KİŞİSEL DERS ve BÖLÜM BAŞKANLIĞI DUYURULARI

======================================================= 19.06.2021 Cumartesi

Final NOTLARI
Final notları yarın sisteme girilmiş olur. Projeler Bütünlenlemeye istenmektedir. Bir iki kişi göndermiştir.

======================================================= 18.06.2021 Cuma

FİNAL not girişlerinin son günü bu Pazardır. Finalde geçmek isteyenler bugün Cuma saat 24.00 de kadar yüklesinler. Yarın Cumartesi günü Final notları Excel olarak ilan edilecek ve akşama doğruda sisteme girilecektir.

Görüntü işleme dersinin notu iki ödev üzerinden (a ve b maddeleri) verilecektir.

Proje teslimi yapacak olanlar varsa, çalışan bir sistem yoksa ve bunu Video çekimiyle ispatlayamazlarsa geçerli not alamazlar..

Projelerinizi tam yapıp Final yerine Bütünlemede vermeniz tercihimizdir. Herkesin aynı anda okunması not oluşumu ve kontrolü için daha doğrudur. Finalde ek puan oluşmaz.

Stajla ilgili sorularınızı Ali Tahir hocaya yazın..

======================================================= 10.06.2021 Perşembe

FİN/BÜTÜNLEME PROJELERİ (ÖDEV 6 ya yüklenecek)(Son Teslim Tarihi: 28 Haziran Pazar 24:00)(Finalde yapmaya çalışmayın. Yinede teslim edecekler not girişlerinden iki gün önce yüklemiş olsun).

Bilgisayar Des.TASARIM:
Dersin sayfasında verilen (Proje39-Pervaneli_Tek_Motorlu_Ucak_Tasarimi) projeyi yapın. 3 ayrı not verilecektir. Üç farklı istenen uygulamayı da yapın. Not verilecek bölümlerin arasını belirgin bir şekilde açarak Tek bir döküman halinde Ö6 ya yükleyin.
a) Fluent Analiz: Uçak basınç dağılımı ve kaldırma kuvveti
b) Statik Analiz: Uçak iskeletinin mukavemet analizi.
c) Model Yapımı: Tasarlanan uçağın ölçekli modeli yapılacak ve uçurulacak.


GÖRÜNTÜ İşleme:
a) Para Sayma Algoritması: Kağıt üzerine koyduğunuz 25 kuruş, 50 kuruş ve 1 TL lik demir paraların büyüklük ve renk bilgilerini kullanarak kaç lira olduğunu gösteren bir program yazın. Algoritma tamamen size bağlı. Geliştirdiğiniz algoritmayı anlatın kod ve görüntüleri ekleyin.
b) Yazı Tura Tespit Algoritması: Kağıt üzerine konulan demir paranın yazı mı yoksa tura mı olduğunu gösteren programı yazın. Algoritmayı geliştirmek tamamen size bağlı. Bu algoritma üç para içinde çalışmalıdır.
(Bir yerlerden uygun kod vs bulup bunu korsanız direk kopyadır. Kodlarınız derste anlatınlara uygun olmalıdır. Ne yaptığınızı anlatan açıklamalar koyun).

üç ödevde tek bir döküman halinde Ö6 ya yüklenecek.

WEB TASARIM: Basit bir öğrenci otomasyon programı yazın. İçerisinde bulunacak uygulamalar şunlar olacak.
a) Admin şifre ile giriş yaptığında, Hoca ve Öğrencileri kaydedebilsin. Ayrıca dersleri kaydetsin ve her derse de ilgili hocayı kaydederken atasın.
b) Öğrenciler şifre ile giriş yaptığında menüde "Derse Alma" linki gözüksün. Bu linke tıklayınca seçilen açılır menüden gelen derse kendini kaydedebilsin.
c) Hoca giriş yaptığında "Verdiğim Dersler" linki gözüksün. Tıklayınca açılır menüde kendisine atanan dersler gözüksün. Hangi dersi seçerse o dersi alan öğrenciler fotografları ile karşına gelsin ve notlarını girebilsin.
d) Kendinizde bunların dışında uygulamalar ekleyin. Ne yaptınızı anlatın ve gösterin.
e) Tasarımda Master page ve Boostrap kullanın. Estetik ve güzel olsun. Puanı çok fazla etkiler. Veritabanı tablolarınını görüntülerini koyun. Çalışan ekran görüntülerini koyun. Kodları eklemeyi unutmayın.

Tek bir döküman halinde Ö6 ya yüklenecek.

======================================================= 17.05.2021 Pazartesi

SEMİNER: Yarın (Salı günü) MATLAB ile Derin Öğrenmeye Giriş semineri FİGES A.Ş. mühendislerinin katılımlarıyla saat 15:30’da düzenlenecektir. Seminerin içeriği bölüm sayfamızda ilan edilmiştir. Semineri Bölümümüz düzenlemektedir. Yapay Zeka ve Makine Öğrenmesi konularını kapsayan ve geleceğin konuları olan bu alanda bilgi ve birikiminizi artırmanız için (dersi olmayan) tüm öğrencilerimiz katılsınlar.

Detay Duyuru Linki

======================================================= 13.05.2021 Perşembe

ÖDEV 5: (Son Teslim Tarihi: 23 Mayıs 2021 Pazar, Saat:24:00)

Bilg.Des.TASARIM: Dersin sayfasındaki "38-Yerli Turbo Jet Roket Motoru ile Uçacak Seyir Füze Tasarımı" uygulamasının analizini gerçekleştirin. Detayları oradadır.

GÖRÜNTÜ İşleme Dersi : 8 numaralı notların sonundaki 1 ve 2 nolu alan bulma ile ilgili ödevleri yapınız.

WEB TASARIM: Veritabanına kayıt, güncelleme, silme, ve listeme yapabilecek bir site hazırlayın. Bununla ilgili şu maddelere dikkat edin. (Ders notları için: İnt.Tab. Dersin Sayfasına bakın)
a) Sitenin ana sayfası Master Page ile oluşturulacak. İçerik sayfaları belli bir pencere içerisinde gösterilecek. (Ders notu-7)
b) Alt sayfalar Index, YeniKayit, Guncelleme_Silme, Listeleme şeklinde olacak. Bu sayfaların tasarımları Boostrap ile yapılacak. Listeleme sayfası için veritabanından okunan bilgiler, html tablosu şeklinde gösterilecek. Bununla ilgili ders notu-7 sayfa 14 de uygulama vardır. O uygulamanın aynısını kendi projenize uyarlayın.
c) Kayıt işlemi Access veritabanına yapılacak. Biliyorsanız MS-SQL-Server da olabilir. Öğrenci kayıt sayfası şeklinde olacak. Bir öğrencinin en az 10 tane bilgisini kaydedin. Bu alanları güncelenebilsin. (Bununla ilgili ders notu yine 7. notlardır)
d) Öğrencileri kaydederken fotografda eklenebilsin. Listeleme yaparken yada güncelleme sayfasında öğrencinin fotografı da gösterilsin. Bununla ilgili notlar 10. notlardır.
e) Tasarımlarınız güzel ve estetik olsun. Hazır şablonlarda kullanabilirsiniz. Ama Master page kullanımını adapte etmeniz gerekir.

Gör.İşl.ve PROGRAMLAMA: Bu dersi alan öğrenciler yine yukarıda verilen ödevleri yapsınlar.

ÖDEV YÜKLEME LİNKİ

VİZE notlarının son giriş tarihi 31 Mayıs Pazartesidir. Notlar 3 gün kala bu siteden Excel olarak ilan edilecek. Bir hata olduğunda bildirin. Sisteme girildikten sonra bir daha değiştirilemez.. Vize notları 5 adet ödev üzerinden verilecektir. Final projeleri daha sonra yayınlanacak.

======================================================= 03.05.2021 Pazartesi

İLAN: Mühendislik öğrencilerinin kişisel ve mesleki gelişmelerini desteklemek amacıyla; Mühendislik yaklaşımı ve liderlikten, finansal okur yazarlıktan, etkili iletişim ve kariyer planlama gibi pek çok farklı konuda eğitimlerin yer aldığı Yeni Nesil Lider Mühendis Eğitimi sertifika programı yapılması planlanmaktadır. Öğrencilerimize katkı sağlayacağını düşündüğümüz bu eğitimi öğrencilerinizle paylaşmanızı rica ederiz.

KBUZEM Yeni Nesil Lider Mühendis Eğitimi Sertifika Programı hakkında detaylı bilgi için : adresini ziyaret edebilirsiniz.

======================================================= 25.04.2021 Pazar

ÖDEV 4: (Son Teslim Tarihi: 02 Mayıs 2021 Pazar, Saat:24:00)

Bilg.Des.TASARIM: Dersin sayfasındaki "10-Traktör Ön Kepçe Tasarımı" uygulamasının analizini gerçekleştirin. Detayları oradadır.

GÖRÜNTÜ İşleme Dersi : 7 numaralı notların sonundaki 1 ve 2 nolu Kenar bulma algoritmalarına ait ödevleri yapınız.

WEB TASARIM: Kendinize ait bir kişisel web sitesi hazırlayın. Bir ana sayfa ve en az 2 tane de alt sayfa olsun. Tasarımı Boostrap kullanarak yapın. Ana sayfada bir tane hazır Slayder (resimli slayt geçiş) kullanın. Araştırın. Tasarımlarınız ve bilgileriniz internette yayınlanabilecek şekilde her şeyi hazır olsun. Kendi bilgilerinizi koymak istemiyorsanız temsili bilgiler de olabilir.

Gör.İşl.ve PROGRAMLAMA: Bu dersi alan öğrenciler yine yukarıda verilen ödevleri yapsınlar.

ÖDEV YÜKLEME LİNKİ

======================================================= 25.04.2021 Pazar

Bölümümüz öğrencilerinden Durmuş SARIKAYA ve danışman hocası Doç.Dr. Can Bülent Fidan, "BLACK NIGHT" takım adı ile Teknofest-2021 Savaşan İHA yarışması, döner kanat kategorisinin Ön Tasarım raporu aşamasında 97 puan ile 1. sırada yer almışlardır. Kendilerini tebrik ediyoruz.

Teknofest linki
Linkedin linki

======================================================= 10.04.2021 Cumartesi

Bu dönem vermekte olduğum tüm Derslerde SINAV YOKTUR ! Bütün notlar Ödevlerden verilecektir. İlgili Dersler;
1) Bilg.Destekli TASARIM (Vize ve Final sınavı yoktur. Ödevleri takip edin)
2) GÖRÜNTÜ İşleme Dersi (Vize ve Final sınavı yoktur. Ödevleri takip edin)
3) WEB Tasarım Dersi (Vize ve Final sınavı yoktur. Ödevleri takip edin)

NOT: Bütün notlar ödevlerden verileceği için KOPYAYLA ilgili şu hususlara dikkat edin.
a) Ödevleri herkes kendisi yapacaktır. "Aynı evde kalıyoruz", "aynı bilgisayarı kullanıyoruz" vs anlamsız mazeretlere sığınmayın. Birinizdeki en ufak imza gibi bir hata yada doğru bile olsa tarz benzerlikleri direk kopyadır.

b) Bir tane kopya çıkarsa onu kurtarmak çok zordur. -20 yada -10 puan olarak excele işlenir. İki kopya çıkarsa zaten direk kopyadan kalmış olur.

c) Bazı ödevleri internetten alıp sağını-solunu değiştirmeye çalışıyorsunuz. Aynısını bir başkaları da yapıyor ve bunlar kopyayı ele veriyor. Bu durumlarda internetten bir şey almayın. Yada tamemen kendinize has özgün hale getirin-(bunu yapmakta zordur, yakalanmazsanız sorun yoktur). En ufak bir benzerlik bir başkasında çıkarsa yine kopyadır. Temel kopya kriterimiz budur.

d) Notlar ilana yakın zamanda Excel olarak önce siteden yayınlanacak. Puan eklenmesine rağmen hala bir kaç puanla kalanlar BAŞ AĞRITIYOR. Geçen dönem bu kişiler yüzünden AÇIKTAN PUAN EKLEME kaldırılmıştır. Ona göre daha titiz yapın.

======================================================= 09.04.2021 Cuma

ÖDEV 3. (Son Teslim Tarihi: 18.Nisan.2021 Pazar, Saat:24:00)

Bilg.Des.TASARIM: Dersin sayfasındaki "18-Basınçlı Kap Tasarımı" uygulamasının analizini gerçekleştirin. Detayları oradadır.

GÖRÜNTÜ İşleme Dersi : 5 ve 6 nolu notların sonundaki Ödev6 ları yapınız. İki ödevde aynı prensiple yapılacak. Birinde Blur (bulanıklaştırma) diğerinde Sharpen (netleştirme) uygulanacak.

WEB TASARIM: Dersin sayfasında verilen "3-Boostrap ile Web Sayfası Tasarımı" isimli dökümandaki tüm uygulamaların denemesini yapın. Bu uygulamalar kullanılarak 3 sayfadan oluşan bir Site tasarlayın. Ana sayfa ve iki tane de alt sayfa olsun. Ders notları içindeki en az 20 tane uygulamayı bu site içerisinde kullanın. Sitenin bir konusu olsun. Kullandığınız resim ve yazılar tamamen gerçeği yansıtsın. Rastgele düzensiz yazılar ve resimler kullanmayın. Ödevin en başına kullandığınız 20 tane uygulama sitenin hangi sayfasında neresinde kullandınızı anlatan bir liste sunun. Örneğin: Card uygulamasını Ürünler sayfasının ortasında kullandım. Yada Dropdown uygulamasını ana sayfada Dil seçim kısmında kullandım gibi.

Gör.İşl.ve PROGRAMLAMA: Bu dersi alan öğrenciler yine yukarıda verilen ödevleri yapsınlar.

ÖDEV YÜKLEME LİNKİ

======================================================= 24.03.2021 Çarşamba

ÖDEV 2. (Son Teslim Tarihi: 4.Nisan.2021 Pazar, Saat:24:00)

Bilg.Des.TASARIM: Dersin sayfasındaki "21-Köprü Tasarımı" uygulamasının hem analiz, hemde tahta modeli yapılacaktır. Detayları orada.

GÖRÜNTÜ İşleme Dersi : 3. Nolu notların sonundaki 1-5 (dahil) ödevlerin hepsini yapınız. Ne kadarını yapabilirseniz o kadar puan alırsınız. (Dikkat: Bu 5 tane ödev tek ödev haline getirilip Ö2 ye yüklenecektir. Hata yapanlar var. Dikkat edin..)

WEB TASARIM: Dersin sayfasında verilen "2-Sayfa Yerleşim Uygulamaları" isimli ödevi yapınız.

Gör.İşl.ve PROGRAMLAMA: Bu dersi alan öğrenciler yine yukarıda verilen ödevleri yapsınlar.

ÖDEV YÜKLEME LİNKİ

======================================================= 21.03.2021 Pazar

ANSYS ödev çizimlerini SolidWorks'da çizebilir miyiz diye soruyorsunuz. İnternette hazır olarak çok sayıda Jant çizimi vardır. Bunları sunarsanız direk kopyadır. Kopya olmaması için tüm çizim aşamalarını koymalısınız.

======================================================= 21.03.2021 Pazar

ZONGULDAK Ünv.de açılan proje Pazarında BİTİRME projelerinizi sunabilirsiniz.. Detaylar..

======================================================= 14.03.2021 Pazar

ÖDEV 1. (Son Teslim Tarihi: 21.Mart.2021 Pazar, Saat:24:00)

Bilg.Des.TASARIM: Dersin sayfasındaki "30-Jant Tasarımı" nolu projeyi yapınız. Detayları orada verilmiştir.

GÖRÜNTÜ İşleme Dersi (4.sınıflar): 2. Nolu notların sonundaki 1-5 (dahil) ödevlerin hepsini yapınız. Zaten kodların çoğu notlar içinde vardır. Sizin yapacağınız ödev kapsamında bunları düzenlemektir. Ne kadarını yapabiliyorsanız o kadar puan alırsınız. Anlayamadığınız yerleri maille sormayın. Ne anlıyorsanız onu yapın. (konuyu anlamanız dersi takiple de alakalıdır).

WEB TASARIM: Dersin sayfasında verilen "1-Kısa Tasarım Uygulamaları" isimli ödevi yapınız.

BİTİRME TEZİ ve PROJE dersi alan öğrenciler, Belirledikleri tez konularına devam etsinler. Vizeden sonra ortak bir ekranda projelerini anlatacaklardır. Tez konusunu belirlemeyen varsa mail çekebilir.

Gör.İşl.ve PROGRAMLAMA şeklinde dersi alan başka bir grup ise : 2 nolu notların sonundaki 6 numaralı ödevi yapsın. (Karıştırmayın Lisansdaki öğrenciler üstteki ödevi yapacaktır).

ÖDEV YÜKLEME LİNKİ

======================================================= 12.03.2021 Cuma

Öğrencilerimizden iş fikri, iş modeli ve iş planı olanlara ihtiyaç duydukları desteği sunmak için Karabük Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi (Karabük Teknokent) tarafından Ön Kuluçka Programı Başvuruları açıldı. İlgilenenler detaylara linklerden bakabilir.

Duyuru Metni
Başvuru Sayfası

======================================================= 01.03.2021 Pazartesi

MATLAB program tanıtımı ve kullanım örnekleri etkinliği FİGES A.Ş. mühendislerinin katılımlarıyla 2 Mart 2021 saat 15:00’te Microsoft Teams üzerinden gerçekleştirilecektir.

Bölümümüz düzenlemektedir. Öğrencilerimizin katılması için özellikle duyurulur.

Detaylar

======================================================= 25.02.2021 Perşembe

MEKATRONİK MÜH. Derneğinin ÖĞRENCİLERE YÖNELİK KONFERANS Duyurusu: Tez yapanlar özellikle tezlerini gönderirse, özgeçmişinize yazacağınız bir referans olur.. Tecrübe kazanırsınız..

MEKON 2021 adıyla 25 Haziran 2021 tarihinde online olarak gerçekleştirilecek olan Uluslararası Katılımlı Mekatronik Konferansı’nın (MEKON) özet kabulü devam etmektedir.

Konferansın üniversitenizdeki öğrencilere duyurarak katılımın artırılması konusunda desteklerinizi rica ederiz. Ekte paylaştığım görseli duyuru için kullanabilirsiniz. Görüş, öneri ve tavsiyeleriniz varsa bana iletmenizi rica ederim.

mekon.mekatronik.org.tr adresi üzerinden özet ve bildirim gönderimi gerçekleştirilmektedir.

Türkiye'nin Teknolojik Gelişimine katkı sağlamak isteyen, tüm lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencileriniz konferansa katılım sağlayabilir.

Konferansta;

Öğrencilerin danışmanları ile yazdıkları bildiriler kabul edilecektir, Bildiriler genişletilmiş özet formatında olacaktır, Seçilecek bildiriler, 6 sayfalık makale haline getirilerek akademik dergimizde yayınlanacaktır, Konferansa bildiri göndermek ve dergi yayını ücretsizdir.

======================================================= 18.02.2021 Perşembe

TÜBİTAK DUYURUSU:

Deneyap Teknoloji Atölyeleri Yazılım Teknolojileri ve İleri Robotik eğitmenlerini arıyor!

Yazılım Teknolojileri İçin Başvuru Alınacak Atölyeler
Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Ağrı, Ankara, Antalya, Alanya, Çanakkale, Çorum, Edirne, Elazığ, Eskişehir, Erzurum, Gaziantep, Hakkâri, Isparta, İzmir, Kahramanmaraş, Kastamonu, Konya, Manisa, Malatya, Muğla, Rize, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Trabzon, Tokat, Yozgat, Yüksekova

İleri Robotik İçin Başvuru Alınacak Atölyeler
Adana, Ankara, Antalya, Alanya, Edirne, Eskişehir, Erzurum, Hakkari, Yükseova, İzmir, Konya, Manisa, Muğla ve Trabzon
Milli Teknoloji Hamlesi yolunda yarının teknolojisini üretecek gençleri yetiştirme hedefimizde bizimle birlikte olmak isteyen tüm eğitmenlerimizin başvurularını bekliyoruz.
Son Başvuru Tarihi: 3 Mart 2021. Ayrıntılı bilgi ve başvuru için tıklayınız.======================================================= 15.02.2021 Pazartesi

Bugün gelen SENATO Karar Yazısına göre BAHAR Dönemi Tüm dersler UZAKTAN EĞİTİM şeklinde yapılacaktır. Bilginize..

======================================================= 15.02.2021 Pazartesi

GÜZ DÖNEMİ tamamlandı.. BAHAR dönemi duyuruları yine burdan verilmeye devam edilecektir. Tek Derslerle ilgili Bölüm sayfasındaki duyuruları takip edin. Mezuniyetler ile ilgili olarak sizlerin bir şey yapmasına gerek yoktur. Öğrenci işlerine biz karar alıp göndereceğiz.

======================================================= 15.02.2021 Pazartesi

Üniversitenin resmi SOSYAL HESAPLARını takip ederek, güncel duyuruları görebilirsiniz. https://www.facebook.com/krbkuni/
https://twitter.com/krbkuni
https://www.instagram.com/karabukuniv/?hl=tr
https://www.linkedin.com/in/karabuk-universitesi-2007/
https://www.youtube.com/user/kbu3nisantv

ÖDEV YÜKLEME LİNKİ