2017 YAZ OKULU KİŞİSEL DERS ve BÖLÜM BAŞKANLIĞI DUYURULARI


*************************************************** 19.Ağus.2017 Cumartesi

VİZE NOTLARI SİSTEME GİRİLDİ. TÜM MAİLLERE CEVAP VERİLDİ.. Artık kapatıyorum yazmayın... STAJLAR HERKESE F2 GİRİLDİ. FİNALDE YAPANLAR GEÇTİ OLARAK GİRİLECEK.

*************************************************** 19.Ağus.2017 Cumartesi

FİNAL SINAVı sisteminde gözükmeyenler aşağıdaki takvime göre Final sınavlarına gelsinler.
Final Sınavları

TEK DERS sınavları 29 Ağustos Salı günü dersin hocaları tarafından yapılacaktır. Ve sisteme kendileri gireceklerdir. Notları bölüm göndermeyecek. (Bu şekilde bu sene ilk defa uygulanıyor, dersin hocası olarak kimin yapacağı konusunda bilgi yok. Tahminen en son o derse kim girdiyse o yapacaktır. Bu nedenle tek ders sınavına girecek öğrenciler Hocalarıyla bizzat görüşerek bilgi versinler. Ve hocaların karşısına isimlerinin gelip gelmediğini final not girişleri kapandıktan sonra sorsunlar.)

*************************************************** 14.Ağus.2017 Pazartesi

PROJE DERSLERİ ve TEZLER için hocalarınız notlarınızı gönderirse (birçok kişinin notu geldi. Yakında ilan ederim.) o notlarınızı vize de direk girerim. Fakat FİNAL için hocalarınızın gönderdiği notları girmenin yanında siteye DÖKÜMAN yüklemeniz gerekir. Bunun için aşağıdaki hususlara dikkat edin. Danışman hocanız ben isem, Vize de döküman yükleyin. Ne yaptığınızı bilmiyorum.
FİNAL İÇİN;
a) Proje Dersi: Makale formatında (10 sayfayı geçmeyen) bir döküman yüklenecek.
b) Tez Dersi: Tez formatında, jüri imzaları tamam bir şekilde siteye dökümanı yüklemelisiniz. Ayrıca teziniz çalışan bir sistem ise video sunu da Bölümün Youtube kanalına yüklemelisiniz (Ömer Beyden şifre alın).

*************************************************** 10.Ağus.2017 Perşembe

ÖDEV-4: (Son Teslim: 15.Ağustos Salı, Saat 24:00-Süre uzatıldı)

Bilgisayar Destekli TEKNİK RESİM dersi için dersin sayfasındaki "3-Saltmasra Kutusu" projesi ile L2 ve L3 sayfalarındaki parçalarin imalat resimlerini çizini. Saltmastra kutusu projesinde her parçanın imalat resmi ve montaj resimleri olacak. Bir parçanın imalat resminde Yeterli görünüşler, gerekliyse kesit görünüşler, ölçüler, katı model, antet bulunmalıdır.
İnt.Tab.PROGRAMLAMA dersi ile ilgili olarak sınıfta anlatılan projeyi yapınız. Bir firmada personeli kaydedip, Muhasebe kısmı özlük haklarını girecek, Görevlendirme linkinden personel görevler yazılacak. Genel Görüntüleme kısmından ise patron kimin ne iş yaptığını ne kadar maaş aldığını vs tüm bilgilerini görebilecek bir program yazın. Sınıfta daha detaylı anlatıldı, o şekilde yapmaya çalışın.

Bilgisayar Destekli TASARIM Dersi için dersin sayfasında verilen 7-Hurda Kepçesi Tasarımını yapınız. Ayrıca bir Otobüsün dış kısmını modelleyip bir Köprü ayağına çarptığında oluşan ezilmeyi gösteren bir simulasyon analizi yapınız. Otobüsün dış kısmı saçtan iç kısımlarına profilden destekler verin. Toplam ağırlığı 10 tonu geçmesin.

ÖDEV YÜKLEME LİNKİ*************************************************** 31.Tem.2017 Pazartesi

MAK.EL. vize çözümleri dersin sayfasında yayınlanmıştır. Sınav sonucunda daha çok sınıf içindeki durumunuz geçmenizi etkileyecektir. Herkes düşük not alırsa puan eklenir. Hatalı soru varsa bildirin. Lehinize değerlendirilecektir.

*************************************************** 31.Tem.2017 Pazartesi

VİZE HAFTASI (bu hafta), Sınavlar nedeniyle DERSLER İşlenenemeyecektir (Bölüm duyurusudur).

*************************************************** 30.Tem.2017 Pazar

Pazartesi (yarın) Saat 17:00 de MAKİNE ELEMANLARI sınavı vardır. Sadece "El Yazılı" düzenlenmemiş notlardan sorulmamıştır. Formül kağıdı olarak hem Vize, hemde Final kağıdını getirebilirsiniz. Arkasına ve boş alanlara istediğiniz kadar bilgi yazabilirsiniz. Kendi el yazınız ile yazılmış olacak ve sınavda toplanacaktır. Üzerinde isimleriniz yazsın. Sınav kağıdı hükmündedir. Geçmiş sorulara iyi çalışın. Benzer mantıkla gelir. Sınıfta not alınan sorulardan da sorulmaya çalışılacak. Formül kağıtlarını dolduracağız diye zaman kaybetmeyin. Çalışın ezberleyemediğiniz kısımları not alın. Sorular hep mantık ölçmeye yönelik gelir, ezbere yönelik soru gelmez.

Bu dersin dışında diğer derslerden Vize sınavı yapılmayacaktır (Teknik Resim, Tasarım, İnt.Tab.Prg). Ödevlerden vize notu oluşturulacak.

*************************************************** 25.Tem.2017 Salı

ÖDEV-3: (Son Teslim: 04.Ağustos Cuma, Saat 24:00-süre uzatıldı)

Bilgisayar Destekli TEKNİK RESİM dersi için dersin sayfasındaki M6, L13, N4 sayfalardaki çizimleri AutoCad yada SolidWorks'da Yeterli Görünüşleri çizerek (görünüşlerden biri uygun kesit alınarak çizilecek) katı modellerini de köşelerine koyunuz. ÖLÇÜLENDİRME leri yapınız.

İnt.Tab.PROGRAMLAMA dersi ile ilgili olarak dersin sayfasında geçmiş ödevler listesinde verilen 23-Popüler Uygulamalar Web Sayfası nı yapınız.

Bilgisayar Destekli TASARIM Dersi için dersin sayfasında verilen (3-Kule Vinç Tasarımı-Kiriş modeli ile yapılacak-çizgi ve kesit olacak), (Ödev 5-A: Basınçlı Kap Tasarımı-statik basınç hesabı olacak) uygulamalarını yapın. İki ayrı ödevi tek bir Pdf haline getirip 3 numaralı ödeve yükleyin. Tasarım mantığı ile akasız kısımları modellemeyin (örn: Vincdeki kancayı ve halatı çizmek gibi).

ÖDEV YÜKLEME LİNKİ*************************************************** 19.Tem.2017 Çarş

Bilg. Dest.TEKNİK RESİM vize sınavı olarak Ödevler değerlendirilecektir. Final sınavı olarak yazılı sınav yapılacaktır. Sınıf içindeki çalışmalardan 3 artı alamayanlar son hafta Uygulama sınavına gireceklerdir. 3 artısı olmayan ve uygulama sınavını geçemeyenlerin ödevleri kabul edilmez. O tarihte Vize notu girilmiş olsa bile Finale yansıması sıfıra iner.

İnternet Tab. PROGRAMLAMA dersinde ödevler vize notuna dönüştürülecek. Final için yazılı sınav yapılacaktır.

Bilg. Dest. TASARIM dersinde hem Vize notu hemde Final notu ödevlerden verilecektir. Statik Analiz ödevleri Vize, Dinamik ve Fluent analiz ödevleri ise Final notu olarak değerlendirilecektir. Bu derste yazılı sınav yoktur.

*************************************************** 18.Tem.2017 Salı

ÖDEV-2: (Son Teslim: 23 Temmuz Pazar, Saat 24:00)

Bilgisayar Destekli TEKNİK RESİM dersi için dersin sayfasındaki G12, G13 sayfalardaki çizimleri AutoCad yada SolidWorks'da Yeterli Görünüşleri (kesit yok) çizerek, katı modellerinide köşelerine koyunuz. ÖLÇÜLENDİRME leri yapınız. Her sayfaya 2 tane parça sığdırmaya çalışın. Sayfa adedi fazla olmasın.

İnt.Tab.PROGRAMLAMA dersi ile ilgili olarak dersin sayfasında verilen Geçmiş ödevler listesindeki 22 numaralı Askeri Atış Simülasyonunu programlayın. Detayları orada.

Bilgisayar Destekli TASARIM Dersi için dersin sayfasında verilen 9-Portal Vinç Tasarımını yapınız. Katım model yada bu hafta öğreneceğimiz kriş modelleme tekniklerinden hangisini isterseniz onunla modelleyin. Detayları orada.

ÖDEV YÜKLEME LİNKİ*************************************************** 12.Tem.2017 Çarşamba

Perşembe ve Cuma Jüri üyeliği görevi nedeniyle şehir dışında olacağım. Perşembe günkü Makine Elemanları dersini haftaya yapılacak derslerin sonuna 1 er saat, Bilg.Des.Tas. ise Haftaya yapılacak derslerin sonuna 2 şer saat eklenerek telafisi yapılacak.

*************************************************** 09.Tem.2017 Pazar

Mekatronik Mühendisliğini TERCİH EDECEK ÖĞRENCİLER İÇİN sahasında çalışan bazı uzmanların görüşleri

Oktay ARSLAN–Robotik Teknolojiler Uzmanı–NASA
Ali Rıza ERSOY–İcra Kurulu Üyesi – Siemens
İlge İPEK–Yönetici–Robotistan Elektronik A.Ş
Bilal TİMUÇİN–ArGe Mühendisi–İstanbul Ulaşım A.Ş
TV Haberi
Rehber Video
Dernek Tanıtıcı Sayfası

Şu yazıları da okuyun!

Dördüncü Endüstri Devrimi ve Sanayinin Dijitalleşmesi
Endüstri 4.0'ın neresindeyiz?
Karanlık Fabrikalar ve İnsansız Üretim.

*************************************************** 08.Tem.2017 Cumartesi

Yaz Okulundan önce yaz okulu süresi içinde STAJ yapıp notunu yaz okulunda girilmesini isteyenler (Bu öğrenciler son sınıf öğrencileri olmalıdır. Normal 2. ve 3. sınıf öğrencileri Güz döneminde staj dersini aldıklarında notları girilir), defterlerini elektronik olarak 23.Ağustos 2017 tarihine kadar yüklemelidirler. Kağıt cilt olarak defterlerini de okula geldiklerinde asistanlara versinler. Daha önceden yükleyip notu henüz girilmeyenler tekrar yüklemeli.

Yaz Okulu AKADEMİK TAKVİMİ

*************************************************** 08.Tem.2017 Cumartesi

ÖDEV-1: (Son Teslim: 16 Temmuz Pazar, Saat 24:00)

Bilgisayar Destekli TEKNİK RESİM dersi için dersin sayfasındaki B3, B12, B24 nolu sayfalardaki çizimleri AutoCad yada SolidWorks'da çizerek hazırlayın. Çizimlerinizi Sayfalarda nasıl verildiyse, ona benzeterek yerleşimini sağlayın (Yani B3'te 6 tane parça varsa sizde tek sayfaya yine aynı 6 resmi yerleştirin). Çizimlerde çizgi kalınlıkları, Ölçüler olacak. Sayfa kenarında çerçeve ve alt kısımda Antet bulunacak.

İnt.Tab.PROGRAMLAMA dersinin 1. Haftanın sonunda bulunan "Pi sayısı, e-sayısı ve Mükemmel sayı" nın ne olduğunu önce öğrenin ardından bu sayıları en hassas yada en fazla sayıda farklı sayı bulmaya yönelik olarak hesap yaptırın. Konunun tam olarak bir detayı yoktur. Bu mantıkla bu sayıları ilk defa bulan siz olacak mışsınız gibi, programlayarak bulmaya çalışın. En mantıklı programlama ve açıklamaya göre değerlendirme yapılacaktır.

Bilgisayar Destekli TASARIM Dersi için dersin sayfasında verilen 2-F: Kollu Pres Tasarımını yapınız. Detayları orada verilmiştir.

ÖDEV YÜKLEME LİNKİ

Ödevleri sisteme yüklerken dikkat edilecek hususlar

*************************************************** 05.Tem.2017 Çarşamba

Makine Elemanları Grupları

Ders ikiye bölünmüştür. Sistemden gruplara ayrılamadığı için Liste üzerinden ikiye ayrılmıştır. Herkes kendi hocasının saatinde derse girecektir. Sınavlar ve değerlendirmeler ayrı ayrı yapılacaktır. Her iki grubun birbiriyle bir bağlantısı olmayacaktır.

*************************************************** 30.Haz.2017 Cuma

Yaz Okulu DERS PROGRAMI (kişisel program)

Diğer bölümlerden gelen öğrenciler bu programa göre katılmak zorundadır. Kendi bölümlerinin ilan ettiği yerde dersler işlenmez. MAKİNE ELEMANLARI iki ayrı Şubeye bölündü. A şubesine ben, B şubesine Bilal ÇOLAK hoca girecektir. Şu anda sistemde liste tek olarak gözüküyor ama şubelere ayrılacaktır.

*************************************************** 29.Haz.2017 Perşembe

MEZUNLARIMIZIN çalıştıkları kurumlarda, teknoloji geliştirme ve ArGe faaliyetleri için alabilecekleri HİBE desteklerine yönelik ekdeki dökümanı incelemeleri tavsiye olunur. Bu konuda fikir ve bilgi almak için benimle de irtibata geçebilirler. TÜBİTAK Ar-Ge ve Yenilik Destek Programları (TEYDEP)

*************************************************** 29.Haz.2017

BAHAR dönemi tamamlanmıştır. YAZ OKULU için duyuruları buradan takip edebilirsiniz.