KİŞİSEL DERS ve BÖLÜM BAŞKANLIĞI DUYURULARI


*************************************************** 16.Ocak.2018 Salı

STAJ yapacak olanlar ara tatilde Fabrikalara staj başvurularını yapsınlar. Sonra staj yerleri doluyor, mağdur oluyorsunuz. Giderken yanınızda imzalı Ek-1 kağıdını (Bizim öğrencimiz olduğunu gösteren kağıt) götürüyorsunuz ve onu fabrikaya veriyorsunuz. Gelirkende Ek-2 kağıdını (fabrikanın kabul ettiğini gösteren kağıt) fabrikaya imzalatıp getiriyorsunuz ve Sekreter hanıma teslim ediyorsunuz. Mayıs ayı içerisinde staj yerleri kabul edilenler ilan ediliyor ve ondan sonra sigortalarınız yapılıp süreç devam ediyor...

(Sorular Üzerine: Memleketlerinize gitmişseniz bulduğunuz firmaya kendi başlıklı kağıtlarına yada internetten indirdiğiniz Ek-2 kağıdını da imzalatıp getirebilirsiniz. Ek-1 kağıdını götürmeniz şart değil. Ek-2 Kağıtları Mayısa kadar bize ulaştırılmalıdır. )

*************************************************** 12.Ocak.2018 Cuma.

BÜTÜNLEME SINAV TARİHLERİ

İNT.TAB.PRG: 15.Ocak-Pazartesi-17:00- Sınav Yeri: Toplantı Odası (301)-Finaldeki yazılı sınavlarınız Bütünlemede geçerlidir. Bu sınava sadece Finale girmeyenler yada notunu yükselteceğini tahmin edenler (!) girsin. İki kat zor sorulur ona göre çalışın. Bütünlemede sadece projeleri teslim edin.

ÖDEV YÜKLEME LİNKİ Finalde notunu aldığınız ödevleri tekrar yüklemeyin.

TEKNİK RESİM (Yazılı Sınav ve Artı Sınavı): 16.Ocak-Salı-16:00- Sınav Yeri:Yazılı Sınav Toplantı Odasında yapılacaktır. Finaldeki yazılı sınavlarınız Bütünlemede geçerlidir. Bu sınava sadece Finale girmeyenler yada notunu yükselteceğini tahmin edenler (!) girsin. İki kat zor sorulur ona göre çalışın.
UYGULAMA SINAVI: 3 artısı olmayanların projeleri ve ödevleri geçersizdir. Bu nedenle 3 artısı olmayanlar ve projeleri yapanlar bu sınava girmelidir. Zemin kattaki müsaait Labların birinde projelerden biri çizdirilecektir. 3 artı için güncel listeyi sınav öncesi yayınlayalım...

MAKİNE ELEMANLARI: 19.Ocak-Cuma-11:00. Bu sınava kalan herkes girecektir. Ubys de ilan edilen yerlerde yapılacaktır. Geçmiş Vize+Final+Bütünleme sorularının resimleri ve bir yerinde mantıksal bir değişiklik yapılarak sorulacaktır. Soruları ezberlemeyin yada formül kağıtlarına yazmak için uğraşmayın. Cevaplarına bakmadan soruların mantığına çalışın. Diğer türlü en ufak bir değişiklikte şıkları bulamıyorsunuz. Gidişattan vs not verilmiyor. Sadece karalama kalabalıklığına bakarak 5 üzerinden not veriliyor. Şıkları bulduğunuz her sorunun çözümleride varsa toplam 25 puan olarak etki ediyor. Bu sınavın mantığını anlamayan hala bir çok kişi var. Örneğin: "hocam ben sorunun hepsini doğru yapmışım, sonda bir virgül hatası yapmışım, tam puan almalıyım" gibi bir soru anlamsız. Bu sınav testtir. Doğru şıkkı bulamazsanız puan alamazsınız. Ayrıca kendi aranızda yarışıyorsunuz. Sınıfın %40 nın geçme garantisi vardır. Sınava çalışmanız ve daha çok kişinin geçmesi arzu edilendir. Daha kalabalık sınıflar daha fazla iş yükü getirmektedir. Mühendislik formasyonunu kazanabilmeniz için belli bir seviyenin altında sorulamamaktadır.
Sınavda her iki formül kağıdı ve arkasına yazı yazma serbesttir.

*************************************************** 10.Ocak.2018 Çarş.

MAKİNE ELEMANLARI bütünleme sınavında bütün sorular geçmiş sorulardan gelecektir. Soruların Resimleri ve bir ufak yerinde de değişiklik yapılacaktır. Yeni bir soru hazırlanmayacaktır. Ona göre çalışın. Ayrıca YOKLAMA lar eklenmeyecektir. Onun yerine FİNAL sınavının yalın halinin yarısı ek puan olarak eklenecektir. Bu imkanı kullanarak çalışın.

STAJlarla ilgili bir sorununuz varsa, hafta içi Asistanlarla görüşün. Bir sorun varsa notunuz Büt de düzeltilir. Stajları ben okumadım...

TEKNİK RESİM ve İNT.TAB.PRG. dersleri için BÜTÜNLEMEDE yazılı sınav yoktur. Finaldeki notunuz bütünlemede de geçerlidir. Sadece projeler yapacaksınız. Yinede sınava girmek isteyen olursa Sınavdan bir gün önce bana yazsın. İki kat zor sorulur ona görede çalışsın.

*************************************************** 03.Ocak.2018 Çarş.

İnt.Tab.Prg. Çözümleri:
Makine Elm. Final Çözümleri
Teknik. Resim Final Çözümleri

*************************************************** 03.Ocak.2018 Çarş.

Proje dersleriniz için Finalde yada Bütünlemede döküman yüklemeniz gerekir. Döküman yüklemeden not alınamaz. Tercihen projeleriniz üzerinde çalışmaya devam edip bütünlemede yüklemenizdir..

*************************************************** 26.Aralık.2017 Salı

Yıl Sonu PROJELERİ (Son Teslim Tarihi 21.Ocak.2018-Pazar 24:00)
(Teknik Resim:) Dersin sayfasındaki Proje 22-Damgalama Presi (6 NUMARAYA YÜKLENECEK) ve Proje 23-Basit makinalar (3 adet) (7.NUMARAYA YÜKLENECEK) projelerindeki her bir parçanın imalat resmini (yeterli görünüşler/kesitler, ölçülendirmeler, katı model olacak) ve montaj resmini oluşturun. Montaj resmi aynı zamanda katı modellerin montaj hali olarak da gösterilecek.

3 ARTISI OLMAYANALAR bütünleme zamanı Uygulama sınavına gireceklerdir. Resmi ilan edilen saatlerde yapılır siteden tekrar ilan edilir.

(İnt.Tab.Prog.) Dersin sayfasındaki "Geçmiş ödevler" listesindeki 29-Arsa Alan Hesaplama Programı (6 NUMARAYA YÜKLENECEK) ve 30-İngilizce Pratik yapma sitesi (7 NUMARAYA YÜKLENECEK) , projelerini yapın. Detayları orada verilmiştir.

Yanlış numaraya ödevlerinizi yüklemeyin. Puan alamazsınız. 10 numaraya daha önceden söylediğim eksik bir ödevinizi yükleyin. Artı puan olarak biraz düşük olacak şekilde finale etki ettirilir.

Ödevler 5, 6, 7, 10 numara sırasına göre okunur. (5 numaralarda finale etki edecek) Bu sırayla kapatılacaktır. Yetiştiremediğiniz ödevlerde zaman kazanmak için bu sırayı gözetebilirsiniz.

*************************************************** 18.Aralık.2017 Pazartesi

Bölümümüzde 3D YAZICI bulunmaktadır. Projelerinizde ihtiyacınız olan 3D baskıları bu makinada basabilirsiniz. Bunun için filamenti kendiniz temin etmeniz gerekmektedir. Uzun süreli baskılarda 3D yazıcıyı Toplantı odasına taşıyıp orada çalıştırabilirsiniz. Yanlız basılacak modeller önceden onaylatılmalıdır.

*************************************************** 15.Aralık.2017 Cuma

NOTLAR sisteme girildi.

Geçmiş ödevlerden birini yapamayanlar 10 numaraya bu ödevini yükleyebilirler. DGS ile gelenler hepsini bir araya getirerek tek seferde 4 ödevi yükleyebilirler. Geçmiş ödevler 7 puan üzerinden değerlendirilir. Son tarihi yakında ilan edilecek proje tarihleri ile aynıdır.

*************************************************** 14.Aralık.2017 Perşembe

Yemek Duyurusu

*************************************************** 07.Aralık.2017 Perşembe

ÖDEV-5 (13 Aralık Çarşamba son. Bu ödevler Finale etki edecektir) : TEKNİK RESİM:L14,L15,M14,M15 sayfalarındaki 8 parçanın YARIM KESİT uygulaması ile İMALAT RESMİNİ çiziniz (yeterli görünüşler olacak, katı model olacak, ölçüler olacak)

İNT.TAB.PRG: Dersin sayfasında 28-Kurs Kayıt Web Otomasyonu programını yapınız. Detayları orada yazılıdır.

ÖDEV YÜKLEME LİNKİ

*************************************************** 28.Kasım.2017 Salı

MAZERET SINAVI tarihleri. Bu sınava girecek öğrencileri hocalarıyla bizzat önceden görüşsünler ve hocalara sınavı hatırlatsınlar. Mazeret sınavı tarihleri

*************************************************** 28.Kasım.2017 Salı

Proje dersini alan öğrenciler 10 Aralık Pazar gününe akşamına kadar Vize notu için dökümanlarını sıradaki numaraya yüklesinler. Projelerinde o ana kadar ne yaptıklarını detaylı ve görsel olarak anlatsınlar. Format olarak sitedeki Tez yada Makale formatını kullansınlar. Bu uygulamaya Tıp Müh. dersi alan öğrencilerde dahildir. Döküman yüklemek için tıklayınız..

*************************************************** 21.Kasım.2017 Salı

Teknik Resim, İnt.Tab. Prg ve Makine Elemanları Vize Sınavı çözümleri derslerin sayfasında yayınlanmıştır.

*************************************************** 10.Kasım.2017 Cuma

MMG derneğinin düzenlediği "ARI SAVUNMA HAVACILIK , VERA ELEKTROMEKANİK TEKNİK GEZİSİ" 'de 10 kişilik "Mekatronik Mühendisleri Derneği" olarak kontenjanımız bulunmaktadır. Tek yapmanız gereken formu doldurmak. Gezi ücretsizdir.
Üyelerimize öncelik tanınacaktır.
Form:goo.gl/d2HY1q
İletişim:
Tahir URAS - Ankara İl Temsilcisi
0536 526 51 95
Mekatronik Mühendisleri Derneği Ankara Temsilciliği

*************************************************** 06.Kasım.2017 Pazartesi

Sınav programım

*************************************************** 31.Ekim.2017 Salı

DGS sınavı ile gelen öğrenciler Sistem Vize sınavlarının tarihlerini göremiyor muş. Bu öğrenciler sınıftaki diğer öğrencilerden tarihleri teyit ederek alsınlar.

*************************************************** 19.Ekim.2017 Perşembe

ÖDEV-4: (Son Teslim: 22, Ekim Pazar, 24:00)
TEKNİK RESİM: G5 ve G6 kağıtlarındaki parçaların tamamının katı model ve görünüşlerini çiziniz. Görünüşleri ölçülendiriniz. Çizgi kalınlıklarına ve eksenlere dikkat ediniz. Görünmez çizgileri Dashed çizgi tipi ile kesikli olarak gösteriniz. Tüm çizimleri en toplu şekilde bir araya getirip sisteme tek dosya olarak Ödev4 kısmına yükleyiniz.
İNT.TAB.PROG.: Geçmiş Ödevler dosyasındaki 27 Numaralı Kişisel Web Sitesi Uygulamasını yapınız.

*************************************************** 19.Ekim.2017 Perşembe

Erasmus Staj duyurusu


*************************************************** 12.Ekim.2017 Perşembe

Cuma günü (yarın) Saat 09:00'da Sanayi 4.0 ile ilgili Mühendislik Fak. Hamit Çepni Konferans Salonunda KONFERANS vardır. Dersi bulunmayan Tüm öğrencilerin katılması iyi olur.

*************************************************** 10.Ekim.2017 Salı

ÖDEV-3: (Son Teslim: 15, Ekim Pazar, 24:00)
TEKNİK RESİM: F6 ve F7 kağıtlarındaki parçaların tamamının katı model ve görünüşlerini çiziniz. Görünüşleri ölçülendiriniz. Çizgi kalınlıklarına ve eksenlere dikkat ediniz. Görünmez çizgileri Dashed çizgi tipi ile kesikli olarak gösteriniz. Tüm çizimleri en toplu şekilde bir araya getirip sisteme tek dosya olarak Ödev3 kısmına yükleyiniz.
İNT.TAB.PROG.: Geçmiş Ödevler dosyasındaki 26 Numaralı "Masaüstü Görev Hatırlatıcı" Uygulamasını yapınız.

*************************************************** 25.Eylül.2017 Pazartesi

ÖDEV-2: (Son Teslim: 8, Ekim Pazar, 24:00)
TEKNİK RESİM: E1 kağıdındaki parçaların katı model ve görünüşlerini çiziniz. Görünüşleri ölçülendiriniz. Çizgi kalınlıklarına ve eksenlere dikkat ediniz. Tüm çizimleri en toplu şekilde bir araya getirip sisteme tek dosya olarak Ödev2 kısmına yükleyiniz.
İNT.TAB.PROG.: Geçmiş Ödevler dosyasındaki 27 Numaralı kısa uygulamalardan ilk 10 tanesini yapınız.
ÖDEV YÜKLEME LİNKİ

*************************************************** 25.Eylül.2017 Pazartesi

ÖDEV-1: (Son Teslim: 07, Ekim Cumartesi, 24:00)
TEKNİK RESİM: B1, B16 çizimlerini yapınız. Çizimlerinizi ölçülendirin. Çizgi kalınlıklarına ve kesikli çizgilere dikkat ediniz. Çizimlerinizi bir kağıtta toplayıp tek dosya halinde Ödev1 yükleyiniz.
İNT.TAB.PROG.: a) Belirlenen aralıkta tüm ASAL SAYILARI bulan bir program yazınız. İnternetten hazır indirilen programları kullanmayınız. Başkasıda aynısını kullanırsa kopya olur.
b) Geçmiş ödevler dosyasındaki 25 Numaralı-Fizik Konuları ödevini yapınız.
Her iki ödevi tek bir dosya haline getirip sisteme yükleyiniz.


*************************************************** 25.Eylül.2017 Pazartesi

BURS ilanı: www.nefvakfi.org (Gelen yazı buradan verilemedi, sitede bilgiler varsa oradan bakın)

Ders alımları ile ilgili öğrenci işlerinden gelen bir resmi yazı.

*************************************************** 20.Eylül.2017 Salı

Tübitak ÖĞRENCİ PROJELERİ ekim ayında başlıyor. Yılda iki kez yapılır. Mart ayında ve Ekim ayında. Projelerine destek almayan isteyen öğrenciler aşağıdaki linkten başvurularını yapsınlar. Tübitaktan destek almanız özgeçmişinize ekleyeceğiniz bir madde açısından da önemlidir. O nedenle mantıksal alt yapısını kurmuş (Projenin ne işe yarayacağı,neye katkı sağlayacağını, hangi yeniliği getireceğini iyi belirleyin) herkes başvurmaya çalışsın. Başvuru için tıklayın.

*************************************************** 18.Eylül.2017 Pazartesi

Kısmi zamanlı iş ilanı
İş ilanı -1
İş ilanı -2

*************************************************** 18.Eylül.2017 Pazartesi

MEZUN durumunda olup önceki Karar yazısında ismi gitmiyen başka kimse varsa acil haber versinler (Salı 13:00 kadar son). Transkriplerini maille göndersinler. Son karara şu isimler eklendi. Bundan sonra mezun durumunda olanlar Güz Final dönemi gönderilir. (1. Muhammed Oğuz Yurdagül, 2. Yunus Emre Yıkılmaz, 3. Hasan Özdemir)

*************************************************** 12.Eylül.2017 Salı

Üniversitemiz Teknoloji Transfer Ofisi tarafından 21 Eylül Perşembe günü saat 11:00-12:30 saatleri arasında Akdeniz Üniversitesinden Prof.Dr. Ayşe BOZTOSUN tarafından Hamit Çepni Konferans Salonunda "Patentle Kazanmak" konulu bilgilendirme toplantısı düzenlenecektir. Tüm öğrencilerimiz davetlidir..

*************************************************** 11.Eylül.2017 Pazartesi

Kişisel Haftalık Ders Programı
Proje dersleri Pazartesi günleri Öğleden sonra 2 saat olarak boş bir sınıfta işlenecektir. İlk ders toplantı odasında yapılacaktır. Bu derse TIP Mühendisliğinden gelen öğrencilerde katılacaktır. İlk hafta ders işlenemeyecek. Bir dahaki haftaya her öğrenci projelerinde ne yapacağına karar vermeye çalışsın. Derste detaylarını konuşuruz.


*************************************************** 10.Eylül.2017 Pazar

TEVBursDuyurusu.pdf

*************************************************** 06.Eylül.2017 Çarşamba, Saat:13:15

MEZUNLAR listesi Öğrenci işlerine gönderilmiştir.

Yaz Okulu Final ve Tek Ders Mezunları Listesi

*************************************************** 05.Eylül.2017 Salı

STAJ defterlerinin SON TESLİM TARİHİ 22.EYLÜL Cuma günü olarak belirlenmiştir. Defteri zamanında teslim etmeyenin stajı yanar. Önemli olan zamanında staj defterini teslim etmenizdir. Not girişi artık dersini ne zaman alırsanız o zaman girilecektir. Yaz okulunda yada güz döneminde. Defter teslimi ile Not girişini birbirine karıştırmayın. Öncelik zamanında defteri teslim edip excel listesine notunuzu işletmenizdir. Dersini de resmiyette ne zaman alırsanız artık excelden notunuz girilir. Excel listeleri not girişleri öncesi ilan edilir. İsminizi ve notunuzu kontrol edin. Numaranızın doğru olmasına da dikkat edin. Sisteme numara üzerinden otomatik yüklenir.

Defterler uzun süre saklanması zor olduğundan Pdf olarak saklanacaktır. Bu nedenle herkes Staj defterlerini PDF OLARAK da yükleyecek. Sadece ilk sayfadaki fabrika imzasının tamam olması yeterli sayılacak. Bu sayfayı tarayıp oraya ekleyin.
Staj Defterlerini Yükleme Linki

*************************************************** 29.Ağus.2017 Salı

MEZUNİYET Bilgilendirmesi: Bir kişinin mezun olabilmesi aşağıdaki şartları sağlamış olması lazım.
a) Toplamda 240 Akts, Her dönemde 30 Akts dersi geçmiş olması gerekir. Bizim müfredatta bunun karşılığı 62 adet derstir (Hazırlık sayılmaz). Bunun içerisinde 2 tanesi stajdır. G olarak gözükmelidir.
b) Bu derslerin hepsini geçtiğiniz halde üzerinizde daha önce alıp F le kaldığınız bir seçmeli ders varsa ve yerine başka bir ders aldıysanız bu dersi üzerinizden sildirmeniz gerekir (Öğrenci işlerine dilekçe vererek). Üzerinizde hiç F li ders gözükmemeli (hazırlık hariç, hazırlığa bakılmaz).
c) Bunlar resmi şartlar, bunun dışında bölüm adına üzerinizde teslim etmeniz gereken bir şey varsa ve teslim etmediyseniz (başka birimler içinde geçerli, örn:kütüphane), Staj defterlerini ve Bitirme tezlerini teslim etmediyseniz (en azından dijital olarak imzaları tam şekilde sisteme yüklemediyseniz) yine mezun olamazsınız.

*************************************************** 29.Ağus.2017 Salı

YazOkuluTekDersSonuclari-2017

*************************************************** 29.Ağus.2017 Salı

TEK DERSe STAJI KALANLAR acil bana bilgi versinler. Bu konuda kimler dilekçe verdi bunu biz göremiyoruz. Transkriplerinizde gönderin. Staj defterlerinizi daha önce yüklemediyseniz onu da gönderin. Diğer türlü döneminiz uzar.

*************************************************** 28.Ağus.2017 Pazartesi

Bayram resmi tatili nedeniyle Final ve Tek ders mezunlarının MEZUNİYET KARARLARI ancak bayramdan sonra alınabilecektir.

*************************************************** 21.Ağus.2017 Pazartesi

DEKANLIK DUYURUSU: "2016-2017 Eğitim Öğretim yılı Yaz okulu dönemi tek ders sınavı 29 Ağustos 2017 tarihinde saat 10:30 da Fakültemiz Anfi-3 , Anfi-4 ve D-152 nolu sınıfta yapılacaktır. Tek ders sınavına girecek öğrencilerimizin 28.08.2017 Pazartesi günü Saat 17:30 'a kadar Dekanlığımız zemin kat Z10 nolu odaya dilekçelerini vermeleri gerekmektedir. Gerekli duyuruların yapılması hususunda;"

*************************************************** 21.Ağus.2017 Pazartesi

ÖDEV 5
TEKNİK RESİM 5.Ödev. Sitedeki Proje 15-Tamping Makinasını yapın. Orada iki tane parça var. İmalat resimlerini çizin (zaten verilen resimler imalat resimleridir). Ayrıca katı modellerini oluşturun. Otomatik Görüntü çıkarma yaptırmayın. Sadece katı model notu alırsınız.

TASARIM dersi için 5.Ödev için Proje 1-Ekskavatör Kepçe Tasarımını yapın. Oradaki açıklamalara göre tasarımınızı gerçekleştirin. Proje olarak düşünün kapsamlı yapın.

İNT.TAB.PROG. 5.Ödev. Dersin sayfasındaki Geçmiş ödevler listesindeki 24-ALIŞVERİŞ SİTESİ uygulamasını yapın.

SON TARİH: Final not girişlerinden 1 gün önce. Cuma akşamına kadar (25.Ağustos Cuma).

*************************************************** 19.Ağus.2017 Cumartesi

FİNAL SINAVı sisteminde gözükmeyenler aşağıdaki takvime göre Final sınavlarına gelsinler.
Final Sınavları

TEK DERS sınavları 29 Ağustos Salı günü dersin hocaları tarafından yapılacaktır. Ve sisteme kendileri gireceklerdir. Notları bölüm göndermeyecek. (Bu şekilde bu sene ilk defa uygulanıyor, dersin hocası olarak kimin yapacağı konusunda bilgi yok. Tahminen en son o derse kim girdiyse o yapacaktır. Bu nedenle tek ders sınavına girecek öğrenciler Hocalarıyla bizzat görüşerek bilgi versinler. Ve hocaların karşısına isimlerinin gelip gelmediğini final not girişleri kapandıktan sonra sorsunlar.)

*************************************************** 14.Ağus.2017 Pazartesi

PROJE DERSLERİ ve TEZLER için hocalarınız notlarınızı gönderirse (birçok kişinin notu geldi. Yakında ilan ederim.) o notlarınızı vize de direk girerim. Fakat FİNAL için hocalarınızın gönderdiği notları girmenin yanında siteye DÖKÜMAN yüklemeniz gerekir. Bunun için aşağıdaki hususlara dikkat edin. Danışman hocanız ben isem, Vize de döküman yükleyin. Ne yaptığınızı bilmiyorum.
FİNAL İÇİN;
a) Proje Dersi: Makale formatında (10 sayfayı geçmeyen) bir döküman yüklenecek.
b) Tez Dersi: Tez formatında, jüri imzaları tamam bir şekilde siteye dökümanı yüklemelisiniz. Ayrıca teziniz çalışan bir sistem ise video sunu da Bölümün Youtube kanalına yüklemelisiniz (Ömer Beyden şifre alın).

*************************************************** 10.Ağus.2017 Perşembe

ÖDEV-4: (Son Teslim: 15.Ağustos Salı, Saat 24:00-Süre uzatıldı)

Bilgisayar Destekli TEKNİK RESİM dersi için dersin sayfasındaki "3-Saltmasra Kutusu" projesi ile L2 ve L3 sayfalarındaki parçalarin imalat resimlerini çizini. Saltmastra kutusu projesinde her parçanın imalat resmi ve montaj resimleri olacak. Bir parçanın imalat resminde Yeterli görünüşler, gerekliyse kesit görünüşler, ölçüler, katı model, antet bulunmalıdır.
İnt.Tab.PROGRAMLAMA dersi ile ilgili olarak sınıfta anlatılan projeyi yapınız. Bir firmada personeli kaydedip, Muhasebe kısmı özlük haklarını girecek, Görevlendirme linkinden personel görevler yazılacak. Genel Görüntüleme kısmından ise patron kimin ne iş yaptığını ne kadar maaş aldığını vs tüm bilgilerini görebilecek bir program yazın. Sınıfta daha detaylı anlatıldı, o şekilde yapmaya çalışın.

Bilgisayar Destekli TASARIM Dersi için dersin sayfasında verilen 7-Hurda Kepçesi Tasarımını yapınız. Ayrıca bir Otobüsün dış kısmını modelleyip bir Köprü ayağına çarptığında oluşan ezilmeyi gösteren bir simulasyon analizi yapınız. Otobüsün dış kısmı saçtan iç kısımlarına profilden destekler verin. Toplam ağırlığı 10 tonu geçmesin.

ÖDEV YÜKLEME LİNKİ*************************************************** 31.Tem.2017 Pazartesi

MAK.EL. vize çözümleri dersin sayfasında yayınlanmıştır. Sınav sonucunda daha çok sınıf içindeki durumunuz geçmenizi etkileyecektir. Herkes düşük not alırsa puan eklenir. Hatalı soru varsa bildirin. Lehinize değerlendirilecektir.

*************************************************** 31.Tem.2017 Pazartesi

VİZE HAFTASI (bu hafta), Sınavlar nedeniyle DERSLER İşlenenemeyecektir (Bölüm duyurusudur).

*************************************************** 30.Tem.2017 Pazar

Pazartesi (yarın) Saat 17:00 de MAKİNE ELEMANLARI sınavı vardır. Sadece "El Yazılı" düzenlenmemiş notlardan sorulmamıştır. Formül kağıdı olarak hem Vize, hemde Final kağıdını getirebilirsiniz. Arkasına ve boş alanlara istediğiniz kadar bilgi yazabilirsiniz. Kendi el yazınız ile yazılmış olacak ve sınavda toplanacaktır. Üzerinde isimleriniz yazsın. Sınav kağıdı hükmündedir. Geçmiş sorulara iyi çalışın. Benzer mantıkla gelir. Sınıfta not alınan sorulardan da sorulmaya çalışılacak. Formül kağıtlarını dolduracağız diye zaman kaybetmeyin. Çalışın ezberleyemediğiniz kısımları not alın. Sorular hep mantık ölçmeye yönelik gelir, ezbere yönelik soru gelmez.

Bu dersin dışında diğer derslerden Vize sınavı yapılmayacaktır (Teknik Resim, Tasarım, İnt.Tab.Prg). Ödevlerden vize notu oluşturulacak.

*************************************************** 25.Tem.2017 Salı

ÖDEV-3: (Son Teslim: 04.Ağustos Cuma, Saat 24:00-süre uzatıldı)

Bilgisayar Destekli TEKNİK RESİM dersi için dersin sayfasındaki M6, L13, N4 sayfalardaki çizimleri AutoCad yada SolidWorks'da Yeterli Görünüşleri çizerek (görünüşlerden biri uygun kesit alınarak çizilecek) katı modellerini de köşelerine koyunuz. ÖLÇÜLENDİRME leri yapınız.

İnt.Tab.PROGRAMLAMA dersi ile ilgili olarak dersin sayfasında geçmiş ödevler listesinde verilen 23-Popüler Uygulamalar Web Sayfası nı yapınız.

Bilgisayar Destekli TASARIM Dersi için dersin sayfasında verilen (3-Kule Vinç Tasarımı-Kiriş modeli ile yapılacak-çizgi ve kesit olacak), (Ödev 5-A: Basınçlı Kap Tasarımı-statik basınç hesabı olacak) uygulamalarını yapın. İki ayrı ödevi tek bir Pdf haline getirip 3 numaralı ödeve yükleyin. Tasarım mantığı ile akasız kısımları modellemeyin (örn: Vincdeki kancayı ve halatı çizmek gibi).

ÖDEV YÜKLEME LİNKİ*************************************************** 19.Tem.2017 Çarş

Bilg. Dest.TEKNİK RESİM vize sınavı olarak Ödevler değerlendirilecektir. Final sınavı olarak yazılı sınav yapılacaktır. Sınıf içindeki çalışmalardan 3 artı alamayanlar son hafta Uygulama sınavına gireceklerdir. 3 artısı olmayan ve uygulama sınavını geçemeyenlerin ödevleri kabul edilmez. O tarihte Vize notu girilmiş olsa bile Finale yansıması sıfıra iner.

İnternet Tab. PROGRAMLAMA dersinde ödevler vize notuna dönüştürülecek. Final için yazılı sınav yapılacaktır.

Bilg. Dest. TASARIM dersinde hem Vize notu hemde Final notu ödevlerden verilecektir. Statik Analiz ödevleri Vize, Dinamik ve Fluent analiz ödevleri ise Final notu olarak değerlendirilecektir. Bu derste yazılı sınav yoktur.

*************************************************** 18.Tem.2017 Salı

ÖDEV-2: (Son Teslim: 23 Temmuz Pazar, Saat 24:00)

Bilgisayar Destekli TEKNİK RESİM dersi için dersin sayfasındaki G12, G13 sayfalardaki çizimleri AutoCad yada SolidWorks'da Yeterli Görünüşleri (kesit yok) çizerek, katı modellerinide köşelerine koyunuz. ÖLÇÜLENDİRME leri yapınız. Her sayfaya 2 tane parça sığdırmaya çalışın. Sayfa adedi fazla olmasın.

İnt.Tab.PROGRAMLAMA dersi ile ilgili olarak dersin sayfasında verilen Geçmiş ödevler listesindeki 22 numaralı Askeri Atış Simülasyonunu programlayın. Detayları orada.

Bilgisayar Destekli TASARIM Dersi için dersin sayfasında verilen 9-Portal Vinç Tasarımını yapınız. Katım model yada bu hafta öğreneceğimiz kriş modelleme tekniklerinden hangisini isterseniz onunla modelleyin. Detayları orada.

ÖDEV YÜKLEME LİNKİ*************************************************** 12.Tem.2017 Çarşamba

Perşembe ve Cuma Jüri üyeliği görevi nedeniyle şehir dışında olacağım. Perşembe günkü Makine Elemanları dersini haftaya yapılacak derslerin sonuna 1 er saat, Bilg.Des.Tas. ise Haftaya yapılacak derslerin sonuna 2 şer saat eklenerek telafisi yapılacak.

*************************************************** 09.Tem.2017 Pazar

Mekatronik Mühendisliğini TERCİH EDECEK ÖĞRENCİLER İÇİN sahasında çalışan bazı uzmanların görüşleri

Oktay ARSLAN–Robotik Teknolojiler Uzmanı–NASA
Ali Rıza ERSOY–İcra Kurulu Üyesi – Siemens
İlge İPEK–Yönetici–Robotistan Elektronik A.Ş
Bilal TİMUÇİN–ArGe Mühendisi–İstanbul Ulaşım A.Ş
TV Haberi
Rehber Video
Dernek Tanıtıcı Sayfası

Şu yazıları da okuyun!

Dördüncü Endüstri Devrimi ve Sanayinin Dijitalleşmesi
Endüstri 4.0'ın neresindeyiz?
Karanlık Fabrikalar ve İnsansız Üretim.

*************************************************** 08.Tem.2017 Cumartesi

Yaz Okulundan önce yaz okulu süresi içinde STAJ yapıp notunu yaz okulunda girilmesini isteyenler (Bu öğrenciler son sınıf öğrencileri olmalıdır. Normal 2. ve 3. sınıf öğrencileri Güz döneminde staj dersini aldıklarında notları girilir), defterlerini elektronik olarak 23.Ağustos 2017 tarihine kadar yüklemelidirler. Kağıt cilt olarak defterlerini de okula geldiklerinde asistanlara versinler. Daha önceden yükleyip notu henüz girilmeyenler tekrar yüklemeli.

Yaz Okulu AKADEMİK TAKVİMİ

*************************************************** 08.Tem.2017 Cumartesi

ÖDEV-1: (Son Teslim: 16 Temmuz Pazar, Saat 24:00)

Bilgisayar Destekli TEKNİK RESİM dersi için dersin sayfasındaki B3, B12, B24 nolu sayfalardaki çizimleri AutoCad yada SolidWorks'da çizerek hazırlayın. Çizimlerinizi Sayfalarda nasıl verildiyse, ona benzeterek yerleşimini sağlayın (Yani B3'te 6 tane parça varsa sizde tek sayfaya yine aynı 6 resmi yerleştirin). Çizimlerde çizgi kalınlıkları, Ölçüler olacak. Sayfa kenarında çerçeve ve alt kısımda Antet bulunacak.

İnt.Tab.PROGRAMLAMA dersinin 1. Haftanın sonunda bulunan "Pi sayısı, e-sayısı ve Mükemmel sayı" nın ne olduğunu önce öğrenin ardından bu sayıları en hassas yada en fazla sayıda farklı sayı bulmaya yönelik olarak hesap yaptırın. Konunun tam olarak bir detayı yoktur. Bu mantıkla bu sayıları ilk defa bulan siz olacak mışsınız gibi, programlayarak bulmaya çalışın. En mantıklı programlama ve açıklamaya göre değerlendirme yapılacaktır.

Bilgisayar Destekli TASARIM Dersi için dersin sayfasında verilen 2-F: Kollu Pres Tasarımını yapınız. Detayları orada verilmiştir.

ÖDEV YÜKLEME LİNKİ

Ödevleri sisteme yüklerken dikkat edilecek hususlar

*************************************************** 05.Tem.2017 Çarşamba

Makine Elemanları Grupları

Ders ikiye bölünmüştür. Sistemden gruplara ayrılamadığı için Liste üzerinden ikiye ayrılmıştır. Herkes kendi hocasının saatinde derse girecektir. Sınavlar ve değerlendirmeler ayrı ayrı yapılacaktır. Her iki grubun birbiriyle bir bağlantısı olmayacaktır.

*************************************************** 30.Haz.2017 Cuma

Yaz Okulu DERS PROGRAMI (kişisel program)

Diğer bölümlerden gelen öğrenciler bu programa göre katılmak zorundadır. Kendi bölümlerinin ilan ettiği yerde dersler işlenmez. MAKİNE ELEMANLARI iki ayrı Şubeye bölündü. A şubesine ben, B şubesine Bilal ÇOLAK hoca girecektir. Şu anda sistemde liste tek olarak gözüküyor ama şubelere ayrılacaktır.

*************************************************** 29.Haz.2017 Perşembe

MEZUNLARIMIZIN çalıştıkları kurumlarda, teknoloji geliştirme ve ArGe faaliyetleri için alabilecekleri HİBE desteklerine yönelik ekdeki dökümanı incelemeleri tavsiye olunur. Bu konuda fikir ve bilgi almak için benimle de irtibata geçebilirler. TÜBİTAK Ar-Ge ve Yenilik Destek Programları (TEYDEP)

*************************************************** 29.Haz.2017

BAHAR dönemi tamamlanmıştır. YAZ OKULU için duyuruları buradan takip edebilirsiniz.