KİŞİSEL DERS ve BÖLÜM BAŞKANLIĞI DUYURULARI

======================================================= 04.07.2020 Cumartesi

Yaz okulunda seçilen derslerin saatleri birleştirme nediyle ek ücret ödemesi yönünde sorularınız gelmektedir. Bu konuda dekanlığın uyguladığı bilgiler şu şekildedir.
* Aynı saatte (beraber / ortak) işlenecek tüm dersler kesinlikle birleştirilmelidir.
* Ders programında bir saate iki dersin yazılması söz konusu olmayacaktır. Birleştirme işlemlerinin yapılması canlı derslere, ders kayıtlarına ve sınavlara öğrencilerin erişebilmesi için oldukça önemlidir.
* Aynı saatte ve aynı sınıfta işlenecek tüm dersler birleştirilerek bir derse indirgenmelidir. Bu derste, ders saati az olan dersi kapatarak öğrencilerini ders saati çok olan ders ile birleştirebilirsiniz. (İlgili yazı gereği 3 saat olan Statik kapatılıp 4 saat olan Mühendislik Mekaniği açıldığında öğrencilere ek bir ücret çıkmamaktadır.)
======================================================= 26.06.2020 Cuma

Tek ders sınavları ile ilgili duyuru aşağıdaki linkte, Bölüm sayfasında yayınlanmıştır. Hala okumayan varsa ordan baksın. Sınavlar hocalar ve öğrenciler arasında mail yoluyla yapılacaktır.

Tek ders sınav duyurusu
======================================================= 14.06.2020 Pazar

Final Projelerini 18.Haz. Perşembe akşamına kadar sisteme yükleyin. Önce Ö6 daha sonra Ö7 okunur, sırasıyla kapanır. Benden TEZ/PROJE alanlar mutlaka çalışan sistemleri için Tez dökümanı içerisine bir VİDEO LİNKİ eklesin. 18 den sonra Sanal sunum tarihi ilan edilecek, fakat eğer zaman olmazsa bu videolar üzerinden notlandırma yapılacak.

======================================================= 05.06.2020 Cuma

Notlar sisteme girildi. Artık değişmez.
a)FİNAL'deki sınavlarını Bütünlemede de geçerlidir. İsteyen bütünlemede tekrar sınava girebilir. Bunun için mail çekmesine gerek yok (kağıt çoğaltma sorunu olmadığı için). Tarihi gelip siteden duyurusu yayınlandığında isteyen direk girebilir. Ama son alınan not sınav notu olarak geçer. Projelerde yapıldıysa ona göre bütünleme notu oluşturulur. Yani Excele hangi not girilirse oluşan not bütünleme notu olarak girilecektir. Her iki derste de (Tasarım ve Gör.İşl) bu şekildedir. Genel olarak Büt. sınavı biraz daha zor olur.

b) Bütünlemede, Finalde okunmuş PROJELER tekrar yüklenirse -2 puan üzerinden değerlendirilir. Ona göre yeniden yüklemeye değerse yükleyin!

======================================================= 04.06.2020 Perşembe
Salgın süresince İNTERNET erişimi imkanı olmayan öğrenciler için MÜH.FAK de bir laboratuar 09:00-17:00 saatleri arasında dezenfekte edilerek kullanıma açık tutulacağına dair bir yazı gelmiştir. Bilginize...

======================================================= 03.06.2020 Çarşamba
BÜTÜNLEME sınav tarihleri

======================================================= 02.06.2020 Salı
AIT_TUR ve YDL derslerinin BÜTÜNLEME sınav duyuruları.

======================================================= 01.06.2020 Pazartesi
Bölümümüz Öğrencileri 5. TÜBİTAK Uluslararası İnsansız Hava Araçları Yarışması kapsamında sunulan, kavramsal tasarımlarda 336 proje arasından "Aspar İha" ve "Bürküt" isimli PROJELER ile 3.ve 4. olmuşlardır. Kendilerine başarılarının devamını dileriz. Külliye haber linki

======================================================= 23.05.2020 Cumartesi
Dikkat: STAJ SÜRELERİ 20 gün üzerindendir. Herhangi bir değişiklik yoktur. Daha önceden yapılan duyuruda staj başlamadan Onbeş gün önceden evraklarınızı teslim ediniz yazıyor. Evraklarınızı düzeltin.. Eğer tarihleri belirlerken Cumartesileri de hesapladıysanız ona göre 20 iş gününü tamamlayın. Arada resmi tatilleride çıkarın. Bu konuları Arş.Gör. Ali Tahir hoca ile görüşün. Duyuruyu kendisi yapmaktadır.

======================================================= 23.05.2020 Cumartesi
YDL Bütünleme Sınav Duyurusu

======================================================= 19.05.2020 Salı
Fin/Büt PROJELERİ: Projeler Bütünleme Not grişlerinden 5 gün öncesine kadar teslim edilmiş olacaktır (Son tarih 18 Haziran Perşembe . Okundukça kapatılacaktır). (Finalde geçmek isteyenler 03.Haz. Çarşamba akşamına kadar yüklemiş olsun)(Dikkat: Notlarınız yüksekse Finalde projeleri yapmadan da geçme durumunuz olabilir. Excelde hangi not oluşuyorsa o not girilir. Ardından göndereceğiniz projeler değerlendirilemez. Bu tür kişiler Excel yayınlandığında büte kalmak istediklerini maille yazsınlar ve dönüş cevabını beklesinler).

Bilg.Des.TASARIM:
Proje 6 (ÖDEV 6 ya yüklenecek): Dersin sayfasındaki 5 nolu Uçak Tasarım projesinin en sonunda bir uçak iskeleti görüntüsü vardır. Bu ve buna benzer bir pervaneli uçağın (kanatlar alt seviyede ve tekerler kanat üzerine bağlı gözükecek) önce iskelet yapısı çizilecek. Uçağın ağırlığını 1 ton olarak düşünün. 1 km yarıçaplı bir daire içinde uçak yere doğru 300 km/h hızla dalış yaptığında oluşan merkez kaç kuvvetini hesaplayın (üzerine kendi ağırlığınıda ekleyin) bu kanatlar bu yükü taşıyabiliyor mu olayı statik olarak gösterin. Yani ne kadar kuvvet çıkıyorsa tahmini olarak bu yükü kanatlar üzerine dağıtın (Kanat kesitine bakarak yükü dağıtın. Her taraf eşit olmaz). Kanatlar yukarı doğru kırılmaya zorlanır. Yukarı doğru uygulayın. Uçağın tekerlerinden yere sabitleyin. Bu esnada kanatlar ve gövde iskeleti yükü taşıyor mu analiz edin.
Aynı uçağın dış kaplamasını oluşturun (içi dolu katı model olabilir. İnternetten hazır indirilmiş modeller kullanmayın. Bir başkası da aynı modeli indirir kopya olur). Hava modeli oluşturarak kanat üzerindeki basınç dağılımlarını bulun. Motor kuvveti ve kaldırma kuvveti ne çıkıyor gösterin. Bu ikisinin oranı 20x den fazla yapmaya çalışın. 1 kgf motor kuvveti, 20 kgf kaldırabilsin. Yani kanadın verimi yüksek olsun.

Proje 7 (ÖDEV 7 ye yüklenecek): Derslerde anlatılmayan bir konuyu internetteki videolardan araştırın. Faydalı bulduğunuz birazda zor olan bir konuyu bu videolardan öğrenin ve bir uygulamasını yapın. (Dikkat uygulama yaparken çizimleri değiştirin, bir başkasıda aynı çizimi gönderirse kopya olur). Örneğin: Dinamik mesh uygulaması nedir, örneklendirerek anlatın. Yada sıvı akışında (türbin ve pombalarda) hangi analizler yapılmaktadır araştırıp öğrenin. Bir metal işleme analizleri ile ilgili araştırma yapabilirsiniz. Bu ve buna benzer bir konuya ait videoyu uygularken kendi örneğinizin aşamalarını döküman içine ekleyin. Yani dökümandan bir başkası konuyu öğrenebilsin. Örnek aldığınız video yada safyaların linkini verin. (Örnekleri mutlaka değiştirin bir başkası ile aynı olmasın). Zorluk seviyesine göre değerlendirilecektir.

GÖRÜNTÜ İşleme: Şu Dökümandaki bilgilere göre projeleri yapın. (YSA verilmedi). Projeler sırasıyla ÖDEV-6 ya ve ÖDEV-7 ye yüklenecek.

ÖDEV YÜKLEME LİNKİ

SINAVLAR:
Tasarım ve Görüntü İşl dersinin ikisinde de FİNAL sınavı yapılacaktır. Tarihler için sisteme bakın. Final sınavı %50, Projeler % 50 olacak. Bütünlemede sınav yapılmayacak. Finaldeki not bütünlemede de geçerlidir. Bütünleme sınavlarında Soru ÇOĞALTMA olmadığı için isteyen girsin. bunun için MAİL ÇEKMEYİN. İlan edilen tarihte sınava alınacak. 2 kat zor sorulur ona göre çalışılmalıdır.
Sınavlar bu site üzerinden yapılacaktır. Tasarım dersinde herkese aynı uygulama sorulacak. 3 tane soru sorulacak (Statik, Dinamik ve Akış). Üç basit analizin çizip sonuçları 3 saat içinde ödev sistemine yüklenecek. Detaylar o zaman tekrar verilir.
Görüntü işleme dersinden olan sınav yine bu site üzerinden yapılacaktır. Programı hazırlanınca sınavın nasıl yapılacağı anlatılacak. Herkesin karşısına farklı soru getirilmeye çalışılacak.

======================================================= 17.05.2020 Pazar
ARTI UYGULAMASI için şu linkteki şekle benzer içi boş bir model çizin (video da akış analizi için içi dolu modellemiştir). Bu model üzerinde ders notlarında geçen Method, Inflation, Sweep, MultiZone, Face Meshing vs gibi yöntemleri kullanarak meshi iyileştirin. Modelin üzerinde hangi kısımlarda hangi tip yöntemi kullandığınızı gösterin. Modeli çizerken ana eksen etrafında tek seferde döndürerek çizerseniz hız kazanırsınız. Süre 2.5 saat. Modelin iç kısımları mesh detaylarını yakından kesit alarak gösterin. Çizdiğiniz skecth üzerindeki ölçüleri gösterin.

======================================================= 12.05.2020 Salı
(dikkat: Stajlar 20 gün üzerinden yapılmaktadır. En az Onbeş gün önceden evrakları teslim ediniz)

YAZ OKULU ve STAJLAR dekanlığın aldığı yeni karar ile artık birlikte yapılabilecek. Yani tarihler çakışabilecek. Stajlar başlamadan en az Onbeş gün önce Ödev sistemindeki 6 nolu linke Ek-2 belgelerini yükleyin. Her hafta sonu bu belgeler indirilip Pazartesileri sigortaya gönderilecektir. Bu nedenle tarihlerinizi ona göre ayarlayın. Eski duyuru iptaldir.

YAZ OKULU Yönergesi. Son güncel yeni hali.

======================================================= 10.05.2020 Pazar
ARTI UYGULAMASI: Cessna-172 tipi bir tek pervaneli uçağın üç boyutlu modelini çizip (internetten resmine bakın) Akış analizi (Fluent) ile saatte 250 km hızda giderken kanatlar ne kadar yük kaldırabiliyor, motor gücü ne çıkıyor hesaplayın. Kaldırma kuvvetinin/Motor kuvvetine oranını hesaplayın. Bu oran 10 dan düşük çıkanların kabul edilmeyecek. Uçak kanadını düzgün çizin. Verimi yüksek çıksın. Uçağın şeklini baştan savma yapmayın. Özenin. Süre 2.5 saat verilmiştir. Ödev 10'a 18:30 kadar yükleyin.
(Cessna-172 özellikleri. Kanat açıklığı 11 m, boy 8.25 metre, motor gücü 160 Hp., maks ağırlık 1100 kg.)

======================================================= 05.05.2020 Salı
FİNAL SINAVI ile ilgili Duyuru

YAZ OKULU nun UZAKTAN EĞİTİM şeklinde yapılacağına dair duyuru

MEKATRONİK YAZ OKULUnda açılacak dersler. Diğer bölümlerden alınabilecek dersler henüz belli değil.======================================================= 04.05.2020 Pazartesi
Benden PROJE dersi alan öğrenciler en geç Çarşamba akşamına kadar projelerinde neler yaptıklarını yüklesinler. Vize notu verilecektir. Henüz daha projeler devam ettiği için canlı sunumlarınız Bütünleme zamanı alınacaktır. O zamana kadar artık projelerinizi bitirmiş olun. Bütünleme zamanı Uz.Eğ. sistem şifreleri çalışır olursa oradan yada Skype üzerinden Sunumlarınızı anlatırsınız. Bütünleme zamanı duyurusunu yaparız.

======================================================= 30.04.2020 Perşembe
TELAFİ SINAV programı

YDL Final Duyurusu

AIT ve TUR Final Duyurusu

======================================================= 19.04.2020 Pazar
ÖDEV 5 (Son Teslim Tarihi:26.04.2020 Pazar 24:00)

B.D. TASARIM dersi: Tübitak elektrikli araç yarışmaları için bir otomomobil tasarlayın (geçmiş yarışmalardaki modelleri inceleyin). Tasarımda araç ağırlığı şoförle birlikte 300 kg geçmesin. Araç boyu 3 metreden az olsun. Tasarım şeklini ve diğer ölçüleri kendiniz belirleyin. Aracın dış şeklini oluşturduktan sonra dış kaportasını yüzey modeli ile oluşturun. İçerisine saç kaplamayı güçlendirmek için profillerden destekler atın. Yapılacaklar; a) Öncelikle aracın dış kaplamasının içi katı model iken havadan çıkarıp hava modelini oluşturun. Saatte 36 km hızla giderken (10 m/s) ne kadar Kuvvet gerekiyor bulun (Rüzgarın oluşturduğu kuvvet motor kuvvetidir. Yani reklam panosunda rüzgarın oluşturduğu kuvvet, araç için motor kuvvetine karşılık gelir). Motorun oluşturması gereken çekiş kuvveti bulununca bunu araç hızı ile çarparsak, motor gücünü buluruz (kayıpları düşünmeyelim). Örneğin motor kuvveti 500 N olursa, 500 N * 10 m/s = 5000 Watt (5 kw) olur. Sizde kendi bulduğunuz Çekiş kuvvetini (rüzgarın tersi yönde) hız ile çarparak motor gücünü bulun. Ne kadar düşük motor gücü ihtiyacı çıkarsa yaptığınız tasarımın aerodinamiği o kadar iyi olmuş demektir.

b) Araç bu hızda giderken (10 m/s) bir duvara çarpsın. Araçda oluşan çarpışma sonrası deformasyonları gösterin.

GÖRÜNTÜ İŞLEME dersi: 9 numaralı notların içinde geçen 3 tane ödevi yapın.

======================================================= 12.04.2020 Pazar
ARTI UYGULAMASI için 7 metre boyunda, 2 metre genişliğinde bir panelvan araç tipi çizin (servis araçları benzeri). Araç önünüdeki 1 metre yüksekliğinde bir duvara saatte 80 km/h hızla giderken çarpsın. Bu esnada aracın içine de insanı temsil eden basit bir üst gövde şeklinde insan modeli çizin. Analizde modele da aynı hızı verin. modelin camdan fırlamasını göstermeye çalışın. (süre yetmezse en azından aracın ezilmesini göstermelisiniz). Araç ve insan modellerini ince bir saçtan yapmaya çalışın. Aracın ağırlığı 2 tonu bulsun.
* Artı dökümanlarını yüklerken sınır şartları ve hangi analiz yapıldığı gözüksün. Ekranın sol tarafı görüntüde çıksın.
* 3 artısı olmayanların ödevleri ve projeleri geçersizdir. Bu nedenle her hafta artı almaya çalışın. Aynı zamanda bunlar direk eklenecek puandır.

Artı Listesi

ÖDEV YÜKLEME LİNKİ

======================================================= 11.04.2020 Cumartesi
VİZE Sınavları ile ilgili AÇIKLAMALARI Bölüm sayfasından okuyarak takip ediniz.

======================================================= 05.04.2020 Pazar
ÖDEV 4 (Son Teslim Tarihi:12.04.2020 Pazar 24:00)

B.D. TASARIM dersi: Mekanizma tekniği sayfasındaki E34 numaralı mekanizmanın Dinamik analizini yapın. Bu mekanizma Vargel tezgahlarında kullanılmaktadır. Vargel tezgahını araştırın. Tezgahın kesicisi en az 50 cm gidip gelecek şekilde mekanizmayı boyutlarını ayarlayın. Örnek olarak verilen mekanizma ters bağlandığında tahta görünümlü çubuk ucuna bir kesici bağlanıp parça üzerinde düz bir kanal açması sağlanabilir. Buradaki mekanizma sadece çalışma mantığını göstermek için verilmiştir. Siz mekanizma üzerindeki parçaları gerçek hayatta kullanılabilecek şekilde çelikten ve yatak ve mafsalları gerçekçi modelleyin. Resimdeki gibi basit olmasın. Kolların kuvvet taşıması gereken kısımları daha kalın, diğer kısımlar daha ince olsun. Olabildiğince hafif optimal tasarım yapmaya çalışın yani. Google görsellere "Vargel Tezgahı Mekanizması" yazdığınızda karşınıza çıkan farklı tasarımlara benzeterek te yapabilirsiniz. Herkesin farklı tasarımı olsun. Dişli kısmındaki Contakları başaramazsanız diğer tasarım örneklerine benzetmeye çalışın.

Hesaplamanız istenen kısım 7 kW lık bir motor ile disk 30 devir/dakika ile döndürülürse, kesicinin bağlandığı uçtan ne kadarlık bir kuvvet elde edilir. Bu kuvvetin bir tur boyunca değişimi nasıl olmaktadır. Grafiği ile gösterin.

GÖRÜNTÜ İŞLEME dersi: 7 numaralı notların sonunda verilen 3 tane ödevi yapın.

ÖDEV YÜKLEME LİNKİ

======================================================= 02.04.2020 Perşembe
VİZE SINAVLARI:
Üniversitemizde Vize sınavları 13-26 Nisan tarihleri arasında yapılacaktır. Şuanda sınav takvimi oluşturuluyor. Hocalarımız sınavları Üç şekilde yapabilecek. Online Klasik, Online Test ve Ödev-Proje şeklinde. Üniversitemizin sınav programı üzerinden online sınavlar yapılabilecek. Teknik detaylar çalışılıyor. Sizler OBS deki sınav takvimine göre hazırlıklarınızı yapınız. Hangi dersin sınavının nasıl yapılacağını hocalarınıza sorabilir gerekirse web'den toplu bir duyuru yaparız.

Benim dersler için (Bilg.Des.Tasarım, Görüntü İşleme, Projeler) Vize notları Ödevlerden verilecektir. Tezler ile ilgili ileride döküman yükleme tarihini veririm.

TEZLER:
Bu dönem son sınıfların tezlerini ve projelerini yapması gerekiyor. Bir çok öğrenci proje donanımlarının Karabük'te kaldığını söylüyor. Bu kişiler hocaları ile görüşerek acil tezlerini değiştirip, Araştırma, Yazılım yada evden yapabilecekleri donanımsal bir uygulama geliştirebilirler. Kesinlikle tezlerin ertelenmesi vs söz konusu değildir. Akademik takvim işliyor. O nedenle önümüzdeki Vize ve Fin/Büt not girişlerine bir şey yapılmamış olursa dersten kalınır (Bölüm olarak söylüyoruz). Bölümde Tezlerin ve Projelerden geçer not alabilmeniz için çalışan sistemlerin (yazılım da dahil) VİDEOSU bölümün Youtube kanalına yüklenmelidir. Ayrıca Tez formatında dökümanların hocalarınıza teslim edilmesi gerekiyor. (Ayrıca tüm öğrencilerin Bütünlemede sadece Bitirme Tezlerini Ödev sistemine (hocalardan ayrı) Arşiv için yüklemeleri gerekiyor. Gerektiğinde mezuniyet işlemlerinde bunlar kontrol edilir. Mezuniyet tezlerinde Jüri imzası olarak hocalarımızın imza örneklerini bu sitedeki Tezler sayfasındaki eski tezleden alıp yapıştırabilirsiniz. Tez değerlendirmelerini her hoca kendisi yapacaktır.

Tez derslerinin sanal olarak işlenmesi hocalara bağlıdır. Benim derslerle ilgili olarak son 3 hafta sanal olarak derse katılmanızı ve projelerinizi anlatmanızı isteyeceğim. O nedenle proje anlatımlarına kadar projelerinizin ilerlemiş olması gerekiyor. Vize notu olarak not girişlerinden bir hafta önce döküman yüklemenizi isteyeceğim. O döküman üzerinden notunuzu vereceğim. Fin/Büt de yükleyeceğiniz Video ve Tez formatlı döküman üzerinden notunuzu oluşturacağım.

STAJLAR:
Stajlarla ilgili olarak normal sürecin işleyeceğini söyleyebilirim. Yani yazın stajını yapanlar ve defterini teslim edenlerin stajları geçerli olacaktır. Çalışan fabrikalar var. Onlarla irtibat kurmalısınız. Sigorta işlerini dekanlık yaptığı için, o konuda şu anda bir bilgi veremiyorum. Siz normal stajlarınızı yapacakmış gibi planlamalarınızı yapın. Yaz okulu ile ilgili bir bilgi gelmedi ama normal akademik takvim işleyecek gibi gözüküyor. O nedenle yaz okuluna katılacaklar (dersler yine sanal olacaktır büyük bir ihtimalle) Bütünleme başı ile yaz okulunun ilk haftası arasında stajlarını planlayabilirler.

Bu öngörülerin aksi bir durum ortaya çıkarsa, yine buradan duyurulur.

======================================================= 31.03.2020 Salı
YDL derslerinin Ara Sınav duyurusu

======================================================= 26.03.2020 Perşembe
Edebiyat Fakültesinin AIT182-INKILAP TARİHİ dersi ile ilgili ARA SINAV duyurusu

Edebiyat Fakültesinin TUR182-TÜRK DİLİ dersi ile ilgili ARA SINAV duyurusu

======================================================= 26.03.2020 Perşembe
B.D. TASARIM dersinde ARTI UYGULAMA dersleri Pazar günleri 16:00-18:00 arasında işlenecektir (Tüm hafta dersler vardır. Çakışma olmaması için bugüne konuldu). Siteden, yapılması gereken uygulamanın detayları verilecek. Süresi içerisinde çizimler yapılıp ÖDEV 10 a yüklenecek.

======================================================= 24.03.2020 Salı
ÖDEV 3 (Son Teslim Tarihi:29.03.2020 Pazar 24:00)

B.D. TASARIM dersi: Dersin sayfasındaki "Proje37-Basıncli_Kaplar_Uzerinde_Mukavemet_Arastirmasi.pdf" ödevini gerçekleştirin. Detayları oradadır.

GÖRÜNTÜ İŞLEME dersi: 5 nolu notların sonundaki dört tane ödevi yapın.

ÖDEV YÜKLEME LİNKİ

======================================================= 24.03.2020 Salı
Uzaktan Eğitim Kişisel HAFTALIK PROGRAM

UZAKTAN EĞİTİM Dersleri ile ilgili şu hususlara dikkat edin.

1) Bilgisayar Destekli TASARIM: Dersler resmiyette 3 Teorik 1 saat uygulama şeklindedir. TEORİK dersler Sistem üzerinden online olarak işlenecektir. Bu derse katılanların yoklaması sistem üzerinden alınacaktır. Eğer sistem bir liste veremezse SÜRENİN ORTALARINDA bir yerde, sınıfın farketmediği bir esnada derste kimler gözüküyorsa onların listesi copy-paste ile alınıp Yoklama olarak tutulacaktır (Zamanı gizli tutulacak, sebebi öğrenciler zaman bağlı derse girip çıkma yapmaması için. Ders esnasında arada bazı kısa sorular sorulur. Kişinin bilgisayar başında olmadığı anlaşılırsa o kişilerinde yoklaması iptal edilir). Her yoklama artı 1 puandır.

UYGULAMA dersleri her iki grup aynı anda olmak üzere perşembe günü yapılacaktır. Uygulama derslerinde artı için evde kendiniz süresi içerisinde çizim yapacaksınız (o haftanın uygulaması siteden yayınlanacak). Tam saat 11:00 de siteye konacak ve 2 saat içinde çizip ÖDEV 10 nolu sütuna yüklenecektir. Bu sütün her hafta artı alındıktan sonra sıfırlanacaktır. Derslerde 3 tane artısı olmayanın yine ödevleri geçersizdir. Kopyayı en aza indirgemek için herkes aynı anda artı çizimine başlayacak ve saati geldiğinde kapanacaktır. Ödevlerinizde mümkün olduğunca her aşamayı göstererek yüklemelisiniz. Yani çizdiğiniz her adımı 10 tane resim şeklinde göstermelisiniz. Daha az olup kimin yaptığı anlaşılamaz olmasın. Daha fazla da olup yüklemesi zaman almasın.

Ayrıca her hafta derste anlatılandan daha zor bir uygulamayı evde ÖDEV olarak yapacaksınız. Her ödev kendi numarasına yüklenecektir. Ödevler Vize Notu olarak değerlendirilecektir. En az 6 tane ödev verilecektir.

Vize notu ilan edildikten sonra verilecek olan Ödev ve Projelerde FİNAL/BÜT notu olarak değerlendirilecektir. Projeler ödevlerden biraz daha kapsamlı olacak şekilde seçilecektir. En az 3 tane proje verilecektir.


GÖRÜNTÜ İŞLEME dersi, saatlerinde online olarak işlenecektir. Ödevler vererek VİZE notu oluşturulacaktır.

Final için online sınav (%50) + Projeler (%50) verilecek (2 adet proje). Online sınav sistemi için eğer okulun sistemi kullanılamazsa kendi hazırladığım program üzerinden yapılacaktır. Herkes aynı anda sınava girecektir (tarihleri ilan edilir). Sınav esnasında her tuşa tıklandığında o soruya ait süre işleyecek ve süre bitmeden cevap işaretlenecek yada ilgili kutucuğa yazılacaktır. Herkese rastgele sorular gelecek ve süresi içinde sınav bitecektir. Kopyayı en aza indirgemek için burada süre kısa tutulacaktır. Herhangi bir şekilde sınava giremeyene bütünleme de tekrar sınav hakkı verilecektir. (Sınavlar için resmi yönlendirme gelmediği için bu şekilde düşünülmektedir. Tahminen her hoca sınav usulünü kendisi geliştirecek gibi gözüküyor).

Bu tür bir eğitimde İnternet bağlantısı, bilgisayar sorunu gibi mazeretler geçersizdir. Herkes kendi tedbirini almak durumundadır. Bu durum normal eğitimdeki sınava gelmek için yolda yaşanan aksiliklere benzer (kaza olması, dolmuş gelmemesi, uyuya kalma gibi). Bu tür mazeretler nedeniyle geçemeyenler, dersi yazın yada seneye alır. Bunun başka bir yolu yoktur.

======================================================= 20.03.2020 Cuma
UZAKTAN EĞİTİM Dersleri (https://kbuzem.karabuk.edu.tr/) üzerinden işlenecek. Haftalık programlar hazırlanmaktadır.Cumartesi akşamına kadar OBS sistemine girilmiş olur. Hafta'da 7 gün üzerinden aşağıdaki belirtilen saat aralıklarında dersler işlenecek şekilde programlar hazırlanmaktadır. Ders bölünmeleri (gruplar) olmayacaktır. Hocalar dersleri canlı anlatacak fakat kayıtta alınacağı için sonradan da izlenebilecektir. Bu nedenle hocaların derse başlamadan kayıt almalarını hatırlatırsanız iyi olur. Başlarda kayıt almayı unutabilirler. İhtiyaç olan duyurular buradan yapılacaktır.

Uzaktan Eğitim Zaman Çizelgesi

======================================================= 06.03.2020 Cuma
ÖDEV 2 (Son Teslim Tarihi:15.03.2020 Pazar 24:00)

B.D. TASARIM dersi: Dersin sayfasındaki "Proje36-Kule_Vinc_Tasarimi_ve_Model_Yapimi" ödevini gerçekleştirin. Bu ödevde Kule vincin hem Ansys modeli hem de Tahta Modeli yapılacak. Tek not verilecek ama iki ödev olarak düşünülecek. Yani ikisi 10 üzerinden değil 20 üzerinden değerlendirilecektir.

GÖRÜNTÜ İŞLEME dersi: 3 numaralı notların içinde verilen 5 adet ödevi programlayarak gösterin. Bu ödevlerde tıklanan noktaları çizgi ile gösterme vardır. Bunun için İTP 4 nolu notlardaki çizim tekniğini kullanın.

======================================================= 28.02.2020 Cuma
Staj Yapılacak Tarih Aralıkları

======================================================= 26.02.2020 Çarşamba
KARİYER FUARI Fuara katılmak isteyenlerin kayıt yaptırması gerekiyor. Detayları linkten okuyun.

Üniversitemizin düzenlediği GİRİŞİMCİLİK KONGRESİ. Bildiri sunmak isteyenler yada izleyici olarak katılmak isteyenler takip etsinler. Öğrencilik hayatınızda bu aktiviteler gelişiminiz için önemlidir. Katılmaya çalışın. http://ugis2019.karabuk.edu.tr/

======================================================= 26.02.2020 Çarşamba

ÖDEV 1 (Son Teslim Tarihi:01.03.2020 Pazar 24:00)

B.D. TASARIM dersi: (http://www.ibrahimcayiroglu.com/Dokumanlar/BilgisayarDestekliTeknikResim/A-Proje21.pdf) linkindeki 8 numaralı parça Ankastre kiriş olarak duvara 2 adet civata ile sabitlenecektir. Parçanın ucuna ise 1 ton yük asılacaktır. Yükün asıldığı delik duvardan 300 mm uzakta olacaktır. Civataların arası 100 mm ve yatay eksenden 60 mm yukarıda olmalıdır. Baglanacağı yer için bu şartlara uyulmalı. Sınır şarları için iki adet civata çizin, civatanın milinden duvara Fixed support yapın. Parça kesinlikle duvara kaynatılmayacaktır. Diğer sınır şartlarını da kendiniz düşünün. Oluşan en büyük Von Mises gerilmesi 200 MPa geçmeyecek. İstenen EN HAFİF mantıklı tasarımı bulun (malzeme çelik). Ödevlerde Ağırlık, Max Gerilme nerde çıkmış, Ölçüler nedir bunları gösterin. Resimdeki modelin aynısını çizip gönderenler çok düşük puan alır. Kendinizin tasarıma katkısı olsun..

GÖRÜNTÜ İŞLEME dersi: 1. ve 2. notlarda geçen temel uygulamaları derste gösterildiği şekilde yapın. Yapılacak uygulamalar: Resim yükleme, Resim kaydetme, Siyah Beyaz Dönüştürme, Negatifini alma, Kontras (keskinleştirme), Parlaklık ayarlama. Orjinal resim sol tarafta, işlem yapılmış resim sağ tarafta çıksın. İstendiğinde resim sola aktarılsın. Bir resim sol tarafta siyah beyaz olarak görüntülendiğinde, Histogram tuşuna basıldığı zaman sağ taraftaki o resme ait histogram grafiğini çizdirin (örneği ders notlarında var). Böylece hangi renkten kaç tane piksel olduğu grafikten görülebilsin. Çalışan ekran görüntülerini en yukarıda, kodları ise aşağıda gösterin. Kodlar mavi görünümünü kaybetmeyecek ve tek satır aralıkla gösterilmelidir. Satır aralığını artıranlardan puan kesilir.

ÖDEV YÜKLEME LİNKİ

======================================================= 20.02.2020 Perşembe

Selçuk SELİMLİ hoca, ameliyat olmuştur. Bu nedeniyle 02 Mart Pazartesi tarihine kadar TERMODİNAMİK derslerine giremeyecektir. Derslerin telafisine geldiğinde bakılacaktır.

======================================================= 09.02.2020 Pazar

Bilgisayar Dest. TASARIM derslerinde Ansys 19.2 ile dersler işlenecektir. Bu programı bilgisayarınıza kurmak için Dersin sayfasında en üstte kurulum detaylarını anlatan döküman konulmuştur. Daha önce eski versiyonlardan birini kurduysanız değiştirmenize gerek yoktur. Kurulum dosyalarını internetten oradan indirebilir yada Flash içinde sekreterliğe bırakılacaktır. Oradan alıp kendi aranızda çoğaltabilirsiniz. Derse gelmeden önce sayfada verilen videoları izleyip gelirseniz daha hızlı öğrenir ve ders esnasında geri kalmamış olursunuz (Artılar ders süresi içinde alınmalı). Ders notlandırmaları tamamen ödev ve projelerden verilecektir, yazılı sınav yapılmayacaktır, bu nedenle ödevleri yapabileceğiniz bilgisayarı temin etmiş olmalısınız.

GÖRÜNTÜ İŞLEME dersi için Bilgisayarlarınıza Visual Studio yu kurun. İnternetten ücretsiz indirebiliyorsunuz. Dersler program yazılarak işlenecektir. Ödev ve Projeler yapılacaktır.

======================================================= 03.02.2020 Pazartesi

Kişisel HAFTALIK DERS PROGRAMI

* Proje dersleri Vizeden sonra sınıf ortamında işlenecektir. O tarihe kadar projelerinizi bitirmeye çalışın. Sınıf içerisinde sunumları yapacaksınız. 15 Mayıs civarında tezlerinizi jüri karşısında sunmuş olmak için Sergiye katılacaksınız. Projelerini tamamlayıp sergiye katılmayanlar jüri karşısında sunum yapmış olmayacağından projeleri geçersiz olacaktır. Bu durum tüm öğrenciler için geçerlidir.

* Tasarım dersinde devamlar ve artılar ek puan olarak değerlendirilecektir. İmzaları benzemeyenlerin imzaları geçersiz olacaktır ve bir o kadarda imzayı götürecektir. 3 artısı olmayanın yapmış olduğu ödev ve projeler geçersizdir. Bu derste yazılı sınav yapılmayacaktır.

* Görüntü İşleme dersinde de yine devamlar ek puan olacak ve ödevler verilecektir. Yazılı sınav yapılıp yapılmayacağı daha sonra kararlaştırılacaktır.

======================================================= 03.02.2020 Pazartesi

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından her yıl düzenlenen Uluslararası İnsansız Hava Araçları Yarışması Etkinlik Kuralları yayınlandı. "5. TÜBİTAK Uluslararası İHA YARIŞMASI" 5 – 20 Eylül 2020 tarihlerinde TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali kapsamında Gaziantep ilinde gerçekleştirilecek. Yarışlar, öğrencileri İHA konusundaki çalışmalara teşvik ediyor ve onlara mühendislik yeteneklerini gösterebilecekleri bir ortam sunuyor. Yarışmaya katılan tüm takımlara 8.000 TL İHA Geliştirme Desteği ile 4.000 TL Katılım Desteği verilirken, ayrıca farklı kategorilerde 30.000 TL’ye kadar ödüller veriliyor. Başvurular bu yıldan itibaren iha.tubitak.gov.tr adresinde yayınlanacak sistem üzerinden çevrimiçi yapılacaktır. Başvuru koşulları ve teknik kurallarla ilgili ayrıntılı bilgi için iha.tubitak.gov.tr adresini ziyaret edebilirsiniz. 5. TÜBİTAK Uluslararası İHA Yarışması başvurusu için son tarih: 23 Mart 2020 / 17.30

TEKNOFEST programına ilişkin detaylı bilgiler http://teknofest.org web sitesinde, TEKNOFEST kapsamında düzenlenecek olan tüm yarışma bilgi ve şartnameleri başvuru linkleri ile birlikte https://www.teknofest.org/yarismalar.html adresinde mevcuttur.

======================================================= 29.01.2020 Çarşamba

TEK DERS SINAVI listesi bölüm sayfasından yayınlanmıştır.

======================================================= 25.01.2020 Cumartesi 09:45

Son sınıflarda 4 tane seçmeli ders açıldı. Robotik 1 ve 2 derslerini Kenan hoca aynı ders içinde işleyecek. Yani daha önceden Robotik 1 almamış olsanızda sorun olmaz.

======================================================= 22.01.2020 Çarşamba

Ara tatilde Memleketlerinize gittiğinizde STAJ BAŞVURULARInızı yapınız. Bunun için sitedeki Ödev Yükleme kısmından Kendinizi kaydederek Ek-1 ve Ek-2 belgelerini indirebilirsiniz.

Staj Belgelerini İndirmek için

======================================================= 10.Ekim.2019 Perşembe

Bölümümüz öğrencileri tarafından yürütülen MEKATRONİK KULÜBÜNE Kayıt olmak için aşağıdaki linke tıklayınız. Öğrencilerimizin kulübümüze destek vermesi önemlidir. Kulübün size sağlayacağı avantajlardan istifade etmek için üye olunuz.

Mekatronik Kulübü Üyelik Formu

======================================================= 25.Eylül.2019 Çarşamba

TÜBİTAK Öğrenci Projeleri Başvuruları başlamıştır. Aşağıdaki Linkleri inceleyiniz. Son sınıf öğrencileri başvuru için çalışmalar yapsınlar. 3 sınıf ve daha alt sınıflarda başvurabilir. Tübitak desteğinin alınması hem maddi kazanç sağladığı gibi hemde projenizin referansı olacağından iş hayatında ve özgeçmişinizde size değer katacaktır. Tüm öğrencilerimiz bu projelere başvuru için kafa yorup, gayret etsinler. Yıl sonu Bölüm Sergisine yetişecek şekilde planlamalarını yapsınlar.

2209-B sanayiye yönelik projeler

Ünv.Öğr. Araştırma Projeleri


======================================================= 18.Eylül.2019 Çarşamba

Bölüme YENİ BAŞLAYAN birinci sınıflar için Tanıtım ve Bilgilendirme Dökümanları. Okuyunuz!..;
Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı Bilgilendirme Dökümanı

Mekatronik Mühendisliği Bilgilendirme Dökümanı

======================================================= 10.Temmuz.2019 Çarşamba

Bilgi Notu: Öğrenciler Staj ve yanında bir tane de daha önce alıp kaldığı bir ders varsa TEK ders sınavına giremezler. Tek ders işlemleri de sistem üzerinden yürütüldüğünden ve Stajda ders hükmünde olduğundan, öğrencinin üzerinde iki tane FF dersi olmuş oluyor. Öğrenci işleri bu tür başvuruları kabul etmemektedir. Bilginize...

======================================================= 27.Haziran.2019 Perşembe

Bölümümüz öğrencilerinden "Onur KALAYCI" "Lazer Markalama ve CNC Tezgahı" isimli proje başvurusu ile Tübitak Üniversite Öğrencileri Araştırma Proje Yarışmasından Bölge birincisi (Ankara ve çevresi) olarak 5000 TL ödüllü 1. lik derecesini kazanmıştır. Kendisini tebrik ediyor başarılarının devamını diliyoruz. 1.lik Belgesi
Basında çıkan haberler;
Külliye haberturk.com Haberler.com BursaTv.com.tr MedyaKarabuk.com YeniMesaj.com KarabukAjans78.com EgeAjans.com KarabukDerinHaber.com BeyazGundem.com Karar.com

======================================================= 21.Haziran.2019 Cuma

YAZ OKULUndan ders alıp 17 Ağustos da BEDELLİ ASKERLİğe gidecek olan öğrenciler şu işleyişi takip etsinler:
Askere gitmeden Dekanlığa, Askerde olduğu süreleri gösteren ve İdari izinli sayılması için bir dilekçe versin (ekinde askerliği ile ilgili bir belgeyi eklesin). Bu dilekçede hangi dersler olduğu yazmayacak. Dekanlıkta bu dilekçelere göre Yönetim Kurulu Kararı alacak ve öğrencinin ismi bu karara geçmiş olacak, dersleri Yönetim kuruluna girmez. Askerlik dönüşünde Bu karar yazısını alıp (Bölüm sekreterleriğinden kopyasını alabilir) sınavına girmediği hocalarına karar yazısını gösterip sınavları için ayarlama yapacak. Her öğrenci hocaları ile görüşerek işini kendisi takip edecek. Hocalarda sınavlarını yaptıktan sonra Notlarını Bölüm sekterliğine dilekçe ile bildirip Öğrenci İşlerine gönderilecek.

======================================================= 10.Haziran.2019 Pazartesi

Bölümümüze yeni katılan Arş.Gör. Ali Tahir KARAŞAHİN aşağıdaki iki konuda danışmanlık görevi yürütecektir. Bu konularda yardıma ihtiyacı olan öğrenciler kendisiyle irtibat kursunlar.

a) Teknofest ve diğer yarışmalara katılacak öğrencilerin çalışmalarına destek olmak ve danışmanlık yapmak.

b) Bölümümüzde eğitim-öğretim gören uluslarası öğrencilerle yakından ilgilenmek ve eğitim sürelerini daha verimli kullanmaları adına gerekli yönlendirmeleri yapmak.

mail: tahirkarasahin@karabuk.edu.tr

======================================================= 15.Mayıs.2019 Çarşamba

Başarılı bir PROJE SERGİMİZİ daha tamamladık. Emeği geçen tüm öğrencilerimize ve hocalarımıza şükranlarımızı sunarız.

Basında çıkan Haberler

KÜLLİYE , Haberturk.com , Milliyet.com.tr , Cnnturk.com , Hurriyet.com , Sabah.com.tr , Anadolu Ajansı , Haberler.com , Haberler.com 2 , tv.haberler.com , Msn.com , Mynet.com , Youtube.com , Beyazgazete.com , Karabukgundem.com , Karabuknethaber.com , Gercekkarabuk.com , Doğan Haber Ajansı , Memleket.com , Egeajans.com , Karabukderinhaber.com , Kararara.com , Dailymotion.com , Dailymotion.com 2 , news.glonaabot.com , medyakarabuk.com , inegolonline.com , pgnhaber.com , superhaber.tv , 61saat.com , Yenihaberden.com

Önceki Senenin Haberi
Külliye

======================================================= 07.Ocak.2019 Pazartesi

SENATO KARARI:"(Değişik: 24.12.2018 tarih ve 2018/21-9 sayılı Senato Kararı) Yaz döneminde STAJ yapmak zorunda olan öğrenciler, staj yapacakları tarih aralığı ile YAZ OKULU akademik takviminde belirtilen derslerin başlaması ve yılsonu sınavları bitiş tarihi aralığının çakışması durumunda Yaz Okulundan ders alamazlar. Ancak vardiyalı sistemle çalışılan iş yerlerinde staj saatlerinin yaz okulu ders saatleri ile çakışmaması durumunda yaz okulundan ders alan öğrenci aynı zamanda stajını da yapabilir."

======================================================= 29.Kasım.2018 Perşembe

Teknoloji Transfer Ofisi tarafından yapılan bilgilendirmeye göre tüm bilginin kaynağına erişerek bilgilerin kullanımı, sanayi ortağının bulunması veya sanayi ortağıyla eşleştirme, fikir ürünlerinin ticarileştirilmesi, projelendirilmesi aşamalarında hem akademisyenlerimize hemde öğrencilerimize gerekli destekler verilmesi amacıyla çalışmalar başlatılmış bulunmaktadır. Bu bağlamda bölümümüzde proje yapan son sınıf öğrencilerinin BİTİRME PROJELERİ hakkında Teknoloji Transfer Ofisine bilgilendirme yapılması gerekmektedir. Link

======================================================= 10.Kasım.2018 Cumartesi

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş.'nin (TUSAŞ) ile yapılan STAJ prokolü.

======================================================= 04.Ekim.2018 Perşembe

Acil maillerinizi "icayiroglu@karabuk.edu.tr" adresine yazın. "icayiroglu@yahoo.com" adresine çok sıklıkla bakmıyorum.