilimsel çözümler üretmelerini ve bu doğrultuda bilgi ve becerilerini geliştirmelerine yönelik olarak projeler geliştirmelerini teşvik etmek amacıyla 2242-Üniversite Öğrencileri Araştırma Proje Yarışmaları başvuruya açılmıştır. Başvurular, 10 Mayıs 2019 tarihine kadar
Link
adresinden alınacaktır. Üniversite Öğrencileri Araştırma Proje Yarışmaları 2019 yılı çağrı duyurusu
Link
adresinde bulunmaktadır.

Proje afişi
Link

======================================================= 16.Nisan.2019 Salı

Vize Mazeret Sınavları

======================================================= 15.Nisan.2019 Pazartesi

PROJE anlatım dersleri bu haftadan itibaren SALI 16:15-18:00 saatleri arasında uygun boş bir sınıfta başlayacaktır. Dersi benden alan tüm proje ve Tez yapan öğrenciler katılmalıdır. Dersi çakışıyorsa uygun olan saatine katılabilir. İzleyici olarak dışarıdan dinlemek isteyen alt sınıf öğrencileri de katılabilir. Herkes yıl sonuna kadar en bir kez projesini anlatmalıdır. Grup yapanlar grup olarak anlatacaklardır. Kişisel Bahar DERS PROGRAMI

======================================================= 15.Nisan.2019 Pazartesi

ÖDEV 4: (Son teslim 21 Nisan Pazar: 24:00)

Bilg.Des.TASARIM: Dersin sayfasındaki Atölye Vinci dökümanında anlatılan tasarımı yapınız. Yapmış olduğunuz tasarımlarda mukavemeti etkilemeyen teker, tutma kolu vs gibi gereksiz kısımları analize eklemeyin. Tasarımlarınız resimlerde verilenler gibi gerçekçi olsun. Orada anlatılan bilgilere ek olarak şunlarıda göz önünde bulundurun. En fazla taşınacak ağırlık 500 kg olacak. Vincin tamamının ağırlığı 200 kg geçmeyecek. Motor gücünü bulacaksınız ve sistemin dayanıklılığını test edeceksiniz. En büyük gerilme 250 MPa geçmesin.

GÖRÜNTÜ İşleme: Perspektif düzeltme notlarındakine benzer olarak yandan açılı çekilen bina ve gökdelenlerin görüntülerini karşıdan çekilmiş gibi düzeltme işlemleri yaptırın. Götüntülerde oluşan boşluk karıncalanmalarını uygun bir düzeltme algoritması uygulayarak yok etmeye çalışın. Yapdığınız uygulamaların örnekli olarak anlatınız kodları veriniz.

======================================================= 29.Mart.2019 Cuma

DUYURU: Ödüllü Robot Yarışması. Link

DUYURU: 3 Nisan Etkinlikleri. Öğrencilerimizin programlara katılımı beklenmektedir. Link

======================================================= 22.Mart.2019 Cuma

DUYURU: Teknoloji Transfer Ofisinden (ExpoMed Fuarı Hk.): Medikal endüstrisinin önde gelen iş platformu olarak sektörü her sene aynı çatı altında bir araya getiren, yüzlerce yerli ve yabancı medikal firmaya ev sahipliği yapan Expomed Eurasia, 2019 yılında on binlerce sektör profesyonelini 28-30 Mart 2019 tarihleri arasında Büyükçekmece, İstanbul'daki Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi'nde 26. kez ağırlayacak. 800'ün üzerinde yerli ve yabancı medikal firmanın katılımıyla gerçekleşecek fuara projeleri ve fikirleri ile katılım sağlamak isteyen akademik personelimiz ve öğrencilerimizin Koordinatörlüğümüze katılım için kayıt yaptırmaları gerekmektedir.
Konu ile ilgili duyuruların yapılması ve fuara katılmak isteyenlerin Koordinatörlüğümüz ile irtibat kurulmasının sağlanması hususunda;

======================================================= 14.Mart.2019 Perşembe

Bolu-Düzce PROJE PAZARI Etkinliği: Proje fikirlerinizi sunmak için öğrencilere de açık olan ödüllü bir etkinliktir. Bölümümüzde Bitirme Projelerinin bir yerde sunulması yada yayınlanması genel bir zorunluluktur. Özgeçmişinize de yazabileceğiniz bu tür etkinliklere katılın. Link

======================================================= 14.Mart.2019 Perşembe

Bilg.Des.TASARIM ve GÖRÜNTÜ İşleme derslerinden yazılı VİZE sınavı yapılmayacaktır. Ödevler Vize sınavı notu olarak etki edecektir. Tarihleri dikkate almayın.

Bitirme TEZİ ve PROJE derslerinin vize notu, Not Girişlerinin son tarihinden bir hafta önce yüklenecek Tek bir döküman üzerinden değerlendirilerek not verilecek. O tarihlerde sınıf içi anlatımlar başlamış olacağından (anlatımların başlayacağı tarih ilan edilecek) projelerin yakından incelenmesi de nota etki edecek.

======================================================= 11.Mart.2019 Pazartesi

ÖDEV 2,(Son Teslim:31 Mart Pazar 24:00)
ÖDEV 3 (Son Teslim:07 Nisan Pazar 24:00):

Bilgisayar Destekli TASARIM: Dersin sayfasında verilen Köprü tasarımını gerçekleştirin. Tasarladığınız köprüyü kiriş modeli kullanarak önce Ansysde analizini yapın. Ardından bu köprüyü çay çubukları ile modelini yapın ve üzerine yük asarak ne kadar yük çektiğini bulun. Ansys analizini ÖDEV 2 olarak, Köprü modelini ise (fotograflarını) ÖDEV 3 olarak yükleyiniz. Köprü tasarımı

GÖRÜNTÜ İŞLEME: Ödev 2: PictureBox üzerine yüklenen bir resmin üzerinde sırasıyla tıklanan noktalar üzerine düz çizgilerle bir çerçeve oluşturun. Daha sonra sağ tuşa tıklayınca bu tıklanan noktalara arasındaki pixcelleri kırpıp yandaki diğer pictureBox'a taşıyın. Tıklanan noktalar arasındaki piksellerin nasıl bulacağınızı araştırın. İki yöntem olabilir. Geometrik olarak bir koordinatın tıklanan noktaların içerisinde olup olmadığını veren bir formül araştırılabilir. Diğeri ise kenarlara farklı renkte bir çizgi çizilirse, resim taranırken o renk piksellerin arasında kalan alan kırpılacak alandır. Buraya kadar yapılan uygulamayı Ödev 2 olarak yükleyin.

Ödev 3: Yan PictureBox a taşınan kırpılmış resim üzerinde Taşıma, Ayanalama (ekseni iki noktaya tıklayarak yapın) ve Döndürme işlemlerini (açıyı mouse hareketine göre yapmaya çalışın. İki noktaya tıklayıp oradan açıyı alın) uygulayın.

======================================================= 01.Mart.2019 Cuma

Hem yaz okulu hem STAJ yapacak öğrencilerin bütünleme tarihlerini ve YAZ OKULU'nun ilk haftasını kapsayacak şekilde yazın staj yapabileceklerdir. Yaz okulundan ders alanların ilk haftası devamsız kabul edilecektir.

======================================================= 28.Şubat.2019 Perşembe

ÖDEV 1: (Son Teslim Tarihi 10. Mart 2019 Pazar 24:00)
Bilg.Des.TASARIM: "Çelikten yapılmış bir kapı tasarlayın. Katı model ile tasarlanacak. Bu kapınının çerçevesi uygun profillerden oluşturulacak ve kapatılan kısımları ince saç plakadan olacak. Kapının kendi ağırlığı 50 kg geçmeyecek. İnternetten örnek kapı modellerine bakın onların benzerini modellemeye çalışın. Estetiğine dikkat edin.

Analiz için kapının menteşe kısmına yoğunlaşın. 2 adet menteşe kullanın. Parçalar birbiri üzerinde dönebilir olacak. Kapıya kendi ağırlığından başka bir kişinin daha kapı kollarına asıldığını varsayarak (80 kg) menteşelerin bu yükleri (kendi ağırlığı + kişinin yükü) taşıyıp taşıyamacağını bulun. Kapının kendi ağırlığını programın algılayabilmesi için "earth gravity" ivmesinin yönünü vermek gerekir. 5 hafta konularında gelecek ama siz araştırın bulun. Emniyet gerilmesini 250 MPa alın.

GÖRÜNTÜ İŞLEME: İnsan ve manzara fotografları bazen küçük mozaik taneleri ile bir duvara işlenir. Bu işler için bir program yazın. Öncelikle kenar tarafta mozaik seçme menüsü olsun. Buradan kaç mozaik kullanılacaksa onlar seçilsin. Her mozaiğe tıklandığında kullanılacak olan rengi ayarlanabilsin. Ardından resim kaç mozaik kullanılıyorsa o mozaiklerin rengine en yakın renk dönüştürülerek görüntülensin. Böylece duvara o mozikler ile resim işlenirse nasıl görüneceği ve kaç tane mozaik kullanılacağı anlaşılabilsin. İstenirse resim eşik değerleri sürgü ile değiştirilebilsin. Mozaiklerin yanına da kaç tane ihtiyaç olduğu yazılsın. Yani kullanılan her piksel bir mozaik ile ifade edilsin.

Programa bir iki konu daha eklenebilir. Resim küçültülerek piksel sayısı düşürülebilir. Her mozaik bir pikseli temsil ederse mozaiklenmiş duvarın ölçüleri kullanıcıya gösterilebilir. Resim duvara sığmıyorsa, resmin boyutlarını biraz daha küçültelebilir. Buna benzer kullanılabilecek bir program yazmaya çalışın. Ne kadar fonksiyon eklerseniz o kadar puanlanacaktır.

ÖDEV YÜKLEME LİNKİ

======================================================= 06.Şubat.2019 Çarşamba

TEKNOFEST YARIŞMASINA ilişkin detaylı bilgiler http://teknofestistanbul.org web sitesinde, TEKNOFEST kapsamında düzenlenecek olan tüm yarışma bilgi ve şartnameleri başvuru linkleri ile birlikte http://teknofestistanbul.org/teknolojiyarismalari adresinde yayınlanmıştır. Öğrencilerimizin yarışmalara ciddi olarak hazırlanıp katılmalarını bekliyoruz.

======================================================= 03.Şubat.2019 Pazar

Kişisel Bahar DERS PROGRAMI

PROJE DERSLERİ için sınıf içi anlatımlar Vize'den sonra yapılacaktır. O tarihe kadar projelerinizi kendiniz yapınız. Soracağınız sorularınız olursa maille yada ders aralarında sorabilirsiniz.

======================================================= 31.Ocak.2019 Perşembe

Proje yarışması DUYURUSU: "Amacımız Türkiye'de Ar-Ge ve inovasyon kültürünün oluşması için çalışmak, sanayinin güncel sorunlarına çözüm üretecek projelerin geliştirilmesini teşvik ederek Üniversite-Sanayi iş birliğine farklı bir boyut kazandırmak ve üniversite öğrencilerinin projelerini geliştirmelerine destek olarak bu projelerin yüksek katma değerli ürünlere dönüşmesinde rol almaktır. ... proje sahipleri öğrencilerinizin yarışmamızdan haberdar olmasını sağlayarak bize yardımcı olmanızdır."
https://www.yildizliprojeler.com/

======================================================= 31.Ocak.2019 Perşembe

STAJ BAŞVURUSU yapacak öğrenciler imzalı Ek-1 formlarını Ödev yükleme sisteminden indireceklerdir. Oraya kendilerini kaydedip şifreleri ile giriş yaparak Otomatik doldurulmuş Ek-1 formunun çıktısını alıp, staj yapacakları iş yerlerine vereceklerdir. Bundan sonra sistemin vermediği sayı numarasız belgeler geçersiz. Firmanın dolduracağı Ek-2 formunuda aynı yerden indirebilirsiniz. Ek-2 formlarını firma imzaladıktan sonra bölüm sekreterliğine teslim edeceksiniz. Ek-2 formlarının bölüme son teslim tarihi 15 Mayıs tır. Bu tarihe kadar staj yerlerinizi ayarlayınız. Fabrikalarda kontenjanlar çabuk dolar. Elinizi sıkı tutunuz.

ÖDEV YÜKLEME LİNKİ (Ek-1 ve Ek-2 formlarını indirmek için)

======================================================= 20.Ocak.2019 Pazar

Dekanlığın açıklamasına göre BEDELLİ Askerlik yapan öğrenciler (İbrahim Halid Bayrak, Sertaç Yalçınkaya, Burak Buran) Telafi sınavları için hocaları ile direk birebir görüşerek sınavlarını olacaklardır. Bunun için önceden herhangi bir sınav takvimi ilan edilmeyecektir. Bu nedenle hocaları ile görüşerek sınavlarını ayarlasınlar. Sınav sonuçlarını ise hocalar Bölüm sekreterliğine teslim edebilirler.

======================================================= 07.Ocak.2019 Pazartesi

SENATO KARARI:"(Değişik: 24.12.2018 tarih ve 2018/21-9 sayılı Senato Kararı) Yaz döneminde STAJ yapmak zorunda olan öğrenciler, staj yapacakları tarih aralığı ile YAZ OKULU akademik takviminde belirtilen derslerin başlaması ve yılsonu sınavları bitiş tarihi aralığının çakışması durumunda Yaz Okulundan ders alamazlar. Ancak vardiyalı sistemle çalışılan iş yerlerinde staj saatlerinin yaz okulu ders saatleri ile çakışmaması durumunda yaz okulundan ders alan öğrenci aynı zamanda stajını da yapabilir."

======================================================= 04.Ocak.2019 Cuma

DUYURU: "Üniversitemiz Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı bünyesinde beden ve ruh sağlığının korunması amacı ile kurulan Psikososyal Danışmanlık Koordinatörlüğü, öğrencilerimiz ve personelimize hizmet vermek amacı ile 02.01.2019 Çarşamba günü Sağlık Bilimleri Fakültesi f girişi - 1. katta faaliyete geçecektir. Birimimiz randevu sistemi ile çalışmakta olup, randevu için Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı web sitesinde bulunan Psikososyal Danışmanlık Koordinatörlüğü formlar sekmesi altında yer alan başvuru formu doldurularak pdk@karabuk.edu.tr adresine mail atmanız gerekmektedir."

======================================================= 29.Kasım.2018 Perşembe

Teknoloji Transfer Ofisi tarafından yapılan bilgilendirmeye göre tüm bilginin kaynağına erişerek bilgilerin kullanımı, sanayi ortağının bulunması veya sanayi ortağıyla eşleştirme, fikir ürünlerinin ticarileştirilmesi, projelendirilmesi aşamalarında hem akademisyenlerimize hemde öğrencilerimize gerekli destekler verilmesi amacıyla çalışmalar başlatılmış bulunmaktadır. Bu bağlamda bölümümüzde proje yapan son sınıf öğrencilerinin BİTİRME PROJELERİ hakkında Teknoloji Transfer Ofisine bilgilendirme yapılması gerekmektedir. Link

======================================================= 22.Kasım.2018 Perşembe

DUYURU: "Hava Kuvvetleri Komutanlığı 11. Hava Ulaştırma Ana Üs Komutanlığı'nın ilgi yazısıyla Hava Kuvvetleri Müzesi'nin (Etimesgut/Ankara) Türk ve Dünya havacılık tarihine ait gelişmeleri kronolojik bir düzen içerisinde ziyaretçilerine aktarmak ve Türk gençliğine havacılık sevgisi aşılamak maksadıyla 1998 yılından bugüne hizmet verdiği, Müzenin Pazartesi günleri hariç her gün 09:00-16:30 saatleri arasında bireysel veya gruplar halinde ziyaret edilebildiği, 0 312 244 85 50 / 4754 irtibat numarasının aranarak randevu alınması halinde gruplardan ücret alınmadığı bildirilmiş olup; üniversite öğrencileri ile öğretim elemanlarının sunulan bu hizmetten haberdar edilmesi talep edilmiştir."
(Yazının devamında tüm zamanlarda öğrencilere ücretsiz olduğu bildirilmiş. Ankara'ya yolu düşenlerin havacılık teknolojilerini yakından görmesi açısından tavsiye edilir)

======================================================= 10.Kasım.2018 Cumartesi

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş.'nin (TUSAŞ) ile yapılan STAJ prokolü.

======================================================= 04.Ekim.2018 Perşembe

Acil maillerinizi "icayiroglu@karabuk.edu.tr" adresine yazın. Gereksiz yerede mail çekmeyin. "icayiroglu@yahoo.com" adresine çok sıklıkla bakamıyorum.